Słowniki na półce
Niekwestionowanym kreatywnym sposobem nauki jest nauka samodzielna, przyswajanie wiedzy w swoim tempie, efektywnie i w pełni komfortowo. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kreatywne metody nauki niemieckiego

Nauka języka niemieckiego może odbywać się w modelu klasycznym, jak i niekonwencjonalnym. Jeśli cenisz sobie innowacyjne metody nauki, lubisz podążać z trendami i nowinkami warto spróbować nauki przez internet. Wśród kreatywnych metod nauki niemieckiego bez wątpienia godną rozważenia jest immersja realizowana przy pomocy internetu. Niekwestionowanym kreatywnym sposobem nauki jest nauka samodzielna, przyswajanie wiedzy w swoim tempie, efektywnie i w pełni komfortowo.

Kreatywnie, czyli jak?

Nie zawsze to co, inne niż podręcznik i ćwiczenia to trafne rozwiązanie dla ucznia. Często wiedza z podręczników nas nudzi, w praktyce okazuje się nieprzydatna, brakuje jej elementów języka codziennego, potocznego. Co więcej nie dla wszystkich jest tak samo zrozumiała, zachęcająca i atrakcyjna. Kreatywnie nie musi być oryginalne, chociaż winno wykraczać poza normy standardowe. Indywidualizacja nauki jest coraz mocniej podkreślana przez metodyków jako klucz do sukcesu w nauce nie tylko języka niemieckiego. Warto, by nauka języka była efektywna, a co za tym idzie wpasowywała się w potrzeby, możliwości i preferencje ucznia. Trudno to osiągnąć bazując na uniwersalnych podręcznikach o pewnym schemacie postępowania. Uwzględniając zdolności i posiadaną wiedzę oraz motywację i nastawienie do nauki proces dydaktyczny należy stosownie zaplanować określając jego cele, umiejscowione w czasie i miejscu. Wybierając formę nauki skorzystać możemy z szerokiej palety możliwości e-nauki począwszy od e-kursów języka niemieckiego przez e-korepetycje, a skończywszy na oglądaniu filmów niemieckich, czy nauce z aplikacją mobilną. Optymalnym sposobem przyswajania wiedzy jest czerpanie wiedzy z co najmniej kilku źródeł i urozmaicona nauka łącząca praktykę z teorią. Kiedy zastanawiamy się w jaki sposób można osiągnąć efekt immersji w sieci warto sięgnąć po portale i blogi obcojęzyczne, a także media jak telewizja, radio. Dodatkowym uzupełnieniem źródeł niemieckojęzycznych mogą być media społecznościowe wraz z forami, grupami dyskusyjnymi, czy to poświęconymi nauce niemieckiego, czy tez prowadzonymi w języku niemieckim na tematy nas interesujące.

By nauka niemieckiego była dla nas wartościowym doświadczeniem, dawała satysfakcję i osiągała zamierzony efekt warto jest zadbać o komfort nauki. Wybierając naukę online z łatwością możemy zadbać o dopasowanie miejsca nauki, warunków do zdobywania wiedzy, jak i czasu, w którym sięgamy po wiedzę. Z wielu pomocy online możemy korzystać w dowolnym momencie, tak stacjonarnie, jak i mobilnie, co za tym idzie możemy efektywnie gospodarować czasem ucząc się w każdej wolnej chwili, czy to w drodze do domu z pracy, czy też łącząc spacer z psem z nauką niemieckich słówek. Prócz czasu i miejsca warto zwrócić uwagę na to z jakich pomocy w nauce korzystamy. W sieci znajdziemy zarówno gotowe ćwiczenia, lekcje niemieckiego opisane, zaprezentowane w formie schematów jak i nagrania dostępne jako filmiki YT. Dodatkowo całość wzbogacić warto filmami do nauki, podcastami itp. jakich nie brakuje na stronach Deutsche Welle jak i Goesthe Institut. Co więcej do dyspozycji mamy również aplikacje na telefon, które obejmują wymowę, słownictwo, rozumienie, jak i gramatykę. Jeżeli nie jesteśmy na tyle zdyscyplinowani i zmotywowani by uczyć się zupełnie samodzielnie możemy skorzystać ze wsparcia lektorów online. W sieci oferowane są zarówno konwersacje z native speakerami niemieckiego przez Skype (niemiecki Wroclaw na preply.com), jak również korepetycje z lektorami języka niemieckiego. To świetny sposób na urozmaicenie nauki, zapewnienie sobie profesjonalnej pomocy, a jednocześnie kontaktu z żywym językiem w czystej postaci.

Nasz mózg szybciej uczy się poprzez używanie języka

Warto jest być aktywnym w blogach, na forach czy w grach online. Posługując się niemieckim w sieci możemy poznać szereg osób, z którymi będziemy mogli poćwiczyć niemiecki, jak i mile spędzić czas. Co prawda trudno jest w taki sposób kontrolować zdobywaną wiedzę, jednak może być to idealna metoda nauki przy okazji. Nie przykładając się do nauki paradoksalnie możemy nauczyć się o wiele więcej, niżeli w drodze kursu językowego. Wystarczy codziennie poświecić kwadrans na naukę, jak najczęściej i jak najwięcej korzystać z sieci w języku niemieckim, by być bombardowanym bodźcami językowymi. Wbrew pozorom możemy zgłębiać nasze hobby jednocześnie ucząc się języka, rozmawiać ze znajomymi, zdobywać informacje codzienne nie rezygnując z nauki niemieckiego. Zaletą e-nauki i otoczenia się niemieckim online, osłuchania się jest bezpłatność. Darmowy dostęp do portali www, mediów pozwala uczyć się nie inwestując ani grosza w naukę. Nie musimy kupować słowników, ani podręczników, bowiem są one dostępne w wersji elektronicznej bez opłat. Co więcej nie musimy nosić ze sobą zeszytów, notatników itp. wystarczy nam telefon z dostępem do internetu, aplikacja umożliwiająca tworzenie listy powtórkowej słówek, czy ćwiczeń gramatycznych. Poza typowymi formami nauki opartymi na powtarzaniu poznanych słówek, ćwiczeniu form gramatycznych możemy również oddać się nauce poprzez lirycstraining.com, gdzie nauka polega na uzupełnianiu tekstów piosenek w języku niemieckim wybranymi słowami, czy też na grze online z graczami niemieckojęzycznymi lub z obsługą w języku niemieckim. Jako, iż każdy z nas ma inne potrzeby i jest inny, również różne sposoby zdobywania wiedzy w sieci mają różną skuteczność.

Pomysłowość twórców rozlicznych aplikacji, programów i platform do e-learningu jest ogromna. Codziennie przybywa nowych pomocy, z jakich możemy skorzystać. To jak skomponujemy własny proces nauki niemieckiego zależy od naszych zdolności i preferencji jak i determinacji. Bez wątpienia warto jest spróbować podejść do nauki kreatywnie i niekonwencjonalnie, bowiem efekty mogą nas mile zaskoczyć.

Polecamy też artykuł na Kreatywna.pl o nauce angielskiego.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

nauka języka online

Czy po okresie pandemii uczniowie wrócą do nauki języków obcych w tradycyjnych szkołach językowych?

Pandemia COVID-19 zmieniła całe nasze życie. Nawet, jeśli za jakiś czas pożegnamy ją na dobre, …