Jackie Natalie Portman
W roli Jackie zobaczymy fenomenalną Natalie Portman | fot.: materiały dystrybutora Kino Świat

Tak narodziła się legenda. „Jackie” od dziś w kinach

Jacqueline Bouvier Kennedy przeszła do historii jako Jackie – młoda, piękna, stylowa i inteligentna Pierwsza Dama Ameryki. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że to za jej sprawą śmierć prezydenta urosła do rangi symbolu, a jego pogrzeb ukonstytuował legendę. I o tym jest nowy film w reżyserii Pablo Larraína.

Jacqueline Bouvier Kennedy została prezydentową w wieku 31 lat. To wówczas senator John Fitzgerald Kennedy pokonał kandydata republikanów, urzędującego wiceprezydenta Richarda Nixona. Oczy Amerykanów zostały skierowane nie tylko na młodego i prężnego prezydenta, ale i na czarującą prezydentową. Skupiała wokół siebie elity intelektualne, odrestaurowała Biały Dom i przekonała decydentów o tym, żeby siedziba prezydenta miała status zabytku. Do historii jednak przeszła jako ikona stylu.

Styl według Jackie

Była doskonale wykształcona, z wyniesionym z domu zamiłowaniem do estetyki, szybko też stworzyła własny styl. Zaliczały się do niego obowiązkowe pantofle na niewielkich obcasach i proste sukienki o linii A oraz odsłaniające łydki spódnice za kolano. Uzupełnieniem garderoby były eleganckie żakiety, najchętniej uszyte w Paryżu lub na wzór paryskich modeli. Nie brakowało złośliwych, którzy wypominali Jackie wydawanie fortuny na kreacje. Kiedy jednak wypomniano jej wybieranie ubrań u francuskich projektantów (przede wszystkim Chanel, Dior, Givenchy), natychmiast zatrudniła amerykańskiego stylistę i kreatora Olega Cassini.

Natalie Portman jako Jackie
fot.: materiały dystrybutora Kino Świat

Pierwszej Damie Ameryki zawdzięczamy modę na pudełkowe żakiety, toczki, długie wieczorowe rękawiczki i charakterystyczną, natapirowaną fryzurę, wymyśloną przez fryzjera gwiazd, Kennetha Battelle (do jego klientek należała także Marilyn Monroe). Do rangi symbolu jednak zapadł zwłaszcza różowy kostium Chanel, w którym przeżyła zamach na swojego męża w 1963 roku. Pozostała w nim przez wiele godzin tak, aby krew Prezydenta mógł zobaczyć cały naród. Ciekawostką jest fakt, że przez dziesięciolecia rzeczony kostium leżał w specjalnym archiwum, a publicznie zostanie wystawiony najwcześniej w XXII wieku.

fot.: materiały dystrybutora Kino Świat

Legenda J.F.K

Prezydentura Kennedy’ego przeszła do legendy, także za sprawą Jackie, która nadała jego śmierci, pogrzebowi i żałobie charakter podniosły i symboliczny. Natalie Portman, odtwórczyni głównej roli, tak przedstawia motywacje Jackie:

– Była doskonale wykształcona, uwielbiała historię, więc świetnie wiedziała, jak ważne jest stworzenie właściwej narracji o życiu męża, bo to właśnie ona przetrwa pokolenia. Podziwiam, że była jednocześnie w stanie nadawać ton rozmowom i opowieściom o Johnie i nie dać się zalać żałobie – opowiada Portman [materiały dystrybutora]

Natalie Portman jako Jackie
fot.: materiały dystrybutora Kino Świat

Jackie uznała, że pogrzebowi prezydenta należy nadać odpowiednią oprawę. Orszak pogrzebowy Johna F. Kennedy’ego był odwzorowaniem wydarzeń towarzyszących pochówkowi Abrahama Lincolna. Zadecydowała także o tym, że ciało prezydenta spoczęło na cmentarzu Arlington, a przy nagrobku zapłonął wieczny ogień. Ceremonia stała się nie tylko godnym uczczeniem pamięci  prezydenta, ale i pokazem niesamowitej siły ducha i godności Pierwszej Damy.

Natalie Portman jako Jackie
fot.: materiały dystrybutora Kino Świat

Natalie Portman jako Jackie

Film Pablo Larraína to studium żałoby. Kilka dni po śmierci J.F.K. widzimy oczyma Pierwszej Damy, śledzimy najintymniejsze chwile rozpaczy i dojrzewania do najważniejszej roli, jaką było godne pożegnanie męża na oczach milionów Amerykanów. W roli Jackie zobaczymy fenomenalną Natalie Portman, która wprawdzie jest w niewielkim stopniu podobna do prezydentowej, jednak dzięki olbrzymiej pracy nad materiałami źródłowymi (także pracy nad specyficznym akcentem), charyzmie i talentowi aktorskiemu stworzyła jedną z najważniejszych kreacji w całej swojej karierze. Potrzebna była także pewna doza fantazji, zwłaszcza że niewiele wiadomo o przeżyciach i emocjach Jackie w tych tragicznych chwilach.

– Każdy ma swój pomysł na to, kim Jackie była.-  mówi Portman – Ale mam też głęboką nadzieję, że widzowie zobaczą kogoś, kto nie jest tylko ikoną, ale bardzo ludzką, skomplikowaną wewnętrznie kobietą, która z godnością wyszła z sytuacji niewyobrażalnej dla większości z nas

Jackie, film obsypany deszczem nagród i nominacji, będzie można zobaczyć w kinach już od 3 lutego 2017.

plinq

Zdjęcia dzięki uprzejmości dystrybutora Kino Świat

Sprawdź także

Ostre przedmioty – czyli spodziewaj się niespodziewanego

Już w najbliższy poniedziałek, wraz z amerykańską premierą, polscy widzowie będą mogli zobaczyć pierwszy odcinek …