program do faktur
Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością codziennego spełniania wielu formalności. Należy do nich między innymi właśnie wystawianie faktur, czy też prowadzenie ewidencji przychodów | fot.: materiał partnera

Program do faktur z magazynem – jaki wybrać?

W dzisiejszych czasach niemal każda firma korzysta już z programu do wystawiania faktur VAT. To niezwykle ułatwia pracę i pozwala na uporządkowanie wszystkich dokumentów magazynowych. Obecnie wybór takich narzędzi jest całkiem spory. Jak więc znaleźć najlepiej dopasowany do potrzeb i prosty w obsłudze program dla swojej firmy?

Program do faktur z magazynem — dlaczego warto go mieć? 

Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością codziennego spełniania wielu formalności. Należy do nich między innymi właśnie wystawianie faktur, czy też prowadzenie ewidencji przychodów. Dokładne udokumentowanie sprzedaży jest niepodważalnym obowiązkiem, który należy po prostu spełnić. Dawniej wszystkie takie dokumenty wystawiano ręcznie, wypełniając wydrukowane formularze. Dziś na szczęście jest to znacznie łatwiejsze i to właśnie dzięki specjalnym programom do faktur z magazynem. Takie narzędzia pozwalają na wystawianie dokumentów takich jak faktura VAT w sposób w pełni zautomatyzowany. 

Automatyczne tworzenie dokumentów magazynowych ma wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i ułatwia magazynowanie wszystkich faktur, a szybki eksport danych umożliwia ich błyskawiczne zapisywanie i wczytywanie. Warto zwrócić też uwagę, jak bardzo dobry program do faktur minimalizuje ryzyko wystąpienia pomyłki przy wypełnianiu dokumentów. Dzięki temu, że dostępne formularze spełniają aktualne standardy prawne, dane są pobierane automatycznie, a wyliczeniami zajmuje się sam program, nie trzeba obawiać się żadnych błędów. Mówiąc krótko, korzystanie z programu do faktur pozwala zautomatyzować cały proces ich wystawiania i magazynowania. 

Czym kierować się przy wyborze programu do wystawiania faktur?

Obecnie na rynku dostępny jest bardzo duży wybór wśród programów umożliwiających fakturowanie z magazynem. Wśród nich znajdziemy zarówno bardzo podstawowe, jak i niezwykle funkcjonalne i bogate w dodatkowe narzędzia aplikacje. Niektóre z nich świetnie sprawdzą się w przypadku dużych firm. Inne zaś będą idealne dla lokalnych przedsiębiorców. Pytanie tylko, jak wybrać spośród tak wielu możliwości tę najlepszą dla siebie i swojego biznesu? 

Jeśli chcemy znaleźć odpowiedni program do faktur z magazynem, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii przy jego wyborze. Najważniejsze, aby narzędzie to dopasować do indywidualnych potrzeb firmy. Tutaj warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaje wystawianych faktur oraz dodatkowe funkcje, które omówimy szerzej już za chwilę. Jeśli chodzi o typy faktur, to programy dostępne na rynku zapewniają dostęp do formularzy takich jak:

 • Faktura VAT
 • Faktura MP
 • Faktura korekta
 • Nota korygująca
 • Faktura pro-forma
 • Faktura wewnętrzna
 • Faktura eksportowa
 • Faktura zaliczkowa

Przy wyborze programu do faktur z magazynem, warto też sprawdzić sposób jego działania. Czy można korzystać z niego na wielu urządzeniach? Czy jest umieszczony na nośniku, czy też wystarczy po prostu go pobrać? To niezwykle ważne, ponieważ wpływa to na komfort korzystania z narzędzia. Oczywiście ważne jest także, aby program zapewniał łatwą i intuicyjną obsługę i miał odpowiednio skonstruowany interfejs. 

Program do faktur VAT — przydatne funkcje

Wybierając program do faktur z magazynem dla swojej firmy, warto dokładnie sprawdzić, jakie funkcje nam oferuje. Na rynku wybór jest naprawdę duży, a wśród programów znajdziemy zarówno takie z podstawowymi funkcjami, jak i bardziej rozbudowane. Które z funkcji mają szczególnie duże znaczenie? Jedną z najważniejszych jest oczywiście automatyczne pobieranie danych kontrahentów. Jak już wiemy, to pozwala na znacznie szybsze wypełnienie faktury. Istotne jest także, aby program generował dokumenty, które będą gotowe do bezpośredniej wysyłki elektronicznej oraz umożliwiał ich edycję. 

Jeśli chodzi o funkcje programu do fakturowania z magazynem, warto zadbać też o to, by był on wyposażony w odpowiednie systemy bezpieczeństwa. W końcu magazynowanie dużej ilości tak ważnych danach tego wymaga. Musimy więc sprawdzić, jakie zabezpieczenia wykorzystuje dany program magazynowy. 

Oczywiście to nie wszystko. Programy do wypełniania faktur mogą mieć znacznie więcej przydatnych funkcji. Warto zwrócić uwagę na wszystkie z nich. Do najbardziej pożądanych zaliczyć można między innymi takie, jak: 

 • obsługa drukarek fiskalnych
 • obsługa czytników kodów kreskowych
 • możliwość wystawienia faktur w różnych językach 
 • raportowanie i prowadzenie statystyk 
 • automatyczne aktualizacje. 

Program do fakturowania z magazynem — cena

Wielu przedsiębiorców zastanawia się z pewnością, ile właściwie kosztują programy do fakturowania z magazynem. Na to pytanie nie ma jednak jednej odpowiedzi. Zróżnicowanie cen jest bowiem w tej kategorii naprawdę bardzo duże. Co więcej, wśród takich aplikacji znajdziemy zarówno płatne, jak i bezpłatne wersje, dlatego też ciężko jest określić średni koszt. 

Na cenę programu do fakturowania wpływa wiele czynników. Jednym z kluczowych jest oczywiście ilość funkcji, w jakie jest wyposażona. Im większy zakres możliwości zapewnia, tym koszt jest większy. Warto pamiętać jednak, że jest to niezwykle opłacalna inwestycja. 

Materiał partnera

Sprawdź także

Kontener handlowy

Jak wykorzystać kontenery handlowe przy otwieraniu nowej działalności

Każda nowo otwierana firma wchodząc na konkurencyjny rynek szuka rozwiązań, które będą jak najbardziej efektywne, …