Himalaje, Mt Everest
Himalaje, widok na Mt Everest. Mt Everest przez miejscową ludność był uważany za siedzibę bogów | fot.: stock.adobe.com

Himalaje – wyżej już się nie da

Himalaje są najwyższym łańcuchem górskim znajdującym się na Ziemi, dobrze widocznym nawet z kosmosu. Położone są w południowej Azji, rozciągają na ponad 2,5 tys. km długości i około 250 km szerokości. Znajdują się na terenie Chin, Indii, Pakistanu, Bhutanu oraz Nepalu. Przez miejscową ludność uznawane były za święte, a ich nazwa wywodząca się z starożytnego indyjskiego oznacza dosłownie „siedzibę śniegów”. Do Himalajów zaliczają się trzy pasma: Wielkie Himalaje na północy, Małe Himalaje w środku i Siwalik na południu. Są jednymi z najmłodszych pasm górskich na Ziemi – powstały podczas orogenezy alpejskiej, a proces wypiętrzania rozpoczął się ok. 60 mln lat wstecz.

Najwyższe szczyty himalajskie

Aż 10 na 14 ośmiotysięczników, o których marzy wielu fanów wspinaczki, znajduje się w Wielkich Himalajach. Reszta ośmiotysięczników znajduje się w paśmie Karakorum. Najwyższe szczyty Himalajów to:

 • Mount Everest – 8848 m n.p.m. (najwyższy szczyt Ziemi),
 • Kanczendzonga – 8586 m n.p.m. (trzeci szczyt Ziemi),
 • Lhotse – 8516 m n.p.m. (czwarty szczyt Ziemi),
 • Makalu – 8485 m n.p.m. (piąty szczyt Ziemi),
 • Czo Oju – 8188 m n.p.m. (szósty szczyt Ziemi),
 • Dhaulagiri – 8167 m n.p.m. (siódmy szczyt Ziemi),
 • Manaslu – 8163 m n.p.m. (ósmy szczyt Ziemi),
 • Nanga Parbat – 8125 m n.p.m. (dziewiąty szczyt Ziemi),
 • Annapurna – 8091 m n.p.m. (dziesiąty szczyt Ziemi),
 • Sziszapangma – 8027 m n.p.m. (czternasty szczyt Ziemi),

Ponadto do najwyższych szczytów himalajskich zaliczyć trzeba także te spoza 14:

 • Gyachung Kang – 7952 m n.p.m. (piętnasty szczyt Ziemi),
 • Annapurna II – 7937 m n.p.m. (szesnasty szczyt Ziemi),
 • Himalchuli – 7893 m n.p.m. (osiemnasty szczyt Ziemi),
 • Ngadi Chuli – 7871 m n.p.m. (dwudziesty szczyt Ziemi).

Warunki klimatyczne w Himalajach

Warunki klimatyczne na najwyższych wierzchołkach nie są sprzyjające człowiekowi, mówiąc delikatnie. Przy dużej dawce szczęścia, letniej pogodzie i braku wiatru można liczyć na temperaturę w granicach -12°C, co trzeba uznać za warunki bardzo sprzyjające, ponieważ w lecie temperatury rzadko sięgają powyżej -20°C. Zimą temperatura spada do -35 °C, a rekordowo niska temperatura wyniosła aż -42°C. Do tego dochodzą huraganowe wiatry, wiejące z prędkością dochodzącą do 150 km/h. Wspinacze mogą liczyć również na nagłe załamania pogody, które dla wielu śmiałków niestety skończyły się tragicznie.

everest
Termin organizacji wypraw uwarunkowany jest pogodą, na którą główny wpływ ma monsun wiejący latem znad Zatoki Bengalskiej. Dlatego wyprawy na szczyt organizowane są wiosną i jesienią czyli przed i po monsunie | fot.: stock.adobe.com

Polskie sukcesy wysokogórskie – historia

Polscy wspinacze zapisali się złotą czcionką w historii himalaizmu, osiągając wiele sukcesów i zdobywając status legend. To w głowie naszych rodaków zrodził się pomysł, aby najwyższe szczyty świata zdobywać zimą, co wiele osób z środowiska wspinaczki wysokogórskiej uznawało za szaleństwo. Aż 10 z 14 wejść na ośmiotysięczniki w najzimniejszej porze roku należy do Polaków, w tym Mount Everest, które zostało zdobyte 17 lutego 1980 przez Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego. Również pierwsze zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników było w zasięgu Jerzego Kukuczki, najwybitniejszego polskiego himalaisty, którego rywalizację z Reinholdem Messnerem śledził cały świat, jednak Włoch okazał się szybszy, i sztuki tej dokonał w 1986 roku. Kukuczka jednak bardzo długo dzierżył inny rekord – w 8 lat zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, a rekord ten został pobity dopiero w 2019 roku przez Nirmala Purję, który dokonał tej sztuki w zawrotnym tempie 7 miesięcy. Wspominając o słynnych polskich wspinaczach nie można zapomnieć o Wandzie RutkiewiczJako pierwsza Europejka zdobyła Mount Everest, była też pierwszą kobietą (i pierwszym Polakiem), której noga stanęła na K2, a na jej koncie znajduje się również Nanga Parbat, Sziszapangma, Gaszerbrum I i II, Czo Oju i Annapurna. Uznawana jest za jedną z prekursorek kobiecego himalaizmu.

Namche Bazaar
Namche Bazaar – najlepiej rozwinięta miejscowość na trasie trekkingu do bazy pod Mount Everestem | fot.: stock.adobe.com

Wyprawy w 2022 z udziałem Polaków

W obecnym roku najgłośniejszym wydarzeniem, jeżeli chodzi o wspinaczkę wysokogórską w Himalajach z udziałem Polaka bez wątpienia była wyprawa Andrzeja Bargiela na Mount Everest. Polski skialpinista ma już na koncie zdobycie oraz zjazd na nartach wśród zdziwionych spojrzeń innych wspinaczy z K2, czym zyskał światowy rozgłos. Tym razem wyczyn starał się powtórzyć na najwyższej górze świata. Niestety warunki pogodowe uniemożliwiły dalszą akcje wysokogórską, i 3 października została podjęta decyzja o zaprzestaniu próby zdobycia szczytu. Znając jednak ambicje Andrzeja, w przyszłości można spodziewać się ponownej próby.

Dnia 26.09.2022 w Himalaje Garhwalu wyruszyła organizowana przez Polski Himalaizm Sportowy wyprawa w składzie Wadim Jabłoński, Jakub Radziejowski, Adam Bielecki, Damian Granowski, Kacper Kłoda, Mateusz Grobel i Mateusz Więckowski oraz Słowak Ondrej Hiserka. Członkowie zostali podzieleni na trzy zespoły, a każdy z nich miał inny cel  -Jabłoński, Radziejowski i Huserka zamierzali zdobyć Thalay Sagar (6904 m n.p.m.) nową drogą na wschodniej ścianie. Bielecki, Granowski i Kłoda starali się wyznaczyć nową ścieżkę na Swachhand (6721 m n.p.m.), a trzecia grupa w planach miała zdobycie Bhagirathi II (6512 m n.p.m.). Niestety 14 października do Polski dotarła wiadomość o zaprzestaniu wspinaczki przez Bieleckiego, Kłodę, Granowskiego, Grobla i Więckowskiego ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe.

Nie oznacza to jednak, że wspinacze wrócili na tarczy. Jak podaje Polski Himalaizm Sportowy Ondrej Huserka i Wadim Jabłoński 16.10 o 17:00 czasu lokalnego zdobyli cel rezerwowy wyprawy i stanęli na wierzchołku dziewiczej turni wyrastającej strzeliście ponad dolinę Kedar Tal w Himalajach Garhwalu. Wymagająca i trudna technicznie wyprawa zakończyła się nadaniem (prawem zdobywców) 5602 metrowemu wierzchołkowi nazwy Phaalkan Meenaar, co w Hindi oznacza „Wieża Sokoła”

Brakuje obecnie informacji dotyczących działań wysokogórskich z udziałem Polaków w najwyższym pasie górskim w przyszłym roku. Himalaje wciąż pozostają jednak celem mniej wyczynowych wspinaczy, którzy chcą zwiedzić Katmandu, zobaczyć wioski Szerpów, buddyjskie klasztory, podziwiać cudowną naturę i lokalną kulturę, a swój trekking skończyć w obozie bazowym pod Mount Everest, podziwiając widoki na najwyższe szczyty świata.

BPO

Sprawdź także

Messner stracił rekord

Reinhold Messner i kontrowersje wokół jego rekordów

Reinhold Messner, włoski himalaista i alpinista, znany ze zdobycia wszystkich 14 ośmiotysięczników bez dodatkowego tlenu, …