zasady MMA
MMA bywa nazywane wszechstylową walką wręcz. Określenie to wynika z faktu, że w Mieszanych Sztukach Walki swoje zastosowanie znajdują zastosowanie techniki z niemal wszystkich znanych ludzkości stylów walki wręcz | fot.: Fotolia
Strona główna / Styl życia / Pasje / MMA: wszystko, co musisz wiedzieć

MMA: wszystko, co musisz wiedzieć

MMA, czyli Mieszane Sztuki Walki (z ang. Mixed Martial Arts) to dyscyplina, która z każdym rokiem zdobywa sobie coraz większą popularność wśród polskich widzów. Coraz większa jest również liczba osób, które rekreacyjnie lub zawodowo trenują ten sport. Na świecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Mieszane Sztuki Walki cieszą się ogromną popularnością już od dłuższego czasu. W Polsce rozpoznawalność tej dyscypliny wciąż znajduje się w początkowej fazie rozwoju. Co warto wiedzieć o MMA zanim zaczniemy pasjonować się tym niezwykle widowiskowym sportem lub zanim podejmiemy decyzję o rozpoczęciu treningów tej dyscypliny.

MMA: najważniejsze informacje

MMA bywa nazywane wszechstylową walką wręcz. Określenie to wynika z faktu, że w Mieszanych Sztukach Walki swoje zastosowanie znajdują zastosowanie techniki z niemal wszystkich znanych ludzkości stylów walki wręcz (wyłączając z tego grona może tylko Aikido, ponieważ dźwignie na małe stawy są według zasad MMA niedozwolone). Co to oznacza innymi słowy? Zasadniczo można podzielić MMA na trzy płaszczyzny: stójka (boks, uderzenia nogami, kolanami oraz łokciami), stójka zapaśnicza (zapasy) oraz parter. Każda z tych płaszczyzn jest niezwykle istotna (chociaż powszechnie uważa się, że najskuteczniejsze są techniki parterowe) a kompletny zawodnik MMA powinien potrafić zarówno walczyć w stójce, używając pięści, łokci, nóg oraz kolan, posiadać umiejętności zapaśnicze a także umieć walczyć w parterze. Oczywiście, każda z tych płaszczyzn ma swoją własną specyfikę, która na dodatek jest swoista dla MMA: przykładowo, boks w MMA znacząco różni się od tradycyjnego boksu, podobnie jest z zapasami czy BJJ.

Walka w stójce

Mniej zaawansowani wielbiciele MMA często uważają, że MMA zawiera w sobie style uderzane w formie niezmienionej. Nie jest to prawdą. Zarówno boks, kick boxing, muay thai jak i karate lub taewkondo w MMA wyglądają znacząco inaczej, niż w obrębie samych tych dyscyplin. Jeżeli chodzi o boks, to różnica pochodzi w dużej mierze z wielkości rękawic: w MMA są one znacznie mniejsze, niż w boksie lub K1, przez co wiele tradycyjnych technik bokserskich, rodzajów gardy i tak dalej, w realiach Mieszanych Sztuk Walki po prostu się nie sprawdza. Oprócz tego, walka w stójce w przypadku MMA nigdy nie jest stanem trwałym: zawodnik w każdej chwili musi być przygotowany nie tylko na technikę nożną ze strony przeciwnika, ale również na przykład próbę obalenia. Wydaje się, że to właśnie z tego powodu pięściarze a nawet kick boxerzy przechodzący do MMA rzadko sprawdzają się w tej dyscyplinie.

Zapasy

Zapasy to druga z podstawowych płaszczyzn MMA. W czołówce światowego MMA można znaleźć kilku zawodników, którzy wywodzą się właśnie z tej dyscypliny (na przykład Joel Romero Palacio), jednak zasadniczo zapaśnicy lub judocy nie osiągają w realiach MMA takich sukcesów, jak zawodnicy kompletni lub wywodzący się ze stylów parterowych.

Parter

Parter to chyba najważniejsza spośród płaszczyzn MMA. To właśnie w tej płaszczyźnie procentowo kończy się najwięcej walk, zaś wyższości BJJ nad innymi stylami walki dowiodły pierwsze edycje gal UFC, gdy Royce Gracie niepodzielnie dominował zarówno pięściarzy i kick boxerów, jak judoków oraz zapaśników. Walka w parterze to przede wszystkim walka na chwyty, czyli dźwignie oraz duszenia, chociaż można używać również technik uderzanych przy pomocy pięści i łokci. Parter jest uważany za najtrudniejszą do opanowania a zarazem najbardziej wymagającą kondycyjnie płaszczyznę MMA. Jest to również jedyna z trzech płaszczyzn, która jest naprawdę całkowicie nieodzowna w przypadku zawodników MMA: można spotkać zawodników z kiepską stójką lub kiepskimi zapasami, którzy osiągają mniejsze lub większe sukcesy, jednak zawodnicy bez umiejętności parterowych nie mają w prawdziwym MMA czego szukać.

Podsumowanie

MMA to niezwykle atrakcyjny i widowiskowy sport a zarazem znakomity pomysł na aktywność fizyczną: trenując MMA nie tylko znacząco poprawimy naszą kondycję, siłę i koordynację ruchową, ale poznamy również najskuteczniejszy znany ludzkości system walki wręcz, dzięki czemu będziemy w stanie na przykład skutecznie obronić się w przypadku ulicznej napaści.

RŁO

 

Sprawdź także

Co trenować, aby obronić się na ulicy?

MMA, Krav Maga czy boks? Co pozwoli naprawdę skutecznie obronić się na ulicy?

Często mówi się, że trenowanie sportów walki zasadniczo nie wykazuje różnic pomiędzy innymi rodzajami aktywności …