jared leto
Ważną częścią działalności Jareda Leto jest jego zespół muzyczny 30 Seconds To Mars | fot.: Autorstwa Moses - 30 Seconds to Mars-8, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8814739

Jared Leto – artysta wszechstronny

Niewielu znanych aktorów osiągnęło tak spektakularny sukces w muzyce jak Jared Leto. Wszechstronność artysty potwierdzają jeszcze jego aspiracje reżyserskie, które powiązane są z jego zespołem 30 Seconds to Mars. Przekłada się to na różnorodność fanów, gdzie jedni kochają go za role filmowe, a inni za działalność na scenie muzycznej. Skąd wynika popularność Jareda Leto? 

Najlepsze role Jareda Leto 

Jared Leto w powszechnej świadomości kojarzony jest głównie jako aktor. Za jego najwybitniejszy występ uważa się rolę w „Witaj w Klubie„, za którą dostał Oscara. W filmie wcielił się w transpłciową kobietę Rayon, gdzie wrażenie robi przemiana sceniczna aktora. Kariera Jareda Lero rozpoczęła się na dobre po znanym serialu młodzieżowym „Moje tak zwane życie”, gdzie wypromowała się też znana z „Homeland” Claire Denis. 

Prawdziwie przełomową rolą dla aktora była słynna „Cienka czerwona linia”. W jednym z najwybitniejszych filmów wojennych w historii wcielił się w rolę podporucznika Whyte’a. Być może pozwoliło mu to wystąpić w „Requiem dla Snu”, po którym stał się światową gwiazdą. Publiczność doceniła realizm, z jakim oddał na ekranie uzależnienie narkotykowe. Wiele osób pamięta go z drugoplanowych ról w tak kultowych filmów jak „Fight Club„, „American Psycho” albo „Blade Runner 2049”. Nie bał się podejmować trudnych wyzwań, gdzie jednak niezłe występy jako Joker albo zabójca Johna Lennona zostały niezauważone przez słabe scenariusze. Wszyscy mają nadzieję, że lepszym filmem okaże się „Morbius”.  

Działalność muzyczna z 30 Seconds To Mars

Ważną częścią działalności Jareda Leto jest jego zespół muzyczny 30 Seconds To Mars. Założył go razem z bratem Shannonem, który gra na perkusji. Zespół szczyt popularności osiągnął w latach 2002-2009, kiedy wiele piosenek stało się prawdziwymi hitami. Muzyka rockowa była wtedy popularna w mainstreamie, a takie kawałki jak „The Kill” albo „From Yesterday” stały się dla niektórych hymnami pokolenia. Zespół uwielbiała zwłaszcza młodsza publiczność, co wynikało po częściej z emocjonalnych i aktualnych tekstów. 

Zespół wydał we wspomnianym czasie trzy świetnie przyjęte płyty: „30 Seconds To Mars”, „A Beautiful Lie” i progresywnie brzmiące „This is War”. Wszystkie odniosły duży sukces sprzedażowy, gdzie 30 Second to Mars docenili krytycy. Nieco gorsza była ostatnia dekada, w której chłodniej przyjęto „Love Lust Faith + Dreams” oraz „Americę” z 2018 roku. Fani mają nadzieję, że to chwilowy spadek formy i zespół wróci na szczyty w najbliższym czasie. Zapowiedzią tego jest niedawny singiel nagrany z Millenium. 

Aspiracje reżyserskie Jareda Leto 

Jared Leto dał się poznać jako obiecujący reżyser, gdzie stawia na filmy dokumentalne i teledyski. Jego działalność jest bezpośrednio związana z 30 Seconds To Mars. Wyróżnić należy dokument „Artifact” gdzie przedstawione jest codziennie życie zespołu i ich występy koncertowe. Jared Leto doceniany jest za ciekawe teledyski, za które otrzymał nawet nagrody MTV Awards. Wrażenie robi wideoklip do „The Kill”, gdzie wydarzenia przypominają te z kultowego „Lśnienia” Stanleya Kubricka. „From Yesterday” z kolei było pierwszym amerykańskim teledyskiem kręconym w Chinach. 

MMI