dom dla zwierzaka
Posiadanie psa lub kota wymaga podobnych przygotowań w domu jak narodziny dziecka | fot.: Fotolia

Jak sprawić, by twój zwierzak dobrze czuł się w mieszkaniu?

Jeśli traktujesz swojego zwierzaka jak członka rodziny, zapewne chcesz zapewnić mu odpowiednie warunki w mieszkaniu. Być może czujesz jednak, że z powodu obecności psa lub kota twój dom traci na wystroju i stylu. Azor zawsze gryzie meble, a Pusia zostawia futro na kanapie? Nie martw się, przedstawimy ci kilka wskazówek na stworzenie mieszkania przyjaznego zwierzętom.

Meble odporne na zwierzęta

Kiedy kupujesz meble do mieszkania, wybieraj zawsze takie, które są wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak tweed, gruba skóra, ultra zamsz i materiały z mikrofibry. Wszystkie te tkaniny zmniejszą widoczność plam i będą bardziej odporne na zniszczenia dokonane przez zwierzaki. Pamiętaj jednak, że żaden materiał nie jest niezniszczalny, a skóra może zostać przebita pazurami i pogryziona. Kupując meble, stawiaj na twarde drewno, metale i odporne tworzywa sztuczne.

Podłoga w mieszkaniu ze zwierzętami

Podłoga to jeden z najbardziej narażonych na uszkodzenia elementów w twoim mieszkaniu. Unikaj przede wszystkim wykładzin dywanowych, które szybko się niszczą i wsiąkają plamy. Na tych „puchatych”, czyli o długim włosiu, koty mogą zechcieć ostrzyć swoje pazury. Utrzymanie ich nienagannego wyglądu będzie nie lada wyzwaniem. Tam gdzie możesz, postaw na płytki, lub panele wykonane z winylu. Decydując się na zwykłe panele, wybieraj te o jak najwyższej klasie ścieralności. Zastanów się kilka razy przed ułożeniem pięknego, drewnianego parkietu, który będzie przyjmował wszystkie ślady psich i kocich pazurków.

Wzory i kolory jako kamuflaż po zniszczeniach

Przyjazne mieszkanie dla zwierząt to takie, w którym występuje wiele wzorów i kolorów. Dlaczego? Otóż mniej widać na nich plamy, sierść i zużycie. Lepiej jest więc wybierać wzorzyste meble, poduszki, dywany i zasłony, gdyż w monochromatycznych i neutralnych barwowo wnętrzach widać wszelkie niedoskonałości. Rozważ też zakup kanapy i foteli z możliwością odpięcia i wyprania pokrowców. Dzięki temu będziesz mógł w każdym momencie je zdjąć i wrzucić do pralki, a nawet kupić nowe, bez konieczności wymiany całego mebla.

Ogranicz liczbę delikatnych rzeczy do minimum

Pamiętaj, że większość zwierząt lubi biegać, skakać i niszczyć figurki, kieliszki, elektronikę oraz wszelkie inne łamliwe rzeczy. Cenne rzeczy umieszczaj wysoko na półkach lub w witrynie za szkłem. Luźne kable elektroniczne powinny być spięte i jak najlepiej ukryte przed zwierzakiem. Nie dość, że może się o nie potknąć i przypadkowo zniszczyć coś innego, to mogą mu posłużyć jako ciekawy gryzak. Im bardziej niezniszczalne będzie twoje środowisko domowe, tym bardziej będziesz zadowolony z obecności psa lub kota w mieszkaniu.

Zwierzak to też członek rodziny

Obecność zwierzaka to dla niektórych jest jak życie z innym członkiem rodziny. Życie z futrzakiem nie musi być problematyczne, jeśli zadbasz o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania. Posiadanie psa lub kota wymaga podobnych przygotowań w domu jak narodziny dziecka. Jeśli decydujemy się na kota – naszym must have niech będzie drapak (a najlepiej kilka drapaków) – rozsądnie poprowadzone zwierzę nie będzie niszczyło mebli, jeśli będzie miało gdzie ostrzyć pazurki. Podobnie z psami, które lubią gryźć różne przedmioty (zwłaszcza buty) – warto schować to, co szczególnie narażone na zniszczenia, a zwierzakowi zapewnić specjalne gryzaki lub gadżety do żucia. Miski z jedzeniem i wodą ustawmy w miejscu, które łatwo posprzątać. Wyznaczmy zwierzętom ich legowiska, bezpieczną przestrzeń, do której nikt z domowników nie będzie wchodził bez potrzeby. Takie miejsce ma znaczenie zwłaszcza, jeśli w domu są wszędobylskie dzieci – warto je nauczyć, że np. kot ma swój kąt, w którym nie wolno mu przeszkadzać w wypoczynku. Pamiętaj też, że zwierzęta bardzo często „psocą” z nudów, a więc zapewniaj im odpowiednie rozrywki i długie spacery na świeżym powietrzu.

KGR

Sprawdź także

montaż mebli

Jak przygotować pomieszczenie do montażu mebli?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zamawia się meble przez Internet, zamiast kupować w sklepie stacjonarnym. …