Archwium dla tagu: himalaizm

Kurczab, szpada, szpej i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba [recenzja]

Kurczab, szpada, szpej i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba

Janusz Kurczab, choć nie jest tak rozpoznawalny jak sławni współcześni mu wspinacze, był postacią wyjątkową w historii polskiego alpinizmu i sportu. Jego osiągnięcia w dwóch różnych dyscyplinach sportowych – szermierce i wspinaczce – są bezprecedensowe, a mimo to pozostaje on postacią dla wielu anonimową. Kurczab, który zaczynał swoją przygodę z …

Czytaj więcej »

Reinhold Messner i kontrowersje wokół jego rekordów

Messner stracił rekord

Reinhold Messner, włoski himalaista i alpinista, znany ze zdobycia wszystkich 14 ośmiotysięczników bez dodatkowego tlenu, został niedawno pozbawiony dwóch swoich rekordów w Księdze Rekordów Guinnessa. Kontrowersje wokół jego osiągnięć wywołały falę dyskusji w społeczności wspinaczkowej. Reinhold Messner urodził się w 1944 roku w Brixen, Włoszech. Jest uważany za jednego z …

Czytaj więcej »

Czym jest widmo Brockenu?

widmo Brockenu

Widmo Brockenu, znane również jako zjawisko Brockenu czy mamidło górskie, to zjawisko optyczne często spotykane na wysokich szczytach gór. Jest efektem nałożenia się własnego cienia osoby obserwującej rzutowanego na chmurę lub mgłę poniżej. Często towarzyszy mu dodatkowa tęczowa obwódka otaczająca cień, znana jako gloria. Warunki wystąpienia zjawiska To imponujące zjawisko …

Czytaj więcej »

Najwyższe (wciąż) niezdobyte szczyty na świecie

Gangkhar Puensum

W świecie, który w coraz większym stopniu zdaje się być zdominowany przez człowieka, góry stanowią ostatni bastion dzikiej, niezdobytej natury. Mimo że wspinaczka górska, jako forma ekstremalnego sportu, stała się w ciągu ostatnich dekad coraz bardziej popularna, niektóre szczyty górskie na naszej planecie nadal pozostają niezdobyte. Przyczyny są różnorodne – …

Czytaj więcej »

Nirmal Purja – himalaista, który zdobył K2 zimą

Nirmal Purja

Najtrudniejsze warunki wysokościowe, huraganowe wiatry, zła pogoda i mrozy do -60°C nie były w stanie powstrzymać ekipy wspinaczkowej z Nepalu. Dziesięciu wspinaczy, na czele z Nirmalem Purją, weszło na szczyt w tym samym czasie, śpiewając hymn swojego kraju.  Szczyt K2 to najbardziej wysunięty na północ i najbardziej nie do zdobycia z …

Czytaj więcej »

Himalaje – wyżej już się nie da

Himalaje, Mt Everest

Himalaje są najwyższym łańcuchem górskim znajdującym się na Ziemi, dobrze widocznym nawet z kosmosu. Położone są w południowej Azji, rozciągają na ponad 2,5 tys. km długości i około 250 km szerokości. Znajdują się na terenie Chin, Indii, Pakistanu, Bhutanu oraz Nepalu. Przez miejscową ludność uznawane były za święte, a ich nazwa wywodząca się …

Czytaj więcej »

Broad Peak – poruszająca historia Macieja Berbeki w reżyserii Leszka Dawida

Broad Peak Netflix

Broad Peak to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, należącego do grupy słynnych Lodowych Wojowników, który pragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. W 1988 roku, po nieudanej próbie zdobycia K2, Berbeka bierze udział w ataku na sąsiadujący szczyt, Broad Peak. Nowy kierunek ekspedycji …

Czytaj więcej »

K2 zimą zdobyta!

K2 najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości szczyt Ziemi

Piękny rozdział zimowego wspinania na góry najwyższe został zamknięty wspaniałym akordem. Nepalczycy jako pierwsi stanęli zimą na K2 jako samodzielny zespół. Przez lata zdobycie K2 zimą stanowiło jedno z największych wyzwań współczesnego himalaizmu sportowego. K2 lub inaczej Czogori najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości szczyt Ziemi, mierzący 8611 m n.p.m. znajduje …

Czytaj więcej »

Zaklętym w górski kamień, czyli himalajskie śledztwa Palmowskiej

Zaklętym w górski kamień, Krystyna Palmowska Wydawnictwo Stapis

Książka Krystyny Palmowskiej to jedna z najciekawszych, jeśli nie najciekawsza, analiza wypadków w najwyższych górach świata wydana w ostatnim czasie. Utytułowana himalaistka podjęła się rekonstrukcji wydarzeń z kilkunastu wypraw w najwyższe góry świata aby drobiazgowo zdiagnozować elementy, które doprowadziły do nieuchronnych śmierci górskich. Spokojna, rzeczowa i wnikliwa analiza wydarzeń nie …

Czytaj więcej »

4 najciekawsze książki górskie na jesień i zimę [zapowiedzi]

W tym roku, jak zwykle jesienią i zimą, miłośnicy literatury górskiej znowu będą mieli okazję do prześledzenia kolejnych arcyciekawych historii. Na szczęście materiału źródłowego wciąż nie brakuje. Oto 4 lektury, które warto dołączyć do górskiej biblioteczki. Krystyna Palmowska: Zaklętym w górski kamień. Wypadki i tragedie Złotej Ery himalaizmu polskiego premiera: …

Czytaj więcej »