Szklarnia
Patent dotyczy stosowania wyselekcjonowanego i modulowanego w wąskim zakresie widma (tylko dla fotosyntezy) światła dostosowanego do szklarniowych upraw | fot.: Fotolia

Patent USA dla naukowców z SGGW

Profesor Stanisław M. Karpiński i doktor Magdalena Szechyńska-Hebda z Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie otrzymali przyznany patent USA na 20 lat dotyczący inteligentnych systemów oświetlenia i ochrony roślin w przemysłowej produkcji szklarniowej.

Patent dotyczy stosowania wyselekcjonowanego i modulowanego w wąskim zakresie widma (tylko dla fotosyntezy) światła dostosowanego do szklarniowych upraw, do symulowania w zimie warunków letnich składu spektralnego i natężenia światła, auto-regulowanego przez aktualne potrzeby fizjologiczne roślin, a przede wszystkim do oszczędzania energii do 70% w porównaniu do aktualnie używanych systemów w szklarniach.

Dodatkowo patent zabezpiecza dostarczanie CO2 dla fotosyntezy przez system korzeniowy i stosowanie ozonu do zwalczania chorób roślin.

 

karpinski_patent_sggw
Profesor Stanisław M. Karpiński | fot.: infoWire

@infoWire

Sprawdź także

Grand Prismatic

Park Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone jest pierwszym i tym samym najstarszym parkiem narodowym na świecie, znajdującym się …