zasady MMA
MMA bywa nazywane wszechstylową walką wręcz. Określenie to wynika z faktu, że w Mieszanych Sztukach Walki swoje zastosowanie znajdują zastosowanie techniki z niemal wszystkich znanych ludzkości stylów walki wręcz | fot.: Fotolia

MMA: wszystko, co musisz wiedzieć

MMA, czyli Mieszane Sztuki Walki (z ang. Mixed Martial Arts) to dyscyplina, która z każdym rokiem zdobywa sobie coraz większą popularność wśród polskich widzów. Coraz większa jest również liczba osób, które rekreacyjnie lub zawodowo trenują ten sport. Na świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Mieszane Sztuki Walki cieszą się ogromną popularnością już od dłuższego czasu. W Polsce rozpoznawalność tej dyscypliny wciąż znajduje się w początkowej fazie rozwoju. Co warto wiedzieć o MMA zanim zaczniemy pasjonować się tym niezwykle widowiskowym sportem lub zanim podejmiemy decyzję o rozpoczęciu treningów tej dyscypliny.

MMA: najważniejsze informacje

MMA bywa nazywane wszechstylową walką wręcz. Określenie to wynika z faktu, że w Mieszanych Sztukach Walki swoje zastosowanie znajdują zastosowanie techniki z niemal wszystkich znanych ludzkości stylów walki wręcz (wyłączając z tego grona może tylko Aikido, ponieważ dźwignie na małe stawy są według zasad MMA niedozwolone). Co to oznacza innymi słowy? Zasadniczo można podzielić MMA na trzy płaszczyzny: stójka (boks, uderzenia nogami, kolanami oraz łokciami), stójka zapaśnicza (zapasy) oraz parter. Każda z tych płaszczyzn jest niezwykle istotna (chociaż powszechnie uważa się, że najskuteczniejsze są techniki parterowe) a kompletny zawodnik MMA powinien potrafić zarówno walczyć w stójce, używając pięści, łokci, nóg oraz kolan, posiadać umiejętności zapaśnicze a także umieć walczyć w parterze. Oczywiście, każda z tych płaszczyzn ma swoją własną specyfikę, która na dodatek jest swoista dla MMA: przykładowo, boks w MMA znacząco różni się od tradycyjnego boksu, podobnie jest z zapasami czy BJJ.

Walka w stójce

Mniej zaawansowani wielbiciele MMA często uważają, że MMA zawiera w sobie style uderzane w formie niezmienionej. Nie jest to prawdą. Zarówno boks, kick boxing, muay thai jak i karate lub taewkondo w MMA wyglądają znacząco inaczej, niż w obrębie samych tych dyscyplin. Jeżeli chodzi o boks, to różnica pochodzi w dużej mierze z wielkości rękawic: w MMA są one znacznie mniejsze, niż w boksie lub K1, przez co wiele tradycyjnych technik bokserskich, rodzajów gardy i tak dalej, w realiach Mieszanych Sztuk Walki po prostu się nie sprawdza. Oprócz tego, walka w stójce w przypadku MMA nigdy nie jest stanem trwałym: zawodnik w każdej chwili musi być przygotowany nie tylko na technikę nożną ze strony przeciwnika, ale również na przykład próbę obalenia. Wydaje się, że to właśnie z tego powodu pięściarze a nawet kick boxerzy przechodzący do MMA rzadko sprawdzają się w tej dyscyplinie.

Zapasy

Zapasy to druga z podstawowych płaszczyzn MMA. W czołówce światowego MMA można znaleźć kilku zawodników, którzy wywodzą się właśnie z tej dyscypliny (na przykład Joel Romero Palacio), jednak zasadniczo zapaśnicy lub judocy nie osiągają w realiach MMA takich sukcesów, jak zawodnicy kompletni lub wywodzący się ze stylów parterowych.

Parter

Parter to chyba najważniejsza spośród płaszczyzn MMA. To właśnie w tej płaszczyźnie procentowo kończy się najwięcej walk, zaś wyższości BJJ nad innymi stylami walki dowiodły pierwsze edycje gal UFC, gdy Royce Gracie niepodzielnie dominował zarówno pięściarzy i kick boxerów, jak judoków oraz zapaśników. Walka w parterze to przede wszystkim walka na chwyty, czyli dźwignie oraz duszenia, chociaż można używać również technik uderzanych przy pomocy pięści i łokci. Parter jest uważany za najtrudniejszą do opanowania a zarazem najbardziej wymagającą kondycyjnie płaszczyznę MMA. Jest to również jedyna z trzech płaszczyzn, która jest naprawdę całkowicie nieodzowna w przypadku zawodników MMA: można spotkać zawodników z kiepską stójką lub kiepskimi zapasami, którzy osiągają mniejsze lub większe sukcesy, jednak zawodnicy bez umiejętności parterowych nie mają w prawdziwym MMA czego szukać.

Podsumowanie

MMA to niezwykle atrakcyjny i widowiskowy sport a zarazem znakomity pomysł na aktywność fizyczną: trenując MMA nie tylko znacząco poprawimy naszą kondycję, siłę i koordynację ruchową, ale poznamy również najskuteczniejszy znany ludzkości system walki wręcz, dzięki czemu będziemy w stanie na przykład skutecznie obronić się w przypadku ulicznej napaści.

RŁO

 

Sprawdź także

dziewczyny boks

Trening bokserski – co warto wiedzieć

Trening bokserski to popularna forma aktywności fizycznej, która może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i …