opowiedz mi babciu
Albumy stają się tym samym własnym wehikułem czasu, który niezawodnie przenosi nas do czasów, które dzieciom wprawdzie mogą wydawać się odległe, ale jednocześnie pokazać, że dziadkowie byli tacy sami, jak my | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Magia wspomnień, czyli „Opowiedz mi, Babciu” i „Opowiedz mi, Dziadku”

Dzień Babci i Dzień Dziadka to doskonała okazja, żeby na nowo odkryć ukochanych bliskich. Niezawodnych kompanów w zabawie, opowiadaczy niezwykłych historii, doskonałych pocieszycieli i powierników. Kim jednak są dziadkowie i babcie: jakie mieli pasje w młodości? jakie psikusy robili w dzieciństwie? co wspominają ze szczególnym rozrzewnieniem?

Opowiedz mi, Babciu Opowiedz mi, Dziadku – wyjątkowe albumy do utrwalania rodzinnych historii w tym roku trafią zapewne do wielu babć i dziadków. Pięknie wydane, ilustrowane zdjęciami z poprzedniego wieku, opasłe tomy wzorowane na niegdysiejszych albumach zdjęć czy rodzinnych kronikach stanowią doskonały pretekst ku temu, żeby dowiedzieć się najwięcej o ukochanych dziadkach naszych lub naszych dzieci.

Pomysł na obydwie księgi jest bardzo prosty: na ponad stu stronach zadano kilkadziesiąt pytań dotyczących życia babci lub dziadka (każde z nich ma osobną księgę wspomnień). Od pochodzenia ich rodziców, drzewo genealogiczne rodziny, przez dzieciństwo i młodość – szkołę, przyjaciół, wycieczki, ulubione zajęcia czy potrawy, aż po historię poznania babci/dziadka, początki wspólnego życia, wychowywanie naszych rodziców, itd, itd. Będziemy mieli okazję dowiedzieć się czegoś więcej o ulubionych książkach, muzyce czy pupilach. Kto by nie chciał poznać dziecięcych przygód i wybryków dziadka? Kto jest ciekaw sekretnych przepisów babci? Mamy wreszcie okazję, by wydobyć kilka rodzinnych tajemnic. Poznamy także największe lęki dziadków, powody do dumy i radości. Przy okazji dowiemy się odrobinę o czasach, w których żyli i świecie takim, jakim go pamiętają.

opowiedz mi dziadku
Kto by nie chciał poznać dziecięcych przygód i wybryków dziadka? | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Co ważne, swoje opowieści dziadkowie mogą przyozdobić własnymi zdjęciami, rysunkami, notatkami, wycinkami z gazet. Wspomnienia zapiszą sami, możemy ich także wyręczyć, przy okazji mając pretekst do kilku czy kilkunastu wieczorów wypełnionych magią, bliskością i doskonałą zabawą. Albumy stają się tym samym własnym wehikułem czasu, który niezawodnie przenosi nas do czasów, które dzieciom wprawdzie mogą wydawać się odległe, ale jednocześnie pokazać, że dziadkowie byli tacy sami, jak my. A także, ze mają nam wiele do opowiedzenia. Poznamy ich w momentach przełomowych i takich, które pielęgnują w swojej pamięci latami.

Albumy pomagają tworzyć historię rodziny, przekazują pewna tradycję, ale i dodają ważną cegiełkę w budowaniu tożsamości wnuków. To bezcenne doświadczenie rozmowy, zapisywania wspomnień stanie się także pamiątką na całe życie i elementem odpowiedzi na pytanie: kim jestem? To całkiem dobry powód, żeby sięgnąć do ksiąg ze wspomnieniami babć i dziadków.

Dominika Pawlikowska

Sprawdź także

bransoletka z charmsami

Dlaczego kochamy bransoletki z charmsami?

Bransoletki od wieków stanowią nieodłączny atrybut kobiecej garderoby. Zdobią dłonie, podkreślają dziewczęcy urok, dodają elegancji …