Ciąg dalszy… dla Leszka
Ciąg dalszy… dla Leszka, sztuka powstała przy udziale mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nadciągają XII Nocne Teatralia Strachy!

Istnieją imprezy, które wyraźnie zaznaczają swoją obecność na kulturalnej mapie Polski, na trwałe wpisując się w kalendarz wydarzeń artystycznych danego regionu. To z pewnością charakteryzuje Festiwal Sztuk Alternatywnych Nocne Teatralia Strachy. Już za niecały miesiąc, bo w dniach 5-7 września, w Krośnie na Podkarpaciu, odbędzie się 12. edycja jednego z najbarwniejszych przedsięwzięć, skierowanych do miłośników twórczości niezależnej. Jakie atrakcje czekają w tym roku uczestników Strachów?

Ja nic nowego nie tworzę, wędruję… – co na 12. Strachy?

Można śmiało powiedzieć, że Nocne Teatralia Strachy to festiwal połączeń. Chodzi nie tylko o korespondencję rozmaitych dziedzin sztuk czy konfrontację tradycji z (po)nowoczesnością. To także połączenie charakterystycznych dla Strachów elementów z ciągłym rozwojem formuły przedsięwzięcia. Zatem po raz kolejny festiwal ma patrona, którego wypowiedź zyska rangę motto tegorocznej edycji. Tym razem jest nim słynny polski kompozytor, Stanisław Moniuszko, oraz jego słowa: Ja nic nowego nie tworzę, wędruję…. Stwierdzenie to, świadomie wyrwane z rodzimego kontekstu, przyjmuje szerszy, uniwersalny wymiar i – stając się akcentem w zaplanowanych wydarzeniach – wielokrotnie stanie się przyczynkiem do namysłu nad kondycją współczesnej sztuki, jej relacji z człowiekiem oraz znaczeniem owej wędrówki. Powrócą więc skrzyneczki zdobione szklanym wizerunkiem plakatu promującego tegoroczną edycję imprezy (gromadzące opinie odbiorców poszczególnych wydarzeń), a także urocza festiwalowa kawiarenka czy takie atrakcje, jak spektakl fireshow z udziałem Strachowych Wolontariuszy. Znowu też rynek Krosna będzie tętnił wspaniałą, artystyczną atmosferą.

Fireshow - teatr ognia
Fireshow – teatr ognia | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

 

Czego jeszcze można się spodziewać po 12. odsłonie Strachów? Festiwalowy program wypełniają spektakle formacji z wielu stron Polski, nawiązujące do odmiennych form teatralnych. Warto tu wymienić m.in. W zawieszeniu w reżyserii Artiego Grabowskiego – przejmującą historię kobiety mierzącej się z dramatem choroby onkologicznej, ukazaną w formie seansu z pogranicza teatru wizualnego i fizycznego, czy spektakl Osmędeusze Teatru Pijana Sypialnia – który w ciekawy, muzyczny i współczesny sposób nawiązuje do Mickiewiczowskich Dziadów, wpisując ich kontekst w warszawski folklor. Trzeba również wspomnieć o dwóch monodramach Janusza Stolarskiego – Orfeusz i Eurydyka oraz Ecce Homo – spajających różne media i środki wyrazu w wielowymiarową, artystyczną wypowiedź zarówno o aktualnych i lokalnych problemach, jak i ponadczasowych, uniwersalnych, wciąż frapujących człowieka zagadnieniach. Ciąg dalszy… dla Leszka, sztuka powstała przy udziale mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie, to znów odważna, intymna, sceniczna opowieść o bolesnych, trudnych do ujęcia doświadczeniach, związanych z uzależnieniem. Zrównoważenie emocji zapewni zaś „spektakl powstający w działaniu” za sprawą łódzkiego Teatru Improwizacji Tadam.

ECCE homo Janusza Stolarskiego
ECCE homo Janusza Stolarskiego | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Oprócz tego nie zabraknie też pokazów filmowych (Pierwszy września, reż. Aleksandra Skorupa, Widma, reż. Paweł Passini), głośnego koncertu muzycznego zespołu Wczasy, który odbędzie się na rynku Krosna, jak również spotkań z artystami, wykładów poświęconych tegorocznemu patronowi czy też warsztatów kulinarnych i alternatywnego parzenia kawy oraz licznych wystaw: grafik (Chlew powszedni Szymona Szymankiewicza i Maxa Skorwidera), fotografii (OUT_LOUD Agaty Skupniewicz, Maskarady Urszuli Sobieszek, Rzemiosło żyje Mateusza Kowalczyka) lub rękodzieła artystycznego. Pełny program 12. Festiwalu Nocne Teatralia Strachy dostępny jest na stronie: http://nocneteatralia.pl/program.

Strachy wydarzenie w Krośnie

Materiał partnera zewnętrznego

 

Sprawdź także

festiwal muzyczny światła noc

Czy w 2021 odbędzie się Festiwal Frytka OFF-Jazd?

Chłodna dotąd wiosna powoli rozkwita. Robi się coraz cieplej, obostrzenia pandemiczne są luzowane. Tym samym …