Na warszawskiej Starówce znowu zabrzmi jazz

Fot.: Fotolia

Wśród letnich festiwali ten jest niepowtarzalny i wyjątkowy – zarówno pod względem atmosfery, jak i gwiazdorskiej obsady. Już jutro w Warszawie 21 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce, to jeden z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości słuchaczy, festiwal jazzowy w krajuOd lat jest wizytówką artystyczną stolicy latem oraz atrakcją turystyczną dla melomanów, jazz-fanów z Polski i zagranicy. Przez 20 lat istnienia zgromadził imponujące ponad pół miliona zróżnicowanej wiekowo publiczności. Co ważne, wyróżnia go także formuła, uczestnictwo w koncertach jest bowiem bezpłatne.

Organizatorzy od lat starają się o zachowanie wysokiego poziomu imprezy. Jazz na Starówce jest więc zróżnicowany stylistycznie, kusi międzynarodowymi gwiazdami, prezentuje jazzowe odkrycia i gorące premiery. Wystarczy wymienić dotychczasowe występy gigantów ery swingu: Scotta Hamiltona, Duffy Jacksona, Dr. Lonnie Smitha,  coraz jaśniej świecących talentów amerykańskich estrad jak: Alfredo Rodriguez Grace Kelly, Kyle Eastwood (syn Clinta Eastwooda), Avishai Cohen, Hiromi. Przez lata festiwal zgromadził także niekwestionowane gwiazdy jazzu, zagrali m.in.: Archie Sheep, David Murray, Richard Galliano, Dino Saluzzi, Lee Konitz, Chico Freeman, Bobo Stenson,  Kenny Wheeler, Tord Gustavsen, Yaron Herman , Marilyn Mazur, Danilo Rea, Ernie Watts, Jeff Lorber, Jasper Van Hof,  Eric Marienthal,  Enrico Pieranunzi, Jacky Terrasson, Joey Calderazzo, Mike Stern, Bill Evans, Roy Hargrove. 

Oprócz gości z zagranicy, na festiwalu dotychczas prezentowali swoje jubileuszowe i premierowe projekty także rodzimi artyści: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski,  Włodek Pawlik , Leszek Możdżer, zespoły – The Quartet, String Connection, Laboratorium, Miłość, Dream Team.

A co w tym roku? Tegoroczna, 21 edycja  zapowiada się rewelacyjnie. Upłynie pod znakiem  międzynarodowych gwiazd, wystąpią giganci i legendy, będą  jazzowe  odkrycia i premiery. Zagrają artyści z USA, Izraela, Włoch, Austrii, Polski , Norwegii, Danii i Kuby. Warto więc zarezerwować sobie czas na prawdziwą ucztę melomana.

Program Festiwalu:

4 lipca – Wojtek Mazolewski Quintet

Jeden z czołowych polskich kontrabasistów i kompozytorów, który zredefiniował jazzową formę  i otworzył ją na publiczność. Współtwórca yassu, lider Pink Freud, partner m.in. Tomasza Stańki, Johna Zorna. Laureat prestiżowych nagród muzycznych, prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu na świecie.

11 lipca – Christian McBride Trio (USA)

Jazzowy Top. Prawdziwe wydarzenie dla koneserów jazzu. Wirtuoz kontrabasu, czterokrotny laureat Grammy,  należy do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych muzyków ostatnich lat. Występował i nagrywał z wieloma legendami muzyki jak McCoy Tyner, James Brown, Ray Brown, Joe Henderson,  Herbie Hancock, Chick Corea, Wynton Marsalis. Jest najbardziej poszukiwanym i szanowanym artystą współczesnego świata muzycznego.

18 lipca – Charnett Moffett’s Nettwork feat. Stanley Jordan, Cyrus Chestnut, Jeff „Tain” Watts (USA)

Jazzowy Top.  Po raz pierwszy w tym składzie i projekcie w Polsce. Giganci światowego jazzu  – mistrz  kontrabasu, jeden z najwybitniejszych w historii jazzu – posiadacz 6 statuetek Grammy, wirtuoz gitary elektrycznej, czterokrotnie nominowany do Grammy, jeden z najlepszych pianistów swego pokolenia oraz legenda jazzowej perkusji.

25 lipca  Shai Maestro Trio (Izrael)

Nazywany „geniuszem fortepianu”, przez 5 lat współtworzył słynne Avishai Cohen Trio. Od 5 lat prowadzi swój zespół (peruwiański kontrabasista Jorge Roeder i izraelski perkusista Ziv Ravitz). Grają na całym świecie  wzbudzając zachwyt publiczności i krytyków. Występowali z grupą Chicka Corei, Esperanzy Spalding i Diany Krall.

1 sierpnia – Wojciech Konikiewicz Project

Jeden z najciekawszych i kreatywnych muzyków polskiego jazzu. Pianista, kompozytor muzyki  improwizowanej, współczesnej, elektronicznej, filmowej, teatralnej. Znany i ceniony jako lider  licznych projektów, koncertów- spektakli muzyki elektronicznej oraz ze współpracy z plejadą polskich i zagranicznych muzyków

8 sierpnia  Fabrizio Bosso Quartet  (Włochy)

Filar włoskiego jazzu, należy do grona najlepszych włoskich trębaczy o międzynarodowej renomie i nieskazitelnej technice. Laureat  prestiżowych nagród jak  Best New Talent Musica Jazz Top. Grał z Randy Breckerem, Charlie Hadenem, Steve Colemanem.

15 sierpnia – Dickbauer Collective (Austria)

Po raz pierwszy w Polsce wystąpią czołowi austriaccy muzycy,  wśród nich – Klaus, Johannes, Stephan Dickbauer . Zespół założyli 2 lata temu, a ich album Mosquito Warrior  miał premierę w wiedeńskim klubie Porgy and Bess. Wykonują własne kompozycje. Ich muzyka łączy echa współpracy z Vienna Art. Orchestra oraz Radio String Quartet Vienna. To synteza muzyki jazzowej, klasycznej i muzyki ludowej świata.

22 sierpnia – Terje Rypdal & Palle Mikkelborg Project (Norwegia, Dania)

Jazzowy Top. Należą do najbardziej innowacyjnych i oryginalnych muzyków w historii jazzu. Od wielu lat związani z  prestiżową wytwórnią ECM. Słynny norweski  gitarzysta uznawany jest za jednego z najznakomitszych europejskich kompozytorów jazzowych, który odcisnął  piętno na sposobie myślenia o gitarowej kompozycji i improwizacji. Z kolei wirtuoz duńskiej  trąbki to  kompozytor, aranżer i producent muzyczny, któremu światowy rozgłos i nagrodę Grammy przyniosła płyta Aura nagrana z Milesem Davisem.

29 sierpnia  Omar Sosa AfroCubano Quartet (Kuba)

Jazzowy Top. Nazywany  magiem  jazzu i  world – music oraz mentorem współczesnego afro-cuban jazzu. Genialny pianista, mistrz instrumentów perkusyjnych, wokalista i kompozytor  kubański,  jest atrakcją najważniejszych festiwali na świecie.  Prestiżowe nagrody: 7- krotna  nominacja do  Grammy,  laureat BBC Radio Award Jazz Journalists Association, Jazz Echo,  Independent Music Award, potwierdzają jego pozycję nowatora i kreatora jazzu.

 

21 MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

Warszawa, Rynek Starego Miasta, 4 lipca – 29 sierpnia 2015

@Fundacja Jazz Art