Britta Teckentrup, Jajko
Britta Teckentrup, Jajko, Przełożyła Hanna Bartoszewicz, Wydawnictwo Agora, 2019 | fot.: Kreatywna.pl
Strona główna / Kultura / Książki / Wielkanocny zajączek przynosi „Jajko” [Britta Teckentrup, Jajko]

Wielkanocny zajączek przynosi „Jajko” [Britta Teckentrup, Jajko]

Jajko jest świetną książką tematyczną, jest także niezwykle na czasie – nie tylko ze względu na zbliżającą się Wielkanoc, ale i wiosnę, która wybucha tuż za naszymi oknami przynosząc soczystą zieleń, kojący świergot ptaków i obietnicę rozpoczęcia od nowa całego cyklu przyrody. A przecież wiadomo, że wszystko zaczyna się od jajka.

Britta Teckentrup, Jajko

Przełożyła Hanna Bartoszewicz

Wydawnictwo Agora, 2019

Jajko to jedna z najpiękniejszych książek, a właściwie albumów, tej wiosny: wspaniale ilustrowana, przyciągająca i formą, i treścią, dostarczająca wiedzy i czytelniczej frajdy. Pokazaliśmy ją przedszkolakom, które były zahipnotyzowane opowieściami o trwałości konstrukcji jaja (do przetestowania w domu), mnogości jego form i ptasich zwyczajów związanych z wiciem gniazd. Dzieciaki śmiały się do rozpuku słysząc o mamutaku – historycznym już władcy tytułu ptaka znoszącego największe okazy. Porównywały je z jajami kolibra. W końcu dowiedziały się także o jajach znoszonych przez inne zwierzęta. Okazuje się, że z pozoru banalne jajko skrywa przed nami wiele tajemnic wartych odkrycia.

Britta Teckentrup, Jajko
Britta Teckentrup i jej wspaniałe ilustracje, Jajko | fot.:Kreatywna.pl

 

Jajko rozbudza ciekawość i staje się punktem wyjścia do przeróżnych rozmów – od rozważań ekologicznych (wytrzebienie mamutaków), przyrodniczych, kulturowych (bajki, mity czy carskie jaja Faberge) aż po kwestie związane na przykład z weganizmem i etyczną decyzją o zaniechaniu jedzenia jajek. Ta ostatnia nie została wprawdzie w żaden sposób poruszona w albumie, ale z pewnością książka stanowić może ciekawy materiał wspierający tego typu dyskusje. Zachęca także do samodzielnych eksperymentów – ryzyko niewielkiego bałaganu to cena, którą można zapłacić za wywołanie przyrodniczego zainteresowania najmłodszych. Z resztą w okresie przedświątecznym rozbite jajka na pewno się nie zmarnują.

Jajko łączy ciekawą i skondensowaną treść z przepiękną warstwą wizualną. Pokazuje bogactwo przyrody i nadaje prozaicznemu, oswojonemu bytowi, jaki każdy zna ze śniadaniowej rutyny, rys niemal magiczny.

Dominika Pawlikowska

Sprawdź także

Thomas Harris, Cari Mora Przełożył Jan Jraśko Wydawnictwo Agora, 2019

Nowego Hannibala nie będzie [Thomas Harris, Cari Mora]

Thomas Harris zapisał się w historii światowej literatury jako twórca psychopaty wszech czasów – Hannibala …