Vangelis z aktorami grającymi w scenicznej adaptacji Chariots of Fire (Rydwanów ognia) w londyńskim Gielgud Theatre, lipiec 2012
Vangelis z aktorami grającymi w scenicznej adaptacji Chariots of Fire (Rydwanów ognia) w londyńskim Gielgud Theatre, lipiec 2012 | fot.: Markdawson7, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Vangelis – jeden z największych twórców muzyki filmowej

Światem wstrząsnęła ostatnio wiadomość o śmierci Vangelisa. Jeden z najważniejszych twórców muzyki filmowej w dziejach zmarł w wieku 79 lat. Warto przypomnieć historię greckiego kompozytora, który zasłynął nie tylko znanymi soundtrackami. Czym wyróżnia się muzyka Ewangelosa Odiseasa Papatanasiu? 

Historia greckiego kompozytora 

Vangelis urodził się w 1943 roku w małej nadmorskiej miejscowości Agria, obok greckiego miasta Wolos. Bardzo szybko rozpoczął swoją edukację muzyczną, bo w wieku zaledwie 4 lat. Jako sześciolatek dokonał swojego pierwszego publicznego występu. Pobierał lekcje na pianinie, choć szybko stał się samoukiem. W młodym wieku dołączył do Akademii Sztuk Pięknych w Atenach, gdzie zajmował się muzyką poważną. Z czasem jednak zainteresował się również rockiem i popem, o czym świadczy dołączenie do zespołu Forminx. Stał się on swego czasu bardzo popularny w Grecji. 

Po sukcesie Forminx kompozytor przeprowadził się do Francji, gdzie założył zespół Aphrodite’s Child, który był nastawiony na muzykę rockową. Występował w niej również znany w Grecji piosenkarz pop Demis Roussos. Później Vangelis poznał słynnego Jona Andersona z zespołu Yes, z którym nagrał parę płyt. Pozwoliło to załapać się na kontrakt z RCA Records. W ten sposób kompozytor w końcu skupił się na soundtrackach i muzyce elektronicznej. Rozpoczął się „właściwy” etap jego kariery muzycznej. 

Najciekawsze dzieła Vangelisa

Pierwsze ważne albumy Vangelisa wiązały się jeszcze z Jonem Andersonem. Funkcjonował wówczas zespół Jon & Vangelis – warto wyróżnić takie albumy jak „The Friends of Mr. Cairo” albo „Short Stories”. Najważniejsze dla kompozytora okazały się jednak jego soundtracki, gdzie przełomem były „Rydwany Ognia”. Motyw z brytyjskiego filmu Hugh Hudsona stał się niejako hymnem Igrzysk Olimpijskich. Samemu Vangelisowi ścieżka dźwiękowa przyniosła Oscara.

Sukces „Rydwanów Ognia” przełożył się na wiele propozycji od uznanych amerykańskich twórców. Vangelis szybko zaprzyjaźnił się z Ridleyem Scottem, który rozpoczynał wtedy swoją karierę reżyserską. Tak powstały prawdopodobnie najlepsze ścieżki kompozytora, czyli „Łowca Androidów” oraz „1492. Wyprawa do Raju”. Słynny okazał się też soundtrack do „Aleksandra”. Vangelis stał się tak popularny, że NASA zleciła mu wykonanie motywu marsjańskich motywów kosmicznych. Napisał też hymn piłkarskich Mistrzostw Świata w Korei i Japonii. 

Dlaczego Vangelis był jednym z największych twórców muzyki filmowej? 

Sukces Vangelisa wynika przede wszystkim z nowego podejścia do soundtracków w Hollywood. Autor skupiał się głównie na muzyce elektronicznej, która nie była jeszcze często wykorzystywana w filmach. Dominowały dotychczas motywy typowo orkiestrowe, które zaczęły nudzić się widzom i słuchaczom. W ten sposób powstało wiele unikatowych ścieżek, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii kina. Grecki autor był wzorem dla wielu późniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Dzieła Vangelisa spowodowały, że popularne stały się różne odmiany muzyki elektronicznej, żeby wspomnieć ambient albo new age. Vangelis zapisał się w ten sposób do listy największych twórców ścieżek dźwiękowych do filmów. 

MMI

Sprawdź także

twórcy perfum

Współcześni kreatorzy słynnych perfum

Zapach perfum wywołuje w nas często określone emocje. Daje uczucie lekkości i świeżości, wpływa na …