innowacyjne magazyny na wynajem
Aby zapewnić swoim klientom, najemcom kompleksów magazynowych i centrów logistycznych, coraz lepsze warunki do prowadzenia biznesu, firmy oferujące magazyny do wynajęcia budują coraz to nowocześniejsze obiekty | fot.: materiał partnera

Zautomatyzowane centra logistyczne – przyszłość rynku magazynowego

Magazyny i kompleksy optymalizujące wszystkie operacje logistyczne firm, wyposażone w ekologiczne rozwiązania, to zdecydowanie przyszłość rynku związanego z wynajmem magazynów oraz ich budową.

Innowacyjne kompleksy magazynowe i centra logistyczne

Aby zapewnić swoim klientom, najemcom kompleksów magazynowych i centrów logistycznych, coraz lepsze warunki do prowadzenia biznesu, firmy oferujące magazyny do wynajęcia budują coraz to nowocześniejsze obiekty, wyposażone w innowacyjne, automatyczne rozwiązania. Ich celem jest przyspieszenie obsługi logistycznej zarówno sklepów stacjonarnych jak i ecommerce i podniesienie jakości obsługi dla kontrahentów czy klientów. Oprócz innowacyjnych rozwiązań technologicznych, także z zakresu proptechu, powstałych z myślą o biznesie wynajmujących magazyny firm, w tego typu obiektach najczęściej stosuje się też rozwiązania przyjazne środowisku. Dla marek i firm, które w swoją strategię mają wpisany zrównoważony rozwój, wynajem magazynów wyposażonych w ekologiczne rozwiązania, to dodatkowy punkt, który może stać się elementem ich komunikacji marketingowej i przewagi na konkurencyjnym rynku.

Przykładem zautomatyzowanego centrum logistycznego jest powstający magazyn sieci sklepów Żabka, zlokalizowany k. Radzymina pod Warszawą, o łącznej powierzchni ok. 60 000 mkw., którego budowa zakończy się w 2022 roku. To projekt BTS, przygotowywany zgodnie z indywidualnymi potrzebami sieci, mający na celu optymalizację wszystkich operacji logistycznych firmy. W ramach tej budowy, w obiekcie magazynowym zostanie zrealizowana część wysokiego składowania, tzw. “high bay”, o wysokości 40 m., czyli czterokrotnie wyższej od standardowej. Do obsługi procesów wykorzystywane będą zaawansowane rozwiązania technologiczne, co zapewnić ma lepszą wydajność i możliwość dalszego rozwoju. Automatyczny transport oraz silos paletowy, a także stacje kompletacyjne typu Goods To Man, zagwarantować mają aż kilkukrotny wzrost wydajności operacyjnej. Centrum będzie mogło finalnie zagwarantować obsługę ok. 5 000 m3 towaru wysyłanego dziennie.

Ekologia, ergonomia i troska o środowisko naturalne

W zautomatyzowanym centrum logistycznym Żabki, które jest przykładem tego, jak powinny być realizowane tego typu obiekty w przyszłości, zastosowane zostaną rozwiązania zapewniające wysoki poziom realizacji funkcji logistycznych, przy jednoczesnym zachowaniu troski o niską emisję dwutlenku węgla do środowiska. Zielona energia z paneli fotowoltaicznych to nie wszystko: w inwestycji zastosowane będą również specjalna kostka i wieże antysmogowe, a także systemu wody szarej w celu optymalizacji jej zużycia.

Wynajem magazynów, które zostały przygotowane w taki sposób, by realizować swoje funkcje, optymalizując i przyspieszając procesy, a jednocześnie minimalizując emisję CO2 do środowiska, to perspektywa bliskiej przyszłości. Jeśli na rynku będą dostępne magazyny do wynajęcia z takimi rozwiązaniami, z pewnością znajdzie się wiele firm chętnych do zmiany wynajmowanego obiektu.

Materiał partnera

Sprawdź także

wynajem magazynu

Co trzeba wiedzieć, decydując się na wynajem magazynu?

Branża magazynowa od kilku lat rozwija się w Polsce bardzo prężnie. Zarówno firmy produkcyjne, jak …