ciekawe filmy i seriale
Coś dla siebie znajdą fani różnych gatunków: science fiction, komedii, dramatu obyczajowego oraz horroru| fot.: stock.adobe.com

Najnowsze, najciekawsze premiery filmowe i serialowe w ostatnim czasie

Po zimowym zastoju związanym z serialami i filmami wreszcie zaczynają pojawiać się ciekawe premiery. Można je znaleźć zarówno w kinach, jak i na popularnych serwisach streamingowych. Coś dla siebie znajdą fani różnych gatunków: science fiction, komedii, dramatu obyczajowego oraz horroru. Jakie premiery kinowe i serialowe w ostatnim czasie wydają się najciekawsze? 

Wiking 

Tytuł nowego filmu Roberta Eggersa może być mylący. Wiele osób wybierze się na niego z uwagi na popularny serial „Wikingowie”. Każdy go widział poprzednie filmy reżyseria dobrze wie, że jego dzieła nie mają dużo wspólnego z kinem akcji. Stawia on raczej na duszny klimat rodem z horroru. Wystarczy przypomnieć sobie „The Lighthouse” albo „Czarownicę: bajkę ludową z Nowej Anglii”. Eggers podobnie robi w „Wikingu”, gdzie zmienia przemielony już temat wikingów i robi z niego coś w rodzaju przerażającego thrillera. Jest to przy okazji kino zemsty w rodzaju Quentina Tarantino. Wrażenie robi obsada filmu, gdzie pojawiają się Alexander Skarsgard, Nicole Kidman oraz William Defoe. 

Wszystko wszędzie naraz 

Kompletnie innym filmem niż „Wiking” jest „Wszystko wszędzie naraz”. To przede wszystkim znakomita komedia, która sporo nawiązuje do klasycznego kina science fiction. Już dawno nie wykorzystano w filmach tak kreatywnie motywu multiwersum. Główna bohaterka ma zdolność przenoszenia się do innych wszechświatów, czyli alternatywnych wersji samej siebie. Chodzi tu o kolejność wydarzeń, w których jest mistrzem kung-fu, aktorstwa albo walczenia bronią – może potem korzystać z tych umiejętności w walce. To samo robią zresztą jej przeciwnicy. Doprowadza to do wielu widowiskowych scen akcji. Pojawiają się też wzruszające wątki dramatyczne, gdzie bohaterka musi naprawić dawne błędy z przeszłości. 

Rozdzielenie 

„Rozdzielenie” to prawdopodobnie najciekawszy serial, który wyszedł na serwis streamingowy marki „Apple”. Wrażenie robi pomysł wyjściowy serialu, który opiera się na czyszczeniu pamięci. Główny bohater Mark zostaje codziennie poddany procedurze rozdzielenia, która dzieli go niejako na dwie osoby. Jedną z nich jest pracownik w tajemniczej korporacji, a drugą Mark wychodzący z firmy i odpoczywająca po pracy. Obie postaci nie wiedzą kim są w życiu zawodowym albo jak wygląda ich życie prywatne. Okazuje się, że wskutek błędów korporacji ich drogi zaczynają się krzyżować. Skomplikowana i zawiła fabuła jest ciekawie opowiedziana i trzyma w napięciu, a dochodzą do tego liczne wątki komediowe. To z pewnością jeden z najlepszych seriali ostatnich lat. 

Odwilż 

„Odwilż” to najciekawsza propozycja dla fanów polskich seriali w stylu „Watahy” albo „Gliny”. Nie brakuje tu ciekawych zagadek, ciężkiego klimatu oraz świetnego aktorstwa. Serial bazuje na historii pewnego morderstwa, gdzie ciało znalezione na brzegu Odry w rejonach Szczecina. Sprawą zajmuje się główna bohaterka, czyli Katarzyna, gdzie początkowe tropy w ogóle się ze sobą nie zgadzają. Tajemnicze morderstwo jest tylko początkiem, a w historii zaczynają się pojawiać coraz ciekawsze wątki. W serialu wyróżnia się też muzyka, gdzie obok klimatycznego OST pojawiają się piosenki Billie Eilish. 

MMI