bitcoiny
Bitcoin przetarł szlaki dla wielu nowych kryptowalut | fot.: stock.adobe.com

Kryptowaluty – historia powstania

Jest rok 2009. To właśnie wtedy w cyberświecie pojawia się pierwsza kryptowaluta – bitcoin. Jeszcze wtedy chyba nikt nie przypuszczał, że na przestrzeni zaledwie kilku lat zrobi tak zawrotną karierę wśród inwestorów stając się dominantem w swoim segmencie do dziś.

Śmiało można powiedzieć, że mimo iż bitcoin (BTC) nie przetarł szlaku wśród kryptowalut, to do dziś utrzymuje wśród nich swoją dominującą pozycję. Nie przeszkadza mu w tym ogromna konkurencja, ponieważ samych kryptowalut na rynku jest już dużo ponad 1000. Obecnie każdy z nas może już stać się ich posiadaczem, inwestować w nie czy dokonywać różnego rodzaju transakcji. Czym są i skąd się biorą? Podpowiadamy.

Kilka słów o kryptowalutach

Kryptowalutę można określić mianem wirtualnego pieniądza – w dużym skrócie, ponieważ jej encyklopedyczny zapis jest o wiele bardziej zawiły. W jaki sposób można stać się jej posiadaczem? Można to zrobić na wiele sposobów, ale do najpopularniejszych należy zakup na prywatnych internetowych giełdach za tradycyjne pieniądze, bądź „wykopanie”. W drugim przypadku mówimy o sposobie, który po pierwsze, wymaga od nas sporej dawki czasu, a po drugie – specjalistycznego sprzętu, aby móc rozwiązać złożone matematyczne zadania.

Kiedy już stajemy się posiadaczem kryptowaluty, przechowujemy ją na przykład w zabezpieczonych kluczami plikach. W praktyce mowa o ciągach znaków i cyfr, które zostają losowo wygenerowane. Niemniej popularne staje się także powierzanie ich specjalnie do tego celu powstałym firmom.

Z kart historii kryptowalut

Do jednych z najważniejszych momentów, które przetarły ścieżkę kryptowalutom zalicza się opracowanie przez Davida Chauma algorytmu, dzięki któremu można było w pełni bezpiecznie przesyłać dane w postaci numerycznej, jak również mieć nad nimi kontrolowaną edycję. Był to rok 1983. Pomysł ten do dziś wykorzystują twórcy kryptowalut, ponieważ wspomniane mają zarówno adres nadawcy, jak i adres przelewu, więc wysłanie ich dwukrotnie z tej samej puli jest po prostu niemożliwe. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że w przypadku transferu Bitcoina oraz innych walut, nie jest możliwa identyfikacja nadawcy przelewu z racji tego, że umożliwiające ją dane nie zostają udostępniane.

Niemniej ważną datą z kart historii kryptowalut jest rok 2008, w którym to Neal King, Charles Bry i Vladimir Oksman, trzej informatycy rejestrują domenę bitcoin. com. Zajmowali się zabezpieczaniem sieci komputerowych i zgłosili oficjalny wniosek o opatentowanie rozwiązań, które są bardzo podobne do obecnie wykorzystywanych przez Bitcoin. W tym samym roku internauta występujący pod nickiem Satoshi Nakamato ogłasza manifest nakreślający podstawowe zasady, wedle których działają kryptowaluty. Obiega to cały świat, a następnie w styczniu 2009 roku zostają wykopane pierwsze z nich. W roku następnym powstaje pierwsza giełda internetowa tej waluty – dwdollar, a następnie dokonana zostaje pierwsza transakcja. Cztery lata późńiej Microsoft umożliwia przyjmowanie płatności w Bitcoinach.

Bitcoin przetarł szlaki dla wielu nowych kryptowalut, niemniej popularne są też giełdy kryptowalut, które z powodzeniem funkcjonują do dziś.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Giełda bitcoinów

Bezpieczeństwo kryptowalutowe: Na co zwracać uwagę wybierając giełdę

Giełdy stanowią niezwykle ważny element systemu kryptowalutowego, na którym zachodzi największy obrót i wolumen wymiany. …