wakacje kredytowe
Wniosek składamy w banku, który udzielił kredytu hipotecznego i możemy to zrobić w kilku formach | fot.: stock.adobe.com

Wakacje kredytowe – kto może skorzystać, do kiedy złożyć wniosek w banku?

Już od 29 lipca kredytobiorcy mogą składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli wstrzymanie płatności rat kredytu hipotecznego. Jednak zasady starania się o ten przywilej nieco się od siebie różni w zależności od danego banku. Ponadto wakacje kredytowe nie są dla wszystkich – istnieje kilka wyjątków. Kto może więc skorzystać ze wstrzymania swojego kredytu i do kiedy należy złożyć wniosek?

Wakacje kredytowe — zasady

Wskazuje się, że to kredytobiorca może indywidualnie zdecydować o liczbie rat, które zawiesza. Z wakacji kredytowych możemy skorzystać więc wedle poniższych zasad:

  • maks. 2 raty w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2022 r.
  • maks. 2 raty w okresie od 1 października do 31 grudnia 2022 r
  • maks. 4 raty w 2023 r. – po jednej racie na każdy kwartał

Zostało też zaznaczone, że okres zawieszenia spłaty kredytu nie jest wliczany do okresu kredytowania. Oznacza to, że okres kredytowania jest przedłużany o miesiące, w których zawiesiliśmy spłatę hipoteki. W trakcie trwania okresu zawieszenia nie jesteśmy zobowiązani do uiszczania płatności, do których się zobowiązaliśmy. Nie płacimy więc raty kapitałowo-odsetkowej. Jednak jeśli zdecydowaliśmy się na ubezpieczenie swojego kredytu, mimo wszystko musimy wnosić opłaty z jego tytułu.

Wakacje kredytowe — kredyt tylko w złotówkach

Prawdą jest, że z wakacji kredytowych mogą korzystać tylko osoby, które posiadają kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Przywilej ten nie dotyczy bowiem tych, którzy posiadają hipotekę w jakiejkolwiek innej walucie. Ponadto wniosek do banku, mogą złożyć jedynie ci, którzy nabyli nieruchomość na własny cel mieszkaniowy, zaciągając tylko jeden kredyt. Zawieszenie spłaty raty dotyczy też kredytobiorców, którzy wzięli kredyt na budowę domu lub zakup samej ziemi na cele budowlane. Oczywiście pod warunkiem, że kredyt zaciągnięto jedynie na własne cele mieszkaniowe. Wakacje kredytowe dotyczą kredytów, których umowa została podpisana przed 1 lipca br., a termin spłaty kończy się co najmniej po upływie 6 msc od tej daty.

Wakacje kredytowe — składanie wniosku w banku

Wniosek składamy w banku, który udzielił kredytu hipotecznego i możemy to zrobić w kilku formach. Może być ona pisemna lub elektroniczna, przy skorzystaniu z formularza lub bez. Wszystko zależy od tego, jakie funkcjonalności udostępni bank. Nie ma oficjalnego rozporządzenia co do wzoru takiego wniosku. Kiedy należy złożyć wniosek? Musi on zostać złożony przed dniem spłaty raty za dany miesiąc. Niektóre banki zadeklarowały, że możliwe będzie złożenie wniosku także w dniu spłaty raty. Co więcej, kredytobiorca sam może zdecydować, przez ile miesięcy chce korzystać z zawieszenia raty. 

Banki mają 21 dni na potwierdzenie złożonego wniosku, licząc od daty, w której został on dostarczony. Dana instytucja wskaże też okres, na który została zawieszona spłata hipoteki wraz z wysokością opłat, które trzeba uregulować na poczet ewentualnego ubezpieczenia kredytu. Wniosek o wakacje kredytowe powinno się złożyć do 29.08.2022 r.

AGO

Sprawdź także

kredyt hipoteczny dla frankowiczów

Kredyty hipoteczne a frankowicze. Co warto wiedzieć?

Jeśli masz kredyt hipoteczny w szwajcarskich frankach, prawdopodobnie martwisz się o przyszłość kursu tej waluty. …