dziecko uczące się przy tablecie
Warto także pamiętać, że nauka języka angielskiego dla dzieci powinna być systematyczna | fot.: materiał partnera

Nauka języka angielskiego dla dzieci – co da najlepsze rezultaty

Znajomość języka angielskiego to absolutna podstawa, aby móc realizować swoje marzenia – zwiedzać świat, dokształcać się, podróżować, znaleźć dobrą pracę oraz brać udział w międzynarodowych projektach. Czasy, kiedy można było jeszcze dyskutować, czy angielski podbije świat, bezpowrotnie minęły. Choć takie języki jak chiński czy norweski także mają przed sobą świetlaną przyszłość – to jednak wciąż język królowej Elżbiety króluje w korporacjach, Internecie, na uczelniach. Słychać go na ulicach każdego większego polskiego miasta, a niemal każdy pracodawca chce, aby jego pracownicy mówili w nim płynnie.

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby nauka języka angielskiego dla dzieci była efektywna. Im szybciej maluchy przełamią barierę językową, tym lepiej będą posługiwały się językiem w przyszłości. Nawet jeśli dzieci popełniają błędy – to całkowicie normalne. Liczy się, by nie zniechęcić ich do nauki.

Jakie metody w nauce języka dają najlepsze rezultaty? Podpowiadamy!

Jak nauczać dzieci angielskiego, by osiągnąć sukces

Metod nauczania jest naprawdę sporo. Już w przedszkolach stosuje się różnego rodzaju techniki i metodologie, by wychowywać mądre, otwarte na świat, wrażliwe dzieci. Wiele ośrodków stosuje np. metodę Montessori. W nauce języków także jest spory wybór – od metod Berlitza po Total Physical Response. Ważne jest, aby czerpać z tych sposobów i wyciągać z nich to, co najlepsze.

Od lat mówi się już, że system kar i nagród nie jest do końca efektywny. Choć są dzieci, które dużo na nim zyskują, to jednak spora grupa, zamiast poprawiać swoje wyniki, uczy się coraz gorzej. W takiej sytuacji należy wprowadzić nieco inny system. Zamiast karać dziecko, krzyczeć na nie i wymagać samych “piątek”, lepiej wprowadzić do nauki elementy zabawy.

Być może dzieci, które słabo się uczą, zbyt się stresują lub nie potrafią się skupić. Zabawa i gry spowodują, że maluchy przestaną się bać. Ponieważ otrzymają pozytywne bodźce, zaczną brać udział w lekcji z przyjemnością. A dzięki temu poprawią swoje wyniki w nauce. Wprowadzenie gier i zabaw sprawia, że edukacja to nie przykry obowiązek, stres i strach. Staje się za to szansą na spędzenie czasu w dobrej, przyjemnej atmosferze.

W przypadku uczenia angielskiego dzieci warto postawić na dużą ilość mówienia. Szczególnie jeśli nauczycielem jest native speaker. W novakid.pl uczą native speakerzy z całego świata. Choć nie mówią po polsku, dzieci nie mają problemów, by się z nimi porozumieć. W takiej atmosferze nauka przypomina proces poznawania języka ojczystego. Przychodzi w sposób naturalny.

Ważne jest także to, by wysłuchać dziecko. Musimy zrozumieć, że dzieci nie zawsze potrafią zasygnalizować w jasny sposób, co się z nimi dzieje. Gdy ich wyniki nagle się pogarszają, zamiast krzyczeć, o wiele lepiej jest się z nimi porozumieć. Słuchać i nie oceniać. Pamiętajmy, że jeśli nasza postawa przemieni naukę w coś złego, przykrego i pełnego frustracji – raczej się to szybko nie zmieni.

Warto także pamiętać, że nauka języka angielskiego dla dzieci powinna być systematyczna. Jest to jeden z kluczowych elementów skutecznej edukacji – właśnie systematyczność. Bez niej osiągnięcie dobrych wyników może nie być możliwe.

Zwracaj uwagę na postępy dziecka – jeśli z każdą lekcją umie coraz więcej, a do tego bierze w nich udział z uśmiechem na twarzy – jesteście na dobrej drodze ku sukcesowi!

Materiał partnera

Sprawdź także

języki obce

Czy warto uczyć się języków w dorosłym życiu?

Języka angielskiego uczymy się zazwyczaj w szkole podstawowej, szkole średniej oraz na studiach. Coraz częściej …