torebka Chanel 2.55
Ceny torebek Chanel 2.55 wahają się w przedziale od 19 do 28 tysięcy złotych | fot.: stock.adobe.com

Kultowe modele torebek – za niektóre można kupić samochód

rendy są zmienne, cykliczne, co sezon pojawiają się nowe inspiracje i pomysły. Każdy sezon modowy stara się wprowadzić nowe rozwiązania, ale istnieją rzeczy niezmienne. Klasyki są z nami bez względu na sezon. Do nieśmiertelnych klasyków należą kultowe torebki tzw. it bags. Modele 2.55 Chanel, Birkin Hermes czy Jackie od Gucci są znane od lat i bez przerwy cieszą się rosnącym powodzeniem. Zaprojektowane z niespotykaną starannością, kojarzą się z niezwykłą jakością, ale też zatrważającymi cenami. Modele tych torebek  potrafią kosztować tyle, co samochód! W tekście poniżej przedstawiamy 3 wyjątkowo znane modele torebek od najbardziej cenionych domów mody na świecie. 

2.55 Chanel – wizytówka it bags

Torebka zaprojektowana przez Coco Chanel, a właściwie Gabrielle Bonheur Chanel. Francuska projektantka urodziła się 19 sierpnia 1883 roku we francuskim Saumur. Coco Chanel zapoczątkowała rewolucję w modzie i zmiany społeczne. Jednym ze sztandarowych projektów Coco Chanel jest torebka Chanel 2.55.

Chanel 2.55 – nazwa? 

Nazwa najbardziej pożądanej torebki na świecie nie jest przypadkowa. Torebka powstała w lutym 1955 roku, jak łatwo się, domyśleć to właśnie oznacza jej nazwa 2- luty oraz 55- rok produkcji pierwszej torebki. Funkcjonalny, ale oryginalny pomysł od razu znalazł swoich zwolenników. 

Nowatorskie rozwiązania

Chanel 2.55 nie była pierwszym projektem torebki francuskiej projektantki. Pierwowzór powstał już w 1929 roku. Co odróżniało, więc model Chanel 2.55? Metalowy łańcuszek (za jakiś czas zdecydowano się wpleść w niego skórzany rzemyk). Nowatorskim pomysłem Coco Chanel była zmiana obyczajowa, w połowie XX wieku kobiety nosiły torebki w ręku, dopiero model Chanel 2.55 rozpoczął zmiany sposobie noszenia torebek.

Innym nawiązaniem, które znajdziemy w modelu Chanel 2.55, jest nawiązanie do stanu wolnego autorki. We Francji do projektantki zwracano się per mademoiselle. Coco Chanel nazwała tak prostokątny, obrotowy zamek, który został umieszczony w kultowej torebce. 

Cena najbardziej pożądanej torebki świata?

Cena Chanel 2.55 stale rośnie od momentu jej zaprojektowania. Obecnie cena it-bags wynosi prawie 30 tysięcy złotych.

Birkin bag – najdroższa torebka świata

Birkin bag Hermes
Torebka Birkin francuskiego domu mody Hermes kosztuje od 8 tys. do nawet 300 tys. dolarów | fot.: stock.adobe.com

Torebka Birkin bag jest wizytówką marki Hermes, została stworzona  w 1985 roku. Co charakteryzuję ten model? Połączenie funkcjonalności ze stylowym wyglądem. W odróżnieniu od innych klasycznych modeli Birkin bag jest niezwykle obszerna, zmieści wszystkie niezbędne rzeczy, jest wykonana z delikatnej cielęcej skóry. Torebki Birkin są tworzone ręcznie, przez co ich jakość jest wyjątkowo wysoka, ale ogranicza to również produkcję. Birkin bag to torebka unikatowa, jest symbolem luksusu i bogactwa.

Ulubienica gwiazd od Hermes

Gwiazdy zakochały się w Birkin bag. Często można zaobserwować z klasykiem od Hermes Kim Kardashian, Kylie Jenner, Victorię Beckham czy Jennifer Lopez.

Birkin bag ile kosztuje?

Birkin bag to zdecydowanie model najdroższy spośród wszystkich it bags. Ceny Birkin bag zaczynają się od 10 tysięcy euro, a kolejki chętnych na ten model z roku na rok są coraz dłuższe. Najdroższa torebka Birkin Hermes została sprzedana za rekordową kwotę 298 tys. dolarów nieznanemu nabywcy z Los Angeles.

Jackie – torebka od Gucci

jackie bag
Model ten wyróżnia kształt półksiężyca, minimalizm oraz niebanalność | fot.: stock.adobe.com

Zaprojektowana w 1947 roku torebka od domu mody Gucci zyskała swoją popularność dopiero w latach 70. gdy zaczęto zauważać z tym modelem Jacqueline Lee „Jackie” Bouvier Kennedy, czyli Pierwszą Damę Stanów Zjednoczonych. Jackie Kennedy uważana była za jedną z najlepiej ubranych kobiet na świecie, nie dziwne, że każda jej stylizacja była szeroko komentowana. Pozwoliło to stworzyć od nowa renomę torebce od Gucci.

Jak wygląda kultowy już model-Jackie?

Model ten wyróżnia kształt półksiężyca, minimalizm oraz niebanalność. W odróżnieniu od Chanel 2.55 i Birkin bag propozycja od Gucci jest wyborem buntowników i osób, które lubią mniej oczywiste wybory. Jaka jest cena rozsławionej przez Jackie Kennedy torebki? Oryginalna torebka to koszt około 9 tys. zł

Każda z przedstawionych propozycji ma zarówno zwolenników, jak i krytyków, ciężko jednak nie stwierdzić, że torebki it-bags traktowane są jak dzieła sztuki. Ceny tych klasycznych torebek od domów mody są bardzo wysokie i od lat rosną.

PSZ

Sprawdź także

Chanel No. 5 perfume

Najdroższe perfumy – esencja luksusu

W świecie perfum, na najwyższej półce znajdują się nie tyle zapachy, co małe dzieła sztuki. …