handel nft
Na handlu stokenizowaną sztuką zarabiają nie tylko jej twórcy, ale również kupujący | fot.: stock.adobe.com

Zaledy i wady NFT – czy warto korzystać z tej technologii?

O technologii NFT zrobiło się niezwykle głośno w czasach pandemii koronawirusa, gdy kryptowaluty w końcu przebyły się do medialnego mainstreamu. Jak się okazuje, tokeny nadal pozostają bardzo istotnym tematem, nie tylko w kontekście inwestycji, ale też korzystania z nich w życiu codziennym. Dziś sprawdzamy, jakie są największe zalety i wady NFT, a także jakie są szanse tej technologii na przyszłość.

Zalety i wady NFT

Tokenizacja w 2022 roku ma się dobrze, a na blockchainie zapisuje się dziś znacznie więcej niż tylko grafiki. Twórcy z całego świata, ale też potężne korporacje i mniejsze biznesy – coraz częściej biorą udział w kryptowalutowej rewolucji. Pora przyjrzeć się, jakie zalety i wady NFT warto znać, zanim zdecydujesz się na wejście w ten rynek. Nft profit Doświadczenie jest jak żadne inne. Ma potencjał, aby zapewnić dodatkową satysfakcję, której wielu inwestorów nigdy nie wie, że potrzebuje!

Plusy NFT

Tokenizacja daje zainteresowanym osobom spore szanse na rozwój, więc zacznijmy od kilku jej mocnych stron:

1.     Rozwój gospodarczy

Wystarczy spojrzeć na pieniądze, jakie kolekcjonerzy są w stanie wydać za cyfrową własność tokenów NFT. Rekordowe sumy idą w grube miliony dolarów. Tego typu handel inwestycyjny może mieć ogromny wpływ na rozwój globalnej gospodarki dzięki wzmożonemu obrotowi pieniędzmi.

Na handlu stokenizowaną sztuką zarabiają nie tylko jej twórcy, ale również kupujący. Ponieważ wartość unikatowych tokenów rośnie, z czasem inwestycje te zaczną na siebie zarabiać. Szukając kontraktów długoterminowych, warto zatem zainteresować się kupnem NFT.

2.     Wsparcie przejrzystości

Pomimo decentralizacji, tokenizacja w dużym stopniu wspiera transparentne transakcje w sieci. Korzystać z przejrzystości można w ramach handlu B2B, B2C, ale też C2C.

Na czym właściwie polega przejrzystość transakcji i jak ją sprawdzić? Otóż, wszystkie dane zapisywane oraz weryfikowane są na blockchainie. Dzięki temu, można z łatwością prześledzić historię każdego tokenu, co przekłada się na ich transparentność.

3.     Zarobki dla twórców

W Internecie aż roi się od twórców, którzy kreują wyjątkowe dzieła sztuki. Przez wiele lat ich działalność ograniczała się do dzielenia twórczością za darmo. Dziś, dzięki kontraktom na blockchainie, mogą stokenizować swoją sztukę i zacząć na niej zarabiać.

Zarabianie na NFT jest też długoterminową inwestycją. Jeśli dziś sprzedasz obrazek za 100 dolarów, a za parę lat ktoś odsprzeda go za 100 tysięcy, wówczas zyskasz prowizję od tej transakcji. Wszystko sprowadza się znów do przejrzystości sieci, prawda?

4.     Bezpieczeństwo technologii

Wielu nieświadomych użytkowników sieci obawia się rewolucji związanej z technologią blockchain. Tymczasem trzeba to stanowczo powiedzieć: łańcuch bloków jest bezpieczny. Umieszczone w nim tokeny NFT nie mogą być skopiowane czy też skradzione.

Oczywiście, od czasu do czasu zdarzają się wpadki i ewentualna kradzież na rynkach krypto. Są to jednak pojedyncze przypadki, a cała technologia rozwija się w szybkim tempie, żeby ich uniknąć. Z czasem uda się osiągnąć ochronę najwyższej możliwej jakości.

5.     Dowód na autentyczność i własność

Każdy, kto posiada token NFT, posiada również swoisty certyfikat autentyczności oraz własności tego elementu. Dzieje się tak, ponieważ dane te rejestruje się na blockchainie. Pojedynczy token jest oryginalny i nie ma drugiego swojego odpowiednika, więc tym bardziej ważne są te dowody.

Ta zaleta NFT sprawia, że z technologii chętnie korzystają różnego rodzaju firmy i przedsiębiorstwa. Mogą bowiem tokenizować swoje dokumenty, znacznie usprawniając przepływ informacji, a także pracę łańcucha dostaw.

Minusy NFT

Niestety, technologia zbudowana na blockchainie ma również kilka słabszych stron, a oto wybrane z nich:

1.     Potencjalne oszustwa

Najpoważniejszym zarzutem wobec nowoczesnych technologii jest możliwość wykorzystania ich do niecnych celów. Jeżeli chodzi o wady NFT, najczęściej za przykład podaje się potencjalne pranie brudnych pieniędzy. Faktem jest, że oszuści już od dekady używają sektora krypto do niewykrywalnych płatności w Darknecie.

Z pewnością mogą się zdarzać oszustwa również w kontekście handlu stokenizowaną sztuką. Dla cyberprzestępców jest to łakomy kąsek, gdyż łatwo mogą wprowadzić do obrotu pieniądze pochodzące z nielegalnych źródeł.

2.     Groźba straty finansowej

Podobnie jak na tradycyjnej giełdzie, również w kwestii inwestycji w tokeny można zyskać lub stracić. Nie wszystkie kolekcje stokenizowane będą zyskiwać na przestrzeni lat, co potencjalnie może oznaczać straty finansowe.

Czy tej wady NFT można jakoś uniknąć? W dużej mierze tak, gdyż warto spędzić trochę czasu na odpowiednich przygotowaniach do inwestycji. Najlepiej wchodzić w popularne elementy kolekcjonerskie, które dziś cieszą się sporym zainteresowaniem. Istnieje większa szansa, że utrzymają swoją wysoką cenę również za parę lat.

3.     Trudność spieniężenia

Jeżeli chodzi o tradycyjne kryptowaluty, ich płynność jest znacznie większa, niż w przypadku tokenów NFT. W praktyce oznacza to, że chcąc szybko sprzedać swoje stokenizowane dzieła sztuki, możesz spotkać się z brakiem zainteresowania ze strony potencjalnych kupców.

Warto jednak zauważyć światełko w tunelu, gdyż technologia ta wciąż jest jeszcze stosunkowo młoda. Z biegiem czasu, być może coraz więcej osób zainteresuje się inwestycjami i handlem tokenami. Wówczas sprzedaż kolekcji będzie znacznie łatwiejsza.

Zalety i wady NFT – podsumowanie

Wymienione przez nas zalety i wady NFT to ledwie wierzchołek góry lodowej, gdyż temat jest o wiele ciekawszy i głębszy. Warto jednak wiedzieć, że technologia ta nadal dopiero raczkuje, a jej wejście do głównego nurtu może być odroczone w czasie. Jest to jednak na tyle ciekawa tematyka, iż opłaca się już dzisiaj w nią inwestować. Kto wie, może za parę lat dzisiejsi inwestorzy zostaną miliarderami?

Materiał partnera

Sprawdź także

mpw komitet pomocy

Ukraińskie muzea ratują zabytki i dzieła sztuki przed zniszczeniem

Podczas rosyjskich bombardowań w Ukrainie niszczone są nie tylko domy mieszkalne, ale również katedry, muzea i pomniki. Jak podkreślił ukraiński …