10 Nocne Teatralia Strachy
„Teoria względności”, Teatr Nikoli (Kraków) – Strachy są miejscem spotkań polskich i zagranicznych teatrów alternatywnych | fot. Nina Przybylska

Nadchodzą 10 Nocne Teatralia Strachy!

Po raz kolejny nadarza się okazja, aby zaspokoić głód artystycznych wrażeń. W dniach 7-9 września Krosnem znów zawładnie festiwal sztuk alternatywnych Nocne Teatralia Strachy. Uczestnicy imprezy mogą liczyć na jeszcze więcej widowisk oraz wydarzeń kulturalnych. A to dlatego, że zbliżająca się edycja będzie zarazem pierwszym jubileuszem w historii tego przedsięwzięcia.

Można śmiało powiedzieć, że Nocne Teatralia Strachy stały się już podkarpacką tradycją, zyskującą coraz większe zainteresowanie odbiorców, twórców i mediów. Świadczy o tym zarówno sukces poprzednich 9 edycji, jak i fakt, że to wciąż festiwal dynamiczny, zaskakujący i dbający o jak najżywszy kontakt z uczestnikami imprezy. Z okazji pierwszego jubileuszu Strachów, udział we wszystkich zaplanowanych atrakcjach jest bezpłatny – jednak każdy, w ramach projektu crowdfundingowego, może wesprzeć przygotowania do tegorocznej, wyjątkowej odsłony Nocnych Teatraliów.

Od s.tr.a.c.h.-u do Strachów – idea i historia festiwalu

Najpierw był s.tr.a.c.h. – krośnieński teatr alternatywny. To właśnie wśród członków jego zespołu zrodził się pomysł na ten festiwal. W 2007 roku, przy współpracy z Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza (RCKP), zostały zorganizowane pierwsze Nocne Teatralia Strachy i od tamtej pory, z każdym końcem lata, powracają na Podkarpacie.

Teatralia Fireshow
Fireshow, Teatr s.tr.a.c.h. i przyjaciele (Krosno) – Pokazy ogniowe to jedne z najbardziej ekscytujących widowisk festiwalu | fot.: Karolina Zając

Z początku było to jednodniowe wydarzenie – odbywające się na terenie wspomnianego ośrodka, trwające do późnej nocy (skąd wzięła się nazwa festiwalu) oraz nastawione głównie na spotkania polskich i zagranicznych teatrów niezależnych. Jednak mimo swych „scenicznych korzeni”, Strachy od zawsze charakteryzowała otwartość na różne środki wyrazu i rodzaje percepcji. Dlatego impreza szybko stała się też miejscem dla innych dziedzin sztuki. Spektaklom scenicznym i plenerowym (czerpiącym m.in. z tradycji dramatu, form improwizacyjnych, teatru pantomimy, cieni lub tańca, a także happeningu czy performance’u) zaczęły towarzyszyć również inne atrakcje: wystawy dzieł plastycznych i fotografii, pokazy filmowe, koncerty. Rozwój formuły przedsięwzięcia przeistoczył je wreszcie w kilkudniowy festiwal sztuk alternatywnych, wykraczający już poza mury RCKP i śmiało opanowujący przestrzeń miejską Krosna.

Niezmienna pozostała idea Nocnych Teatraliów. Opiera się ona na zamiłowaniu do świata sztuki alternatywnej, pasji jego poznawania, współtworzenia oraz dzielenia się nim z innymi. Strachy powstały bowiem z głębokiego przekonania, że twórczość artystyczna stanowi szczególny rodzaj spotkania z drugim człowiekiem – burzącego sceniczną „czwartą ścianę”, otwierającego autentyczny dialog różnych doświadczeń życiowych, sposobów rozumienia rzeczywistości oraz odmiennych wrażliwości.

Promocja, animacja i… rodzinna atmosfera

Nocne Teatralia Strachy to inicjatywa pozwalająca na łatwy dostęp do twórczości znajdującej się poza głównym, mainstreamowym obiegiem sztuki. Jednocześnie, promuje działania zarówno uznanych artystów offowych, jak i tych, którzy nie mieli jeszcze okazji do zaprezentowania swoich prac przed szerszą publicznością. Ale festiwal charakteryzują również inne formy wspierania życia kulturalnego i aktywności społecznej. Akcje bookcrossingowe, rozmowy z aktorami, warsztaty wegańskie, ćwiczenia teatralne czy zajęcia ze sztuki plakatu to tylko niektóre przykłady wydarzeń poszerzających wiedzę z różnych dziedzin oraz rozwijających praktyczne umiejętności.

Jednak sukces kolejnych odsłon Nocnych Teatraliów nie należy jedynie do organizatorów. Stoi za nim także olbrzymi wkład pracy dziesiątek wolontariuszy, których z każdym rokiem przybywa. Ich pozytywna energia, pasja oraz zaangażowanie w dużej mierze decydują o formacie i przebiegu całej imprezy. Z pewnością ma na to wpływ również wyjątkowa, wręcz rodzinna atmosfera, łącząca wszystkie osoby współtworzące festiwal.

Teatralia kawiarenka
Festiwalowa kawiarenka, aktorzy i wolontariusze – Nad festiwalem unosi się magiczna, rodzinna atmosfera, łącząca organizatorów, wolontariuszy, artystów oraz widzów | fot.: Karolina Zając

Każdy może tworzyć 10 edycję Strachów!

Patronem nadchodzącej odsłony został Stanisław Wyspiański – poeta, malarz, dramaturg, ale także pierwszy, wielki, polski reformator teatru. Wybór ten wydaje się nieprzypadkowy: jego postać bowiem symbolicznie łączy przeszłość z przyszłością, tradycję z nowymi wymiarami sztuki alternatywnej. Tymczasem zbliżająca się edycja z pewnością stanie się dla organizatorów także okazją do wspominania oraz świętowania. Świadczy o tym program imprezy, oferujący wiele rozmaitych atrakcji kulturalnych.

Szczególne momenty z poprzednich edycji pomogą przywołać spektakle zespołów, które zdobyły duże uznanie festiwalowej publiczności – takie jak Lolita Dolly Teatru Nikoli (Kraków) czy Huljet Huljet Teatru Figur (Kraków). Odbędzie się także pożegnanie z monodramem Moje szczęście autorstwa Teatru s.tr.a.c.h. W ramach uczczenia 10-lecia Strachów imprezę uświetni spektakl Teczki, należący do żywej legendy polskiej sztuki alternatywnej, czyli Teatru Ósmego dnia z Poznania.

Teatralia Milonga
„Milonga na Podcieniach” – Uczestnicy festiwalu chętnie biorą udział w rozmaitych projektach, zajęciach i warsztatach | fot.: Nina Przybylska

Oprócz wspomnianych oraz innych występów teatralnych, uczestników Strachów czekają wernisaże Kasi Suro, Adama Krasuskiego i Mariusza Hertmanna, wykład performatywny oraz pokaz filmu, poświęcone tegorocznemu patronowi, jak również koncert Swiernalisa. Nie zabraknie akcentów charakterystycznych dla Nocnych Teatraliów, czyli skrzyneczek ze szklanym wiekiem, wypełnianych karteczkami z opiniami widzów, a także animacji odbywających się pomiędzy spektaklami. Powrócą też wydarzenia budzące wśród przyjezdnych szczególny entuzjazm, takie jak pokaz fireshow (Teatr Ognia Ignis z Krosna wraz z wolontariuszami) czy zamykająca festiwal impreza silent disco, która odbędzie się na krośnieńskim rynku.

Z okazji pierwszego jubileuszu festiwalu, udział we wszystkich wydarzeniach kulturalnych jest bezpłatny. Istnieje jednak możliwość wsparcia realizacji tegorocznej edycji festiwalu w ramach projektu crowdfundingowego, otwartego za pośrednictwem platformy OdpalProjekt.pl. Tymczasem trwają ostatnie przygotowania do szczególnej odsłony Strachów. Imprezy, która zarówno mnogością atrakcji, jak i swoją atmosferą dowodzi, że – w nawiązaniu do słów Wyspiańskiego – choć tak dużo „nie należy do nikogo”, wciąż można zrobić coś, co w istotny sposób rozwija świat sztuki i spotyka w nim wielu ciekawych ludzi.

Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy odbędzie się w dniach 7-9 września 2017, w Krośnie na Podkarpaciu.

Tutaj można wesprzeć realizację 10 edycji festiwalu: https://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/1638,stworz-z-nami-10–edycje-nocnych-teatraliow-strachy

Więcej informacji na temat festiwalu oraz programu 10 edycji można znaleźć na stronie FB Strachów lub pod adresem: www.NocneTeatralia.pl.

Plakat promujący wydatrzenie

JS

Sprawdź także

mpw komitet pomocy

Ukraińskie muzea ratują zabytki i dzieła sztuki przed zniszczeniem

Podczas rosyjskich bombardowań w Ukrainie niszczone są nie tylko domy mieszkalne, ale również katedry, muzea i pomniki. Jak podkreślił ukraiński …