letni festiwal filmowy
To doskonały czas, aby odwiedzić najlepsze wakacyjne festiwale filmowe, które oferują niekomercyjne spojrzenie na kino | fot.: Fotolia

Najciekawsze wakacyjne festiwale filmowe

Najwięksi fani kina w okresie wakacyjnym mogą przebierać w propozycjach świetnych festiwali filmowych odbywających się zarówno w Polsce, jak i w Europie. To doskonały czas, aby odwiedzić najlepsze wakacyjne festiwale filmowe, które oferują niekomercyjne spojrzenie na kino.

Najlepsze wydarzenia filmowe odbywające się w czerwcu

Przegląd wakacyjnych festiwali należy rozpocząć od jednego z najpopularniejszych nadmorskich festiwali kina, czyli GdańskDocFilm Festival, który trwa od 6 do 10 czerwca. Podczas czterech dni wyświetlone zostaną filmy z całego świata, a konkursach głównych będą wyświetlane także filmy krótkometrażowe. Natomiast w Supraślu pod koniec czerwca rozpocznie się Podlasie SlowFest, podczas którego będzie można zobaczyć najlepsze światowe produkcje filmowe. Festiwal trwa do końca wakacji, więc można będzie wybierać wśród doskonałych ekranizacji.

Lipiec, czyli prawdziwa gratka dla fanów kina

W lipcu odbędzie się najwięcej ciekawych i najlepszych festiwali filmowych w Polsce. Już 4 lipca rozpocznie się 23. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, podczas którego będzie można uczestniczyć w warsztatach teatralnych, zdobyć autografy aktorów czy oglądać najlepsze spektakle. W czasie festiwalu, a będzie trwał on do 7 lipca, nie zabraknie kina pod gwiazdami. To niewątpliwie jeden z ciekawych festiwali tego lata, na którym po prostu trzeba być.

13 lipca w Łodzi rozpocznie się 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk, który potrwa do 20 lipca. To doskonały sposób na zobaczenie najlepszych filmów i uczestniczenie w wielu ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Podczas festiwalu można uczestniczyć w Kinie Łóżkowym, które zostało wyróżnione jako najpopularniejsze wśród 10 najwspanialszych kin na świecie. Każde łóżko mieści 3 osoby i w każdym znajdzie się projektor, dzięki któremu można oglądać film. Oprócz Kina Łóżkowego, na festiwalu zostanie po raz kolejny zaprezentowane Kino Kulinarne.

Nad polskim morzem także nie brakuje najlepszych festiwali filmowych. 14 lipca rozpocznie się w Sopocie 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Sopot Film Festival, na którym będzie można zobaczyć między innymi autorskie kino.

Koniec lipca i początek sierpnia to z kolei czas, który warto zarezerwować dla 18. MFF Nowe Horyzonty, który to festiwal odbywa się we Wrocławiu. W tym roku zobaczymy nowości, jak i retrospektywy (m.in. Ingmar Bergman, Nicolas Roeg), kino irańskie, czy sekcję kina dziewczyńskiego – Girlhood. Festiwalpotrwa od 26 lipca do 5 sierpnia.

28 lipca startuje także 12. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Janowcu na Lubelszczyźnie. Tradycyjnie już na wydarzeniu zobaczyć będzie można filmy wyselekcjonowane na najlepszych festiwalach światowych oraz liczne wydarzenia towarzyszące. Impreza potrwa do 5. sierpnia.

Sierpień w poszukiwaniu światowego kina

Chcąc uczestniczyć w najciekawszych wakacyjnych festiwalach filmowych, nie trzeba ograniczać się jedynie do naszego kraju. W pięknej Szwajcarii już na początku miesiąca, 1 sierpnia, rozpocznie się 71. Festiwal Filmowy w Locarno. Uczestnicząc w tym festiwalu, można poznać światowe kino i zobaczyć doskonałe ekranizacje. Natomiast pod sam koniec wakacji, czyli 29 sierpnia w Wenecji rozpocznie się 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

Festiwale filmowe, to znakomity sposób na poznanie niezależnego kina, światowych produkcji czy uczestniczenie w wydarzeniach, które pozwalają poznać filmowy świat. A wszystko to w atmosferze wakacyjnego luzu.

MPR

Sprawdź także

Grand canal, Wenecja, Włochy

Najpiękniejsze włoskie zakątki

Włochy to jedno z najpiękniejszych europejskich krajów, do którego każdego roku przyjeżdżają tysiące turystów. Piaszczyste …