Behind The Courtains | fot.: materiały prasowe

Polska kultura na emigracji, czyli festiwal Behind the Curtain

W listopadzie tego roku między 18.11 a 27.11 odbędzie się trzecia odsłona festiwalu Behind the Curtain skupiająca się na filmach z Europy Wschodniej i Centralnej, w tym filmów polskich. Festiwal ten organizowany po raz kolejny w Birmingham przy współpracy Polish Expats Association ma na celu przybliżenie i celebrowanie kultury Europy Wschodniej poprzez 10 dni wypełnionych pełno- i krótkometrażowymi filmami, muzyką i warsztatmi.

Otwarcie festiwalu odbędzie się w Birminghanskim Centrala 18 listopada. To przede wszystkim wydarzenia kulturalne: odbędą się występy muzyczne zespołów takich jak: Cracovia Qurtet, Ajde Trio, Earth is Flat, będzie można także wsłuchać się w folkowe rytmy grane przez polskiego akordeonistę Pawła Żabę. W trakcie wieczoru odbędzie się również specjalny pokaz dzieł wielkiego, niedawnozmarłego, polskiego reżysera – Andrzeja Wajdy. Dodatkową atrakcją będzie przygotowana przez Polish Bakery degustacja polskich wypieków.

– Po raz kolejny już zapraszamy widzów na nasz festiwal filmowy. Nie zabrankie w nim głośnych tytułów jak Ostatnia Rodzina czy Zjednoczone Stany Milości, a także filmów dokumentalnych, wydarzeń muzycznych i projekcji animacji dla dzieci. Przy produkcji festiwalu pracuje wiele osób i jesteśmy dumni ze współpracy z innymi eruopejskimi organizacjami – powiedziała nam Alicja Kaczmarek, dyrektorka Polish Expats Association.

Podczas trwania festiwalu wyświetlonych zostanie 17 filmów, w tym również  polskie Rewers (reż. Lankosz, 1952) oraz arcydzieło polskiej kinematogrfii Ziemia Obiecana (1975) Andrzeja Wajdy. Wśród pozostałych filmów znajdują się produkcje węgierskie, bługarskie, gruzińskie, czeskie i słowackie.

Behind The Courtain
Behind The Courtain | fot.: materiały prasowe

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Powidoki Wajdy

„Powidoki” – ostatni film Wajdy już na ekranach kin

Ostatni film wybitnego polskiego reżysera, Andrzeja Wajdy z przykuwającym uwagę Bogusławem Lindą to historia ostatnich …