kamienne kręgi węsiory
W pobliżu wsi Węsiory zachowało się cmentarzysko Gotów z I-III wieku. Zachowały się tu kamienne kręgi i kurhany | fot.: stock.adobe.com

Tajemnicze kamienne kręgi w Polsce

Każdy z nas słyszał chyba o kamiennych kręgach w Stonehenge. Okazuje się jednak, że tajemnicze kręgi możemy podziwiać również w Polsce. Niewiele osób zdaje sobie jednak z tego sprawę. Wśród ciekawych miejsc, w których się znajdują wyróżnić należy na pewno Węsiory, jak również miejscowość Odry.

Węsiory – tajemnicze kurhany

Węsiory to nic innego jak cmentarzysko, na terenie którego podziwiać można tajemnicze kamienne kręgi oraz kurhany. Warto zaznaczyć, że tak właściwie cmentarzysko połączone jest w pobliżu wioski Węsiory. Naukowcy datują powstanie cmentarzyska na rok 70 bądź 80 naszej ery. To wówczas na Pomorze przybyli Goci oraz najprawdopodobniej także Gepidzi. Kamienne kręgi to rzecz jasna grobowce osób, które żyły na tych ziemiach w zamierzchłych czasach. Mają one naprawdę różną formę. Przybierają postać kurhanów ze stelami, jak również płaskich grobów ze stelami. W Węsiorach możemy także spotkać się z kurhanami z kręgami koncentrycznymi. Co ciekawe, wszelkie znaleziska, które zostały wydobyte podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie cmentarzyska w Węsiorach, znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Będąc w tej właśnie miejscowości turystycznej, warto odwiedzić to miejsce i je podziwiać. 

Kamienne kręgi w Odrach

Kamienne kręgi w Odrach
W Odrach znajdują się największe kręgi kamienne w Polsce, a drugie pod względem wielkości w Europie | fot.: stock.adobe.com

Kolejnym miejscem, w którym możemy podziwiać kamienne kręgi są Odry. Warto mieć świadomość tego, że w tym właśnie miejscu znaleźć można największe kręgi w Polsce. W Odrach możemy podziwiać cmentarzysko, które w znaczącej mierze składa się z grobowców rodzinnych. Najprawdopodobniej pochowani są tam Goci. W rezerwacie zauważyć możemy naprawdę przeróżne nagrobki. Mowa tu dokładnie o 30 kurhanach oraz o 12 kręgach. Co ciekawe, największy z kręgów ma średnicę sięgającą 33 metrów. Wysokość kręgów osiąga maksymalnie wysokość 70 cm. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej wczuć się w klimat odwiedzanego przez nas miejsca, doskonale byłoby poprosić kogoś z miejscowych o opowiedzenie nam historii związanych z tym bez wątpienia intrygującym miejscem. Dobrze byłoby również porobić zdjęcia. Fotografie będą bowiem wspaniałą pamiątką po odwiedzinach w tak wyjątkowym miejscu, jakim są Odry. Na wycieczkę do tego miejsca warto zabrać ze sobą wygodne buty. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko potknięcia się o jakiś wystający z ziemi kamień. Postarajmy się także nie korzystać z rozpraszaczy, takich jak chociażby telefon komórkowy. Dzięki temu jeszcze pełniej będziemy mogli odczuć klimat tego miejsca. 

Kamienne kręgi możemy podziwiać nie tylko w Stonehenge, ale również w polskich miejscowościach, takich jak Węsiory czy Odry. Jeżeli cenimy sobie odwiedziny w miejscach z tajemniczą aurą, naprawdę warto pomyśleć o przyjeździe do tych miejsc. Warto to zrobić nawet wtedy, gdy mieszkamy daleko od tych miejsc. Stanowią one bowiem wspaniałą pamiątkę historii, które miały miejsce na naszych ziemiach wieki temu. 

AUN