wielkanoc
Na Wielkanoc w większości polskich domów nie przygotowuje się prezentów, jednak zachodnie tradycje z zajączkiem wielkanocnym powoli zaczynają wywierać wpływ także na polskie rodziny | fot.: materiał partnera

Czy na Wielkanoc daje się prezenty?

W polskim kalendarzu wyróżnia się przede wszystkim dwa najważniejsze święta w roku – Boże Narodzenie oraz Wielkanoc. Podczas gdy jedne wręcz kojarzą się z górą prezentów usypaną pod choinką, drugie nie mają tak jasno określonych zwyczajów. Z okazji Wielkanocy w niektórych domach rodziny obdarowują się upominkami, w innych prezenty przeznaczone są wyłącznie dla dzieci, a w jeszcze kolejnych święta obchodzi się całkowicie bez tego typu dodatków. Czy na Wielkanoc daje się prezenty? Jak wygląda tradycja z wielkanocnym zajączkiem?

Upominki na święta wielkanocne

O tym, że Boże Narodzenie jest okazją do obdarowywania prezentami, wie właściwie każdy. Widać to dobrze w szerokiej ofercie typowo bożonarodzeniowych upominków, takich jak na przykład kalendarz adwentowy z kosmetykami albo świąteczne kosze ze słodyczami. Na Wielkanoc w większości polskich domów nie przygotowuje się prezentów, jednak zachodnie tradycje z zajączkiem wielkanocnym powoli zaczynają wywierać wpływ także na polskie rodziny. Coraz częściej przy uroczystym śniadaniu w Wielką Niedzielę Polacy wymieniają się drobnymi upominkami, lub przynajmniej słodyczami, jak to zwykle bywa za niemiecką granicą.

Jakie prezenty są dobre na tę okazję? Przede wszystkim drobne akcesoria, takie jak breloki do kluczy, elegancki zapach do samochodu, kubek do kawy zdobiony wiosennymi kwiatami, albo zestaw kosmetyków do ciała. Przed przygotowaniem wielkanocnego prezentu warto porozmawiać o tym z rodziną – inni obecni przy świątecznym śniadaniu powinni być przygotowani na wymianę podarunków.

Prezenty wielkanocne dla dzieci

Prezenty dla dzieci to zupełnie inna kategoria niż upominki przeznaczone dla dorosłych członków rodziny. Maluchy często otrzymują drobne prezenty nawet i bez okazji, choćby z powodu odwiedzin, żeby miło zapamiętać daną osobę. Co podarować dziecku na Wielkanoc? Zwykle z tej okazji dla kilkulatków przygotowuje się głównie różnego rodzaju słodycze, w tym przede wszystkim czekoladowe jajka kojarzące się z wiosennymi świętami.

Chcąc znaleźć dla dziecka coś więcej, niż tylko czekoladę, warto zwrócić uwagę na drobne wielkanocne upominki takie jak na przykład pistolety na wodę inne proste zabawki wodne odpowiednie na drugi dzień świąt, czyli lany poniedziałek. Ciekawym upominkiem dla malucha może być także mała pluszowa maskotka zajączka, owieczki, albo innego zwierzaka kojarzonego ze świętami wielkanocnymi.

wielkanoc zwyczaje prezenty
Jaka jest rola popularnego świątecznego zajączka? Przede wszystkim przynosi on prezenty dla dzieci | fot.: materiał partnera

Tradycja prezentów chowanych przez zajączka

Zajączek wielkanocny znany jest przede wszystkim w krajach zachodnich jak Niemcy albo Francja. Tradycja ta powoli zaczyna być obchodzona także w Polsce, ponieważ jest świetną atrakcją dla najmłodszych członków rodziny. Zdarza się, że dla wrażenia, jakie zajączek wywołuje wśród maluchów, któryś z rodziców lub dalszych członków rodziny zakłada na siebie biały strój z futerkiem i długimi uszami. Jaka jest rola popularnego świątecznego zajączka? Przede wszystkim przynosi on prezenty dla dzieci, które chowa w domu i ogrodzie, albo wkłada do przygotowanych przez nie wcześniej koszyków.

Wielkanocny zajączek przychodzi najczęściej wcześnie rano pierwszego dnia świąt wielkanocnych, czyli w Wielką Niedzielę. Dzieci zaczynają szukać poukrywanych przez niego prezentów dopiero wtedy, kiedy wraz z całą rodziną skończą jeść uroczyste śniadanie. Dorośli mogą i w tym oczywiście pomagać, szczególnie w przypadku bardzo małych dzieci, a po poszukiwaniach „odnaleźć” ewentualne upominki, których nie znaleźli najmłodsi.

Materiał partnera

Sprawdź także

Prezenty zapakowane w elegancki papier

Papierowe opakowania na świąteczne prezenty – ekologiczne i eleganckie

Świąteczne prezenty wymagają odpowiedniej oprawy. Torebki wykonane z ekologicznego papieru kraft to proste, a jednocześnie …