Matthew David McConaughey na premierze Interstellar
Matthew David McConaughey to jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów Hollywood | fot.: Sassy, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Matthew McConaughey – najlepsze role

Fani amerykańskich filmów z pewnością znają nazwisko McConaughey i kojarzą je z dobrym kinem. A to dlatego, że aktor ten od początku swojej kariery, bierze udział w hitowych produkcjach. Czemu zawdzięcza swoją sławę oraz jakie filmy z jego udziałem są warte obejrzenia? Przekonajmy się. 

Pierwsze role filmowe McConaughey’a

Kto by pomyślał, że Matthew, który jest dziś rozchwytywanym aktorem, początkowo nie wiązał swojej przyszłości z filmem. McConaughey, który urodził się w 1969 roku w Teksasie, po ukończeniu szkoły, opuścił Stany i wyjechał do Australii. Tam pracował jako pomoc na zmywaku i pracownik rolny. Po powrocie do ojczyzny rozpoczął studia na wydziale prawa. Z czasem jednak zmienił kierunek na komunikację i media- i tak zaczęła się jego przygoda z filmem. 

Zabawnie, choć bez ambicji

Mimo że Matthew początkowo planował zostać reżyserem, to swój debiut na dużym ekranie rozpoczął po drugiej stronie kamery. Pierwszym filmem z jego udziałem była czarna komedia pt. „Mój chłopak zombie” w 1993 roku. Jednak nie była to jedyna premiera z udziałem aktora w tym czasie, bo zagrał on wówczas też w „Uczniowskiej balandze”. Był to typowy film dla młodzieży, z dużą dawką rozrywki. 

Przełomowy Czas zabijania

Te dwa debiuty dały początek jego ścieżce do wielkiej kariery. Jednak, mimo że w międzyczasie zagrał kilka mniejszych ról, m.in. w popularnej „Teksańskiej masakrze piłą mechaniczną”, to dopiero jego kreacja aktorska w „Czasie zabijania” przyniosła mu sławę. Film ten był ekranizacją książki Johna Grishama o młodym prawniku, który podejmuje się roli obrońcy Afroamerykanina oskarżonego o gwałt. McConaughey zagrał tam u boku Sandry Bullock i Samuela L. Jacksona. Film odniósł wielki sukces, a Matthew został dostrzeżony przez fanów i krytyków filmowych.

Najlepsze filmy z udziałem Matthew McConaughey’a

Komedie romantyczne

Po trudnej roli prawnika przyszedł czas na lżejsze kino. McConaughey zagrał w hitowych komediach romantycznych, które powinny znaleźć się na liście każdego, kto lubi miłosne historie z happy endem. Mowa tutaj o znanym i lubianym „Powiedz tak”, gdzie zagrał w parze z Jennifer Lopez czy „Jak stracić chłopaka w 10 dni”, w którym romansuje na ekranie z Kate Hudson. Aktor świetnie zagrał też w innym filmie z tego gatunku- „Miłość na zamówienie”, gdzie wcielił się w rolę 35-letniego mężczyzny, który nie chce się wyprowadzać od rodziców. U boku Matthew McConaughey’a pojawiła się tam Sarah Jessica Parker.

Blockbustery i znaczące role

Fani dobrej akcji i przygody mogą podziwiać McConaugheya w filmie „Sahara”, gdzie zagrał badacza i poszukiwacza mocnych wrażeń. Ciekawą propozycją jest również film „Gold” z 2006 roku, w którym aktor wcielił się w rolę biznesmena, który wyrusza do Indonezji w poszukiwaniu złota. Matthew pojawił się również w oscarowej produkcji „Interstellar”. Wystąpił tam jako jeden z naukowców, którzy próbują uratować ludzkość. Na ekranie towarzyszyła mu aktorka Anne Hathaway.

Żeńska część miłośników kinematografii z pewnością doceni rolę striptizera, jaką McConaughey zagrał w filmie „Magic Mike”. Innym, słynnym już wcieleniem aktora jest postać Marka Hanna w kinowym przeboju „Wilk z Wall Street”. To właśnie Matthew w kultowej scenie w restauracji, wprowadza tytułowego „Wilka”, którego gra Leonardo DiCaprio w świat ogromnego i niebezpiecznego biznesu.

And the Oscar goes to…

Na finał – najważniejsza w dotychczasowej karierze rola McConaughey’a. Mowa tutaj o produkcji „Witaj w klubie”. Matthew zagrał w filmie elektryka, który dowiaduje się, że jest chory na AIDS. Ta informacja zmienia zupełnie jego dotychczasowe życie. Ron, bo tak nazywa się główny bohater, zakłada Dallas Buyers Club. Ma on na celu przemyt nielegalnych leków, które dają szansę na dłuższe życie osobom z HIV. Ta dramatyczna rola dała Matthew McConaughey’owi szansę na pełne ukazanie swojego potencjału. Specjalnie do tej kreacji, McConaughey schudł kilkanaście kilogramów. W 2014 roku otrzymał on za ten film Złotego Globa oraz Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. 

I jeszcze serial

Mówiąc o najważniejszych rolach naszego bohatera trzeba pamiętać jeszcze o kreacji „True detective”. Brawurowy duet z Woodym Harrelsonem to nie tylko historia o charakterze kryminalnym, ale i opowieść o relacji dwóch detektywów z problemami i po przejściach. Detektyw Rust Cohle zagrany przez McConaughey’a to zblazowany stróż prawa o skomplikowanym portrecie psychologicznym. W serialu McConaughey skupia na sobie całą uwagę odbiorców, a pierwszy sezon serialu (w kolejnych miały już miejsce zmiany obsady) uważany jest za najlepszy i najbardziej charakterystyczny.

Zdeterminowany prawnik, wieczny kawaler, amant, naukowiec, biznesmen, detektyw, striptizer, schorowany człowiek- to tylko niektóre wcielenia filmowe Matthew McConaugheya. To, co je łączy, to świetna gra aktorska. Niezależnie, czy aktor ma szokować, bawić czy zasmucić odbiorcę, zawsze robi to na najwyższym poziomie. Dlatego też, jeśli macie ochotę na kawał dobrego kina, śmiało możecie wybrać którykolwiek z wyżej wspomnianych filmów. Udanego seansu!

KST