Nirmal Purja – himalaista, który zdobył K2 zimą

Nirmal Purja | fot.: Autorstwa Gwrthanesh - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88938560

Najtrudniejsze warunki wysokościowe, huraganowe wiatry, zła pogoda i mrozy do -60°C nie były w stanie powstrzymać ekipy wspinaczkowej z Nepalu. Dziesięciu wspinaczy, na czele z Nirmalem Purją, weszło na szczyt w tym samym czasie, śpiewając hymn swojego kraju. 

Szczyt K2 to najbardziej wysunięty na północ i najbardziej nie do zdobycia z ośmiotysięczników naszej planety, położony w systemie górskim Karakorum na granicy Pakistanu i Chin. Drugi najwyższy szczyt świata, po Evereście, nosi oficjalną nazwę Chogori, co oznacza „Wielka Góra”. Znany również jako „Dzika Góra” ze względu na najwyższą trudność wspinaczki. Na K2 zginęło 86 himalaistów. 

Nirmal Purja rekordzista Guinnessa?

Nirmal zyskał wielką sławę dzięki unikalnemu projektowi „Niemożliwe jest możliwe” 14/7 – 14 ośmiotysięczników w siedem miesięcy. 38-letni mieszkaniec Nepalu z powodzeniem projekt ukończył jesienią 2019 roku. Co prawda Nims został aż 41. himalaistą, który podbił wszystkie ośmiotysięczniki świata, ale potrzebował na to najmniej czasu. W czasie wspinaczek jednocześnie ustanowił siedem rekordów Księgi Guinnessa. W ramach projektu himalaista wspiął się na Everest w ciągu jednego dnia i od razu, tego samego dnia, stanął na szczycie sąsiedniego ośmiotysięcznika Lhotse. Nirmal poprawił tym samym poprzedni rekord ustanowiony w 2013 roku przez południowokoreańskiego himalaistę Kim Chang-ho, który zdobył Koronę Świata w 7 lat, 10 miesięcy i 6 dni. Nepalczyk znacznie skrócił ten czas, realizując program w 6 miesięcy i 6 dni.

Unikalny organizm

Nirmal charakteryzują unikalne cechy fizyczne, które pozwalają jego ciału szybko przystosować się do dużych wysokości i szybko zregenerować się po kolejnym podejściu.  Co do zasady Purja rzadko korzysta z butli z tlenem na podejściach. W wieku 18 lat Nirmal, podobnie jak wcześniej jego ojciec i brat, został zwerbowany do Brygady Gurkha. Gurkhowie to elitarna jednostka armii brytyjskiej, składająca się z mieszkańców górzystego regionu Himalajów. Nirmal przeszedł bardzo rygorystyczną selekcję konkursową. W efekcie spośród 200 kandydatów wybrano tylko sześć osób, w tym przyszłego rekordzistę. 

Z himalajskiej wioski, do armii Królowej 

Po 6 latach służby Nims został przeniesiony do Special Boat Service, gdzie został żołnierzem elitarnej jednostki Sił Specjalnych Królewskiej Marynarki Wojennej. Jednostka składała się głównie z komandosów Royal Marines i specjalizowała się w prowadzeniu operacji antyterrorystycznych na morzu. Special Boat Service był uważany za najbardziej elitarną jednostkę sił specjalnych w Royal Navy. W roku 2012 Nims zainteresował się wspinaczką górską. Dwa lata później Nims wyruszył na swój pierwszy ośmiotysięcznik. Wspinaczka na Dhaulagiri zajęła mu wtedy tylko 14 dni, wliczając w to podróż z Katmandu i z powrotem. Wspinał się bez wcześniejszej aklimatyzacji.

Zastaw dom, aby dokonać niemożliwego

Purja, zainspirowany wspinaczką górską, zmienił specjalizację w oddziale Gurkha i przeniósł się do górskich sił specjalnych, gdzie został szefem jednostki zajmującej się ekstremalnymi warunkami pogodowymi. W maju 2016 Nirmal wspiął się na Mount Everest, a w 2017 poprowadził wyprawę Gurkha na najwyższy szczyt świata. Poświęcono ją 200. rocznicy służby Gurkhów dla korony brytyjskiej. Każdy, z 14 członków ekspedycji prowadzonej przez Nirmala wspiął się na szczyt. Dla wielu członków grupy było to pierwsze tak poważne przedsięwzięcie, ale dzięki ich liderowi wszyscy uczestnicy zdali ten test.

  • W 2019 roku Nims opuścił armię brytyjską, aby poświęcić się w pełnym wymiarze godzinom wspinaczki górskiej.
  • Aby zrealizować projekt, zainwestował w niego wszystkie swoje oszczędności i zastawił swój dom i zadłużył rodzinę. 

AKO

Sprawdź także

Gangkhar Puensum

Najwyższe (wciąż) niezdobyte szczyty na świecie

W świecie, który w coraz większym stopniu zdaje się być zdominowany przez człowieka, góry stanowią …