Zarówno z okazji chrzcin, jak i komunii zaproszeni goście często wręczają dewocjonalia – zazwyczaj są to wydania Biblii dla najmłodszych bądź medaliki z podobiznami świętych | fot.: Fotolia

Idealny prezent na chrzciny lub komunię

Uroczystość sakramentu chrzcin bądź komunii świętej to szczególnie ważna i podniosła chwila w życiu rodziny. I choć najważniejszym elementem całości jest wymiar sakralny, to przyjęło się dawanie dziecku z tej okazji mniejszych bądź większych prezentów. Jakie propozycje podarku warto rozważyć?

Zarówno z okazji chrzcin, jak i komunii zaproszeni goście często wręczają dewocjonalia – zazwyczaj są to wydania Biblii dla najmłodszych bądź medaliki z podobiznami świętych. W przypadku chęci podarowania tego typu prezentu warto skonsultować się z rodzicami bądź innymi krewnymi – tak, aby nie duplikować prezentów. W tym momencie trzeba zaznaczyć jednak, że w naszej kulturze ze względu na przesądy nie praktykuje się dawania krzyżyków, odpowiedni za to będzie np. złoty medalik z Matką Boską Częstochowską. Innym pomysłem są pieniądze: to rozwiązanie bezpieczne, jednakże dziecko nie będzie miało żadnej pamiątki po ważnym dla siebie wydarzeniu. Dlatego decydując się na kopertę można dołączyć do niej drobiazg, na przykład w postaci biżuterii.

Biżuteria, czyli prezent uniwersalny

Biżuteria, nie tylko o charakterze sakralnym, to świetny pomysł na prezent zarówno na chrzest, jak i na komunię. Jednocześnie może ona stanowić samodzielny prezent albo dodatek do koperty z pieniędzmi. Możemy także wybierać zarówno pomiędzy biżuterią przeznaczoną dla dzieci, jak i tą bardziej „poważną”, którą będzie można założyć później – w nastoletnim bądź dorosłym życiu. Decydując się na dziecięcą biżuterię dla dziewczynek i nastolatek skorzystajmy z podpowiedzi sklepów jubilerskich, które oferują na przykład kolczyki stylizowane na zwierzątka, kwiaty czy owoce albo zawieszki w komplecie z łańcuszkiem.

Wśród dorosłej biżuterii kupowanej z okazji chrzcin bądź komunii wielką popularnością cieszą się klasyczne złote kolczyki, eleganckie nausznice, bransoletki i złote naszyjniki z bardzo modnymi ażurowymi zawieszkami albo skórzane lub pozłacane chokery.

Jeśli obdarowanym będzie chłopiec, ponadczasową opcją prezentu jest zegarek, ale warto rozważyć także różnego rodzaju łańcuszki, a nawet spinki do mankietów z przeznaczeniem do założenia na przykład z okazji studniówki.

Niezależnie czy wybierzemy  biżuterię dla mniejszych czy dla większych dam albo dżentelmenów warto sprawdzić najciekawsze propozycje jubilerów. Szeroki wybór prezentów na chrzciny i komunię znajdziemy np. w sklepie https://www.lydiana.pl/.

Oryginalne zabawki dla mniejszych i większych

Wybór oryginalnych i ciekawych zabawek czy gadżetów to decyzja, przy podjęciu której ograniczają nas właściwie tylko budżet i wyobraźnia. Jeśli chcemy podarować praktyczny prezent z okazji chrzcin, wybierzmy np. matę edukacyjną, zabawki edukacyjne lub sensoryczne. Przydadzą się one do wspierania kolejnych etapów rozwoju dziecka pod warunkiem jednak, że uwzględnimy wiek malucha i dostosujemy do niego zabawkę.

Wśród oryginalnych pamiątek z chrzcin bardzo często pojawiają się także wyroby ze srebra nawiązujące do okresu dziecięcego. Sklepy oferują szeroki wybór tego typu prezentów: srebrne łyżeczki, smoczki, grzebyki albo grzechotki. Ten niewątpliwie stylowy gadżet nie ma jednak wymiaru praktycznego.

Jeśli zaś poszukujemy prezentu na komunię – powinien być on dostosowany do zainteresowań obdarowanego. Zależnie od zasobności portfela wybierzmy np. elektroniczny czytnik książek, hoverboard, niewielki dron, a nawet laptop. W przypadku większych i droższych zakupów warto skonsultować się z innymi uczestnikami uroczystości, być może ktoś jeszcze zechce partycypować w prezencie składkowym.

Sesja zdjęciowa, czyli pamiątka na lata

Mimo, że obecnie niemal każdy może zostać fotografem z użyciem zwykłego smartfona, coraz większym powodzeniem cieszą się profesjonalne sesje upamiętniające szczególne momenty w życiu małego człowieka. Doskonałym pomysłem będzie zebranie zdjęć w formie eleganckiego albumu, do którego rodzice i dziecko z przyjemnością powrócą po latach.

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na klasyczne prezenty, czy też poszukamy rozwiązań wśród najnowszych trendów, warto zastanowić się nad istotą i prawdziwym sensem obdarowywania dziecka po przyjęciu sakramentu. Dlatego postawmy na gustowną pamiątkę, która uświetni ważny dzień w życiu obdarowanego, ale nie przyćmi uroczystości.

OLI

Sprawdź także

naszyjniki ania kruk

Naszyjnik damski, jaki wybrać?

Naszyjniki to modne dodatki do każdej stylizacji. Do niektórych ubrań bardziej pasują delikatne łańcuszki, natomiast …