Stanowczo, łagodnie, bez lęku
Książka "Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś" autorstwa Marii Król-Fijewskiej jest inspirującym przewodnikiem dla tych, którzy pragną opanować sztukę asertywności | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Asertywność: Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś

Książka „Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś” autorstwa Marii Król-Fijewskiej jest inspirującym przewodnikiem dla tych, którzy pragną opanować sztukę asertywności. Maria Król-Fijewska, doświadczony psycholog kliniczny i terapeuta, jest pionierem wprowadzania asertywności do terapii i treningów w Polsce. Jej książka, będąca wznowieniem wcześniejszego wydania, jest pełnym zasobem praktycznej wiedzy i technik, które pomogą nam zmienić nasze zachowanie i budować zdrowsze relacje.

Asertywność to znacznie więcej niż tylko umiejętność mówienia „nie”. Książka „Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś” składa się z szesnastu krótkich wykładów, które dotykają różnych aspektów asertywności. Autorka przybliża nam definicję asertywności oraz omawia przeszkody, które mogą utrudniać nam bycie asertywnym. Wskazuje również, jak małymi krokami wprowadzać asertywność w nasze codzienne życie, respektując jednocześnie granice innych osób.

Co to jest asertywność?

Autorka precyzyjnie definiuje pojęcie asertywności, odrzucając stereotypowe myślenie, które sprowadzało je jedynie do umiejętności mówienia „nie”. Dowiadujemy się, że asertywność to znacznie więcej niż niezgoda na kwestie sprawiające nam dyskomfort. To umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i potrzeb w sposób szanujący zarówno nas, jak i innych. Maria Król-Fijewska przedstawia nam bogatą gamę aspektów asertywności, pokazując, że jest ona kluczem do zdrowych relacji i dobrego samopoczucia.

Przeszkody na drodze do asertywności

W swoim poradniku Maria Król-Fijewska koncentruje się także na identyfikacji i zrozumieniu przeszkód, które często utrudniają nam bycie asertywnymi. Często wynikają one z wewnętrznych obaw, niskiej pewności siebie czy lęku przed odrzuceniem, nierzadko także z braku narzędzi. Król-Fijewska pomaga nam spojrzeć na te przeszkody w obliczu asertywności i daje nam szeroką gamę umiejętności do ich pokonania.

Małe kroki ku asertywności

Asertywność nie jest umiejętnością, którą można osiągnąć na zasadzie oświecenia, lecz procesem, który wymaga czasu i wysiłku. Przez zastosowanie małych kroków, pracy ze sobą i stopniowego poddawania się procesowi zmiany, możemy stopniowo wprowadzać asertywność do naszego codziennego życia. Maria Król-Fijewska daje nam praktyczne wskazówki, jak to zrobić, aby unikać naruszania granic innych osób i jednocześnie budować naszą asertywność.

Życie w zgodzie ze sobą

Będąc osobą asertywną warto podkreślić znaczenie życia w harmonii z samym sobą. W łatwej i przystępnej formie otrzymujemy strategie i narzędzia, które pomogą nam bronić naszych przekonań, wartości i godności, niezależnie od tego, jakie są nasze relacje i sytuacje życiowe. Maria Król-Fijewska podkreśla wagę bycia stanowczym, ale jednocześnie łagodnym w naszych interakcjach, co przyczyni się do naszego dobrostanu emocjonalnego.

Ćwiczenia praktyczne: Mapa asertywności

Ostatnia część książki to praktyczne narzędzie, które pomoże nam ocenić nasze poziomy asertywności w różnych obszarach życia. Dzięki zestawowi pytań i osobistemu podsumowaniu, będziemy w stanie zobaczyć, gdzie już jesteśmy asertywni, a gdzie musimy jeszcze popracować nad sobą. Mapa asertywności jest doskonałym narzędziem samopoznania i stawiania sobie celów rozwoju.

„Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś” – dlaczego warto

Książka „Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś” autorstwa Marii Król-Fijewskiej to inspirujący i praktyczny przewodnik, który pomoże nam odkryć znaczenie asertywności i nauczyć się jej w życiu codziennym. Autorka prezentuje bogate spojrzenie na asertywność, zapewniając czytelnikowi narzędzia i wskazówki, które są łatwe do zrozumienia i wdrożenia. Ta książka jest idealna dla tych, którzy pragną poprawić swoją komunikację, relacje i poczucie własnej wartości. Po jej lekturze będziemy bardziej świadomi siebie i naszych potrzeb, co pozwoli nam prowadzić bardziej satysfakcjonujące i autentyczne życie.

Asertywne wyrażanie siebie

Książka „Stanowczo, łagodnie, bez lęku. Dziś” autorstwa Marii Król-Fijewskiej to niezwykle cenna lektura dla każdego, kto pragnie rozwijać umiejętność asertywnego wyrażania siebie. Autorka przedstawia praktyczne wskazówki i refleksje, które pomogą nam budować asertywność w naszym codziennym życiu. Poprzez zrozumienie znaczenia asertywności, przezwyciężanie przeszkód i wprowadzanie małych kroków zmian, będziemy w stanie żyć bardziej autentycznym, satysfakcjonującym życiem. Ta książka daje nam narzędzia do poszerzenia naszej samoświadomości, pracy nad granicami i wyrażania naszych potrzeb, zawsze w poszanowaniu zarówno nas samych, jak i innych.

RED