nocne teatralia strachy
Nocne Teatralia Strachy to nie tylko 3-dniowa symfonia artystycznych wrażeń, ale również idea promująca początkujących artystów, ruch wolontariatu na rzecz kultury oraz rozwój lokalnego życia społecznego | fot.: materiał partnera

Sztuka myśli alternatywnie, czyli 15 Nocne Teatralia Strachy już wkrótce!

Sztuka niejedno ma oblicze. Doskonale wiedzą to ci, którzy z pasją odkrywają jej rozmaite wymiary i odcienie w artystycznej twórczości niezależnej. Co roku mają ku temu znakomitą okazję,  a to za sprawą podkarpackiego Festiwalu Nocne Teatralia Strachy. W dniach 8-10 września 2022 w Krośnie odbędzie się już 15 edycja tej imprezy, realizowana pod hasłem: Sztuka myśli. Uczestnicy Festiwalu znów mogą liczyć na moc wyjątkowych przeżyć w ramach spektakli teatralnych, rozmaitych wystaw, wydarzeń plenerowych oraz innych atrakcji. Sprawdź, co konkretnie szykują organizatorzy na 15 Nocne Teatralia Strachy.

Podkarpackie spotkania ze sztuką alternatywną

Miłośnicy sztuki niezależnej prędzej czy później natrafiają na Festiwal Nocne Teatralia Strachy. Zainicjowany przez Stowarzyszenie Teatr s.tr.a.c.h., realizowany we współpracy z krośnieńskim Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza (RCKP), stał się już tradycją wpisaną w kulturalny krajobraz Podkarpacia. Imprezą przyciągającą uwagę artystów i odbiorców ze wszystkich stron Polski, a nawet i spoza jej granic. Co roku, nieprzerwanie od ponad dekady powraca do Krosna, czyniąc z niego magiczną przestrzeń fascynujących spotkań z różnymi dziedzinami sztuki alternatywnej: w ramach spektakli scenicznych i plenerowych, wystaw prac plastycznych i fotograficznych, seansów filmowych, koncertów muzycznych czy też wydarzeń z pogranicza performance’u, happeningu i widowisk z udziałem popisów kuglarskich.

Warto też wspomnieć, że Nocne Teatralia Strachy to nie tylko 3-dniowa symfonia artystycznych wrażeń, ale również idea promująca początkujących artystów, ruch wolontariatu na rzecz kultury oraz rozwój lokalnego życia społecznego, zarówno wśród najmłodszych, jak i osób w wieku senioralnym. A to za sprawą licznych, udanych wykładów, warsztatów i akcji, m.in. propagujących czytelnictwo, zdrowy tryb życia, kreatywne spędzanie wolnego czasu czy działania proekologiczne.

Kompania Primavera Lalki fot: Kompania Primavera
Podczas Festiwalu Nocne Teatralia Strachy sztuka naprawdę jest na wyciągnięcie ręki | Kompania Primavera Lalki fot: Kompania Primavera

Już wkrótce, bowiem w dniach 8-10 września 2022, w Krośnie znów zaroi się od charakterystycznych, strachowych półksiężyców. Powróci pięknie dekorowana, festiwalowa kawiarenka – tętniąca muzyką i gwarem rozmów uczestników wydarzeń – a także skrzyneczki ze szklanym wiekiem, zapełniane mini-recenzjami widzów. Przestrzenią RCKP, jak również miejskim Rynkiem, okolicznymi muzeami, galeriami i antykwariatami, zawładnie szczególna atmosfera wspólnej podróży przez barwny świat sztuki alternatywnej.

15 Nocne Teatralia Strachy pod hasłem Sztuka myśli

Poduszki do siedzenia rozłożone na scenie. Leżaki znajdujące się tuż obok muzyków grających pod gołym niebem. Artystyczne animacje, wykonywane między kawiarnianymi stolikami we foyer Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. To sytuacje, które sprawiają, że podczas Festiwalu Nocne Teatralia Strachy sztuka naprawdę jest na wyciągnięcie ręki. Chwyta ją, za nic mając barierę „czwartej ściany”. Porusza, zachęca do szczerego dialogu, skłania do myślenia. Pozostawia niezapomniane wrażenia.

Tak jest co roku, choć program za każdym razem oferuje nowe, ciekawe atrakcje z repertuaru różnych dziedzin sztuki. Nadchodząca, piętnasta edycja nie wydaje się zbaczać z tego kursu. Jej czas wypełnią interesujące wydarzenia, którym – podobnie jak w poprzednich latach – będzie towarzyszyć hasło przewodnie. Tym razem brzmi ono: Sztuka myśli. To właśnie do tych słów nawiążą wybrane punkty festiwalowego programu. Słów, które staną się inspiracją dla myśli, interpretacyjną przesłanką, impulsem do dyskusji na temat wymiarów i znaczeń sztuki (nie tylko) alternatywnej.

Teatr Strach Warsztatowicze Fireshow
Dla miłośników „teatru w terenie” znakomitą atrakcją stanie się widowiskowy spektakl ogniowy – w wykonaniu uczestników letnich warsztatów, Wolontariuszy i Teatru s.tr.a.c.h. – będący mieszanką fireshow, popisów kuglarskich i dramaturgii nawiązującej do hasła przewodniego Festiwalu | fot.: materiał partnera

A jakie konkretnie atrakcje czekają tych, którzy przybędą na 15 Festiwal Sztuk Alternatywny Nocne Teatralia Strachy? Z pewnością – jak sama nazwa imprezy wskazuje – nie zabraknie na niej spektakli scenicznych i plenerowych. Wśród nich znajdą się dwa monodramy: Historia Księcia H. (Białostocki Teatr Lalek, Białystok), w ciekawy sposób nawiązująca dialog z Szekspirowskim Hamletem oraz Odbicia (Fundacja Orbis Tertius, Trzeci Teatr Lecha Raczaka, Poznań) – przedstawienie korespondujące z twórczością J. L. Borgesa i łącząca różne formy sceniczne, z uwzględnieniem rozważań nad pojęciem „lalka” w przestrzeniach sztuki.

Fundacja Orbis Tertius, Trzeci Teatr Lecha Raczaka, Poznań
Fundacja Orbis Tertius, Trzeci Teatr Lecha Raczaka, Poznań fot.: Orbis Tertius

Tegoroczne Strachy zaproszą również do udziału w trzech spektaklach wieloobsadowych. Mowa o Księżycowej drodze (Teatr Nikoli, Kraków) w tonacji poetycznej pantomimy, sztuce Echa (Teatr Migro, Kraków) – będącej ujmującą historią o dziejach Kresów Wschodnich, opowiadaną językiem ruchu i regionalnych pieśni – a także o Lalkach (Kompania Primavera, Warszawa), przedstawieniu z pogranicza teatru tańca, koncertu i performance’u, poświęconemu wielowymiarowemu rozumieniu współczesnej kobiecości. Dla miłośników „teatru w terenie” znakomitą atrakcją stanie się widowiskowy spektakl ogniowy – w wykonaniu uczestników letnich warsztatów, Wolontariuszy i Teatru s.tr.a.c.h. – będący mieszanką fireshow, popisów kuglarskich i dramaturgii nawiązującej do hasła przewodniego Festiwalu

Milosz Tomkowicz Sen Ostateczny fot: Milosz Tomkowicz
Sen ostateczny (Miłosz Tomkowicz, Krosno), podejmującej temat jednostkowego i zbiorowego doświadczania obecności dzieła sztuki | fot: Milosz Tomkowicz

Ponadto, w ramach Strachów odbędzie się aż pięć wernisaży. Pierwszy z nich dotyczy wystawy prac plastycznych Sen ostateczny (Miłosz Tomkowicz, Krosno), podejmującej temat jednostkowego i zbiorowego doświadczania obecności dzieła sztuki. Drugi z nich – powarsztatowej wystawy rękodzieła artystycznego, ukazującej, jak zwykłe przedmioty codziennego użytku mogą zyskać nowe, artystyczne oblicze. Pozostałe trzy będą należeć do dziedziny fotografii i na różne sposoby opowiadać o zagadnieniach egzystencjalnych: przez pryzmat twórczego bodypaintingu (Dziewięć Światów, Przemysław Gawłowski, Wrocław), koncepcji nadczłowieka Friedricha Nietzschego (Transhumanizm: nowe sacrum wobec technologicznego profanum, Bartosz Dominik, Kłobuck) czy rozważań o przemijaniu (Czas, Piotr Dras, Płock).

Nadarzy się też okazja do wysłuchania dwóch wykładów. Jeden będzie poświęcony atrakcyjności kuchni wegańskiej – połączony z warsztatami kulinarnymi i degustacją potraw – drugi zaś zjawiskom malarskim, z kontekstem hasła festiwalowego w tle. W tym roku plenerowa scena muzyczna będzie należała do warszawskiej grupy Róża oraz jej nietuzinkowych, balladowych oraz dynamiczniejszych kompozycji, inspirowanej m.in. r’n’b, synth popem czy brytyjskim postpunkiem. Huczną, a zarazem bezgłośną puentą dla 15 edycji Strachów stanie się tradycyjna już, uwielbiana impreza w formule silent disco.

Silent Disco
Huczną, a zarazem bezgłośną puentą dla 15 edycji Strachów stanie się tradycyjna już, uwielbiana impreza w formule silent disco | fot.: materiał partnera

Jak w poprzednich latach – Strachy szykują mnóstwo różnotematycznych atrakcji kulturalnych. Każdy sympatyk sztuki alternatywnej (i nie tylko) po prostu nie powinien ominąć takiej okazji.

15 Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy odbędzie się w dniach 8-10 września 2022 w Krośnie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Darmowe wejściówki dostępne w kasie Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (ul. Kolejowa 1) oraz na stronie www.nocneteatralia.pl.

Więcej informacji o 15 edycji Festiwalu Nocne Teatralia Strachy można znaleźć na stronie www.nocneteatralia.pl oraz na Facebooku: @nocneteatraliastrachy.

JSA

Sprawdź także

the boys

The Boys – samozwańczy obrońcy sprawiedliwości

Serial The Boys na całym świecie bije rekordy popularności wśród fanów produkcji superbohaterskich. Nie jest …