Zarówno z okazji chrzcin, jak i komunii zaproszeni goście często wręczają dewocjonalia – zazwyczaj są to wydania Biblii dla najmłodszych bądź medaliki z podobiznami świętych | fot.: Fotolia

Idealny prezent na chrzciny lub komunię

Uroczystość sakramentu chrzcin bądź komunii świętej to szczególnie ważna i podniosła chwila w życiu rodziny. I choć najważniejszym elementem całości jest wymiar sakralny, to przyjęło się dawanie dziecku z tej okazji mniejszych bądź większych prezentów. Jakie propozycje podarku warto rozważyć?

Zarówno z okazji chrzcin, jak i komunii zaproszeni goście często wręczają dewocjonalia – zazwyczaj są to wydania Biblii dla najmłodszych bądź medaliki z podobiznami świętych. W przypadku chęci podarowania tego typu prezentu warto skonsultować się z rodzicami bądź innymi krewnymi – tak, aby nie duplikować prezentów. W tym momencie trzeba zaznaczyć jednak, że w naszej kulturze ze względu na przesądy nie praktykuje się dawania krzyżyków, odpowiedni za to będzie np. złoty medalik z Matką Boską Częstochowską. Innym pomysłem są pieniądze: to rozwiązanie bezpieczne, jednakże dziecko nie będzie miało żadnej pamiątki po ważnym dla siebie wydarzeniu. Dlatego decydując się na kopertę można dołączyć do niej drobiazg, na przykład w postaci biżuterii.

Biżuteria, czyli prezent uniwersalny

Biżuteria, nie tylko o charakterze sakralnym, to świetny pomysł na prezent zarówno na chrzest, jak i na komunię. Jednocześnie może ona stanowić samodzielny prezent albo dodatek do koperty z pieniędzmi. Możemy także wybierać zarówno pomiędzy biżuterią przeznaczoną dla dzieci, jak i tą bardziej „poważną”, którą będzie można założyć później – w nastoletnim bądź dorosłym życiu. Decydując się na dziecięcą biżuterię dla dziewczynek i nastolatek skorzystajmy z podpowiedzi sklepów jubilerskich, które oferują na przykład kolczyki stylizowane na zwierzątka, kwiaty czy owoce albo zawieszki w komplecie z łańcuszkiem.

Wśród dorosłej biżuterii kupowanej z okazji chrzcin bądź komunii wielką popularnością cieszą się klasyczne złote kolczyki, eleganckie nausznice, bransoletki i złote naszyjniki z bardzo modnymi ażurowymi zawieszkami albo skórzane lub pozłacane chokery.

Jeśli obdarowanym będzie chłopiec, ponadczasową opcją prezentu jest zegarek, ale warto rozważyć także różnego rodzaju łańcuszki, a nawet spinki do mankietów z przeznaczeniem do założenia na przykład z okazji studniówki.

Niezależnie czy wybierzemy  biżuterię dla mniejszych czy dla większych dam albo dżentelmenów warto sprawdzić najciekawsze propozycje jubilerów. Szeroki wybór prezentów na chrzciny i komunię znajdziemy np. w sklepie https://www.lydiana.pl/.

Oryginalne zabawki dla mniejszych i większych

Wybór oryginalnych i ciekawych zabawek czy gadżetów to decyzja, przy podjęciu której ograniczają nas właściwie tylko budżet i wyobraźnia. Jeśli chcemy podarować praktyczny prezent z okazji chrzcin, wybierzmy np. matę edukacyjną, zabawki edukacyjne lub sensoryczne. Przydadzą się one do wspierania kolejnych etapów rozwoju dziecka pod warunkiem jednak, że uwzględnimy wiek malucha i dostosujemy do niego zabawkę.

Wśród oryginalnych pamiątek z chrzcin bardzo często pojawiają się także wyroby ze srebra nawiązujące do okresu dziecięcego. Sklepy oferują szeroki wybór tego typu prezentów: srebrne łyżeczki, smoczki, grzebyki albo grzechotki. Ten niewątpliwie stylowy gadżet nie ma jednak wymiaru praktycznego.

Jeśli zaś poszukujemy prezentu na komunię – powinien być on dostosowany do zainteresowań obdarowanego. Zależnie od zasobności portfela wybierzmy np. elektroniczny czytnik książek, hoverboard, niewielki dron, a nawet laptop. W przypadku większych i droższych zakupów warto skonsultować się z innymi uczestnikami uroczystości, być może ktoś jeszcze zechce partycypować w prezencie składkowym.

Sesja zdjęciowa, czyli pamiątka na lata

Mimo, że obecnie niemal każdy może zostać fotografem z użyciem zwykłego smartfona, coraz większym powodzeniem cieszą się profesjonalne sesje upamiętniające szczególne momenty w życiu małego człowieka. Doskonałym pomysłem będzie zebranie zdjęć w formie eleganckiego albumu, do którego rodzice i dziecko z przyjemnością powrócą po latach.

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na klasyczne prezenty, czy też poszukamy rozwiązań wśród najnowszych trendów, warto zastanowić się nad istotą i prawdziwym sensem obdarowywania dziecka po przyjęciu sakramentu. Dlatego postawmy na gustowną pamiątkę, która uświetni ważny dzień w życiu obdarowanego, ale nie przyćmi uroczystości.

OLI

Sprawdź także

naszyjnik z pereł

Najpiękniejsza biżuteria – perły. Doskonały prezent na Dzień Matki

Maj jest tym miesiącem, w którym poszukujemy idealnego prezentu na Dzień Matki. Jeśli mają Państwo …