USD coin (USDC) kryptowaluta
USDC to waluta przeznaczona głównie dla osób, które chcą przenosić średnie i duże kwoty pieniędzy lub takich, którzy boją się ryzyka | fot.: stock.adobe.com

USD Coin – czy warto inwestować w tę kryptowalutę?

USD Coin (USDC) to kryptowaluta zaliczana do grona tzw. stablecoinów – walut cyfrowych, które opierają swoją wartość na śledzeniu ceny innego aktywa np. dolara amerykańskiego, przez co charakteryzują się większą stabilnością. Rozpoczynając swoją przygodę z handlem walutami cyfrowymi, możesz mieć świetny punkt wyjścia z wieloma zaufanymi platformami handlu kryptograficznego. Na początku jednak warto lepiej zrozumieć sposób, w jaki działa USD Coin. Na platformie crypto-genius.io możesz handlować wieloma różnymi kryptowalutami.

Krótko o stablecoinach

Cechą charakterystyczną USD Coin, a także innych stablecoinów jest to, że w swoim działaniu wykorzystują znacznie mniej zasobów, ponieważ nie jest konieczne konwertowanie waluty cyfrowej na walutę fiat. W efekcie umożliwiają obniżenie opłat i zmniejszenie ilości formalności. 

Użytkownicy USD Coin oraz innych stablecoinów mogą za ich pomocą dokonywać płatności gotówkowych, na przykład w sklepach internetowych. Ten rodzaj kryptowaluty jest także szeroko wykorzystywany w handlu walutami cyfrowymi. Wszystko dzięki swojej dość stałej wartości, opierającej się na dolarach amerykańskich, złocie czy innym aktywie. Wszystkie wytworzone stablecoiny posiadają swoją rezerwę, utrzymywaną w ramach kopii zapasowej. Wielu inwestorów wykorzystuje stablecoiny np. do przechowywania swoich zasobów.

Charakterystyka USDC

USD Coin to jeden z najpopularniejszych stablecoinów powiązany 1:1 z wartością dolara amerykańskiego. Oznacza to, że jego wartość zawsze pozostanie stała i wynosi 1 USD za jeden token. Ta kryptowaluta powstała w 2018 roku, a jej uruchomienie było wspierane przez Circle Internet Financial oraz giełdę kryptowalutową Coinbase (jest to obecnie jedyny stablecoin przez nią obsługiwany). 

USD Coin jest powiązany z blockchain Ethereum, dlatego jest chętnie wykorzystywany przez użytkowników zdecentralizowanych aplikacji dApps oraz DeFi.

Czy warto inwestować w USD Coin? Główne zalety

Przyjrzyjmy się głównym zaletom USD Coin, aby upewnić się, że jest to waluta cyfrowa, w którą warto zainwestować. Oto najbardziej wyróżniające się cechy USDC.

1.   Stabilna cena

W tym artykule już nie raz wspomnieliśmy o tym, że cechą charakterystyczną USD Coin i innych stablecoinów jest ich… stabilność. Jest to zarazem główny aspekt, odróżniający stablecoiny od pozostałych kryptowalut, których ceny mogą gwałtownie spaść i wzrosnąć nawet w kilka godzin. Inwestowanie w USD Coin jest więc doskonałym pomysłem dla tych osób, które obawiają się ryzyka. 

USDC jest powiązany 1:1 z wartością dolarów amerykańskich, więc jego wartość nie zmienia się tak, jak w przypadku Bitcoinów. Rezerwy USD Coin są co miesiąc potwierdzane, a wszystko jest przejrzyste i łatwe do wglądu dla użytkowników.

2.   Łatwy w sprzedaży i handlu

Transakcja sprzedaży USD Coins w Ethereum trwa kilka sekund. Niezależnie od jej wartości, pory dnia lub lokalizacji stron transakcji. Co więcej, transakcje cechują się niskimi opłatami (szczególnie w porównaniu z drogimi międzynarodowymi przelewami bankowymi), które nie są uzależnione od wysokości przelewu.

3.   Bezpieczny

Wszystkie transakcje USDC są kontrolowane przez Grant Thornton LLP, amerykańską organizację księgową i doradczą. Co więcej, są one regularnie audytowane i kontrolowane przez kilka niezależnych firm, co zapewnia pełną przejrzystość. Swoje zasoby USDC użytkownicy mogą przechowywać w zewnętrznych portfelach cyfrowych, które są zabezpieczone szyfrowanym kluczem prywatnym.

4.   Dla użytkowników dApps i giełd

Posiadacze USDC mogą do woli korzystać ze zdecentralizowanych aplikacji, a także giełd i gier w blockchain. Zainteresowani mogą uzyskiwać znacznie większe zwroty ze zdeponowanych USDC, co jest bardziej dochodowe niż trzymanie w banku waluty fiducjarnej.

Ryzyko inwestowania w USD Coin

●     USD Coin to stablecoiny, które są uważane za najbardziej stabilne kryptowaluty, jednak i one nie są pozbawione pewnego ryzyka. Na przykład, czasami może być dość trudno zweryfikować, czy rzeczywiście wyemitowana kryptowaluta posiada odpowiednią ilość rezerwy.

●     Kolejne ryzyko może towarzyszyć stopom procentowym dla depozytów, które mogą spaść, jeśli USDC stanie się szerzej akceptowane.

●     Na koniec warto pamiętać o tym, że prywatne portfele inwestorów mogą zostać zhakowane przez cyberprzestępców, na przykład poprzez przejęcie kluczy prywatnych.

Mimo powyższych, wielu inwestorów twierdzi, że stosunek ryzyka do zysku na USDC jest dość atrakcyjny. Inwestorzy podejmują znacznie mniejsze ryzyko i nadal są w stanie uzyskiwać ponadprzeciętne zwroty. Co więcej, dodanie USD Coin do swojego portfela inwestycyjnego, może zmniejszyć jego ryzyko, szczególnie jeśli znajdują się w nim także inne, bardziej ryzykowne kryptowaluty. Szeroka akceptacja i szereg korzyści sprawiają, że USD Coin jest uważany za wartościową inwestycję.

Na koniec

USDC to waluta przeznaczona głównie dla osób, które chcą przenosić średnie i duże kwoty pieniędzy lub takich, którzy boją się ryzyka. Nowa generacja stablecoinów ma zmienić zachowawcze podejście do kryptowalut. Dzięki stablecoinom takim jak USDC mogą stać się one szerzej akceptowane i spopularyzować się na rynku. USD Coin może też pomóc wprowadzić inne kryptowaluty do głównego nurtu, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi dla inwestorów.

Materiał partnera

Sprawdź także

bitcoiny

Kryptowaluty – historia powstania

Jest rok 2009. To właśnie wtedy w cyberświecie pojawia się pierwsza kryptowaluta – bitcoin. Jeszcze …