innowacyjne magazyny na wynajem
Aby zapewnić swoim klientom, najemcom kompleksów magazynowych i centrów logistycznych, coraz lepsze warunki do prowadzenia biznesu, firmy oferujące magazyny do wynajęcia budują coraz to nowocześniejsze obiekty | fot.: materiał partnera

Zautomatyzowane centra logistyczne – przyszłość rynku magazynowego

Magazyny i kompleksy optymalizujące wszystkie operacje logistyczne firm, wyposażone w ekologiczne rozwiązania, to zdecydowanie przyszłość rynku związanego z wynajmem magazynów oraz ich budową.

Innowacyjne kompleksy magazynowe i centra logistyczne

Aby zapewnić swoim klientom, najemcom kompleksów magazynowych i centrów logistycznych, coraz lepsze warunki do prowadzenia biznesu, firmy oferujące magazyny do wynajęcia budują coraz to nowocześniejsze obiekty, wyposażone w innowacyjne, automatyczne rozwiązania. Ich celem jest przyspieszenie obsługi logistycznej zarówno sklepów stacjonarnych jak i ecommerce i podniesienie jakości obsługi dla kontrahentów czy klientów. Oprócz innowacyjnych rozwiązań technologicznych, także z zakresu proptechu, powstałych z myślą o biznesie wynajmujących magazyny firm, w tego typu obiektach najczęściej stosuje się też rozwiązania przyjazne środowisku. Dla marek i firm, które w swoją strategię mają wpisany zrównoważony rozwój, wynajem magazynów wyposażonych w ekologiczne rozwiązania, to dodatkowy punkt, który może stać się elementem ich komunikacji marketingowej i przewagi na konkurencyjnym rynku.

Przykładem zautomatyzowanego centrum logistycznego jest powstający magazyn sieci sklepów Żabka, zlokalizowany k. Radzymina pod Warszawą, o łącznej powierzchni ok. 60 000 mkw., którego budowa zakończy się w 2022 roku. To projekt BTS, przygotowywany zgodnie z indywidualnymi potrzebami sieci, mający na celu optymalizację wszystkich operacji logistycznych firmy. W ramach tej budowy, w obiekcie magazynowym zostanie zrealizowana część wysokiego składowania, tzw. “high bay”, o wysokości 40 m., czyli czterokrotnie wyższej od standardowej. Do obsługi procesów wykorzystywane będą zaawansowane rozwiązania technologiczne, co zapewnić ma lepszą wydajność i możliwość dalszego rozwoju. Automatyczny transport oraz silos paletowy, a także stacje kompletacyjne typu Goods To Man, zagwarantować mają aż kilkukrotny wzrost wydajności operacyjnej. Centrum będzie mogło finalnie zagwarantować obsługę ok. 5 000 m3 towaru wysyłanego dziennie.

Ekologia, ergonomia i troska o środowisko naturalne

W zautomatyzowanym centrum logistycznym Żabki, które jest przykładem tego, jak powinny być realizowane tego typu obiekty w przyszłości, zastosowane zostaną rozwiązania zapewniające wysoki poziom realizacji funkcji logistycznych, przy jednoczesnym zachowaniu troski o niską emisję dwutlenku węgla do środowiska. Zielona energia z paneli fotowoltaicznych to nie wszystko: w inwestycji zastosowane będą również specjalna kostka i wieże antysmogowe, a także systemu wody szarej w celu optymalizacji jej zużycia.

Wynajem magazynów, które zostały przygotowane w taki sposób, by realizować swoje funkcje, optymalizując i przyspieszając procesy, a jednocześnie minimalizując emisję CO2 do środowiska, to perspektywa bliskiej przyszłości. Jeśli na rynku będą dostępne magazyny do wynajęcia z takimi rozwiązaniami, z pewnością znajdzie się wiele firm chętnych do zmiany wynajmowanego obiektu.

Materiał partnera

Sprawdź także

system wms

Zastosowanie systemu WMS

W czasie pandemii Covid-19 znacznie zwiększyła się sprzedaż internetowa. Wprowadzili ją nawet przedsiębiorcy, którzy do …