zero waste zasady w domu
Jednym z najprostszych sposobów na zmniejszenie ilości produkowanych odpadów jest użycie toreb wielokrotnego użytku podczas zakupów | fot.: Fotolia

Jak ograniczyć produkcję śmieci we własnym domu?

Podczas gdy abstrakcyjna idea zmniejszania ilości odpadów na świecie może być przytłaczająca, doskonałym miejscem na jej rozpoczęcie jest własny dom. Niewielkie zmiany, takie jak zamiana toreb z tworzyw sztucznych na torby z tkanin lub podejmowanie skoordynowanych wysiłków w zakresie recyklingu puszek i butelek, mogą mieć duży wpływ na ilość odpadów. Poniżej kilka prostych zmian, które możesz wprowadzić, aby zmniejszyć ilość odpadów w twoim domu.

Poznaj zasady recyklingu

Nie daj się zastraszyć skomplikowanymi symbolami i zasadami sortowania. Poruszanie się po systemie recyklingu jest całkiem proste, gdy trochę się z tym zapoznasz. Ponieważ standardy recyklingu różnią się w zależności od miejsca, dowiedz się, jakie zasady obowiązują w twojej okolicy.

Chociaż lepiej jest wprowadzić opakowania wielokrotnego użytku w swoim domu, tam, gdzie to możliwe, recykling jest najlepszym rozwiązaniem i zapobiegnie przemieszczaniu się nadmiaru odpadów na składowisko.

Porzuć plastikowe torby

Jednym z najprostszych sposobów na zmniejszenie ilości produkowanych odpadów jest użycie toreb wielokrotnego użytku podczas zakupów. Zamiast polegać na plastikowych torebkach z supermarketu, przynieś swoje własne torby z materiału, aby spakować swoje zakupy i zabrać je do domu. Trzymanie toreb w bagażniku samochodu lub tuż przy drzwiach to prosty sposób, aby upewnić się, że nie zapomnisz ich z domu.

Sporządź plan posiłków

Oprócz odpadów materiałowych marnotrawstwo żywności stanowi ogromny problem w wielu gospodarstwach domowych. Jednak można mu całkowicie zapobiec, jeśli zastosuje się jedną prostą zasadę: kupuj wyłącznie najpotrzebniejsze artykuły spożywcze, które jesteś pewien, że zostaną zjedzone. To brzmi dziwnie, ale będziesz zaskoczony, ile żywności jest regularnie wrzucane do śmieci.

Zacznij polegać na pojemnikach wielokrotnego użytku

Gdy zaczniesz kupować tylko to, czego potrzebujesz, przenieś je na wyższy poziom, odpowiednio przechowując żywność, co wydłuży jej żywotność i utrzyma świeżość tak długo, jak to możliwe.

Zainwestuj w wysokiej jakości hermetyczne pojemniki na takie rzeczy, jak składniki do pieczenia, płatki zbożowe i inne rzeczy, które mogą szybko zwietrzeć. Jeśli kupujesz sypkie produkty spożywcze z targu lub dużych pojemników w sklepach, pojemniki wielokrotnego użytku będą szczególnie ważne w twojej kuchni.

Rozpocznij kompostowanie

Każdego dnia duża ilość tego, co wyrzucasz do kosza, może być kompostowana i zwrócona ziemi. Jeśli masz pojemnik i trochę więcej miejsca, możesz z łatwością uruchomić kompost, który może zasilić twój ogród. Nadmiar żywności nie pójdzie na marne, twój ogród będzie pełen składników odżywczych i będziesz czuł się lepiej ze swoim wpływem na planetę.

Naucz się naprawiać, a nie wyrzucać

Kiedy ostatnio naprawiałeś coś zepsutego, zamiast wyrzucać, żeby kupić nowy? Kupowanie przedmiotów o wysokiej jakości i ich naprawa w razie potrzeby jest o wiele lepsza dla planety niż kupowanie taniego, jednorazowego sprzętu.

Następnym razem, gdy rozklei się krzesło lub lampa przestanie działać, spędź kilka minut, aby sprawdzić, czy można je naprawić, zamiast wrzucać do śmieci i zamawiać nowe.

Anuluj niepotrzebną pocztę

Jeśli twoja skrzynka pocztowa jest przeciążona codziennie katalogami i wiadomościami-śmieciami, poświęć kilka minut, aby anulować subskrypcje niepotrzebnych wiadomości. Może to być tak proste, jak wykonanie telefonu lub prośba usunięcia z listy mailingowej. To pewna niedogodność, ale twój stolik będzie mniej zagracony, a ilość odpadów papierowych, które wytworzysz, zostanie znacznie zredukowana.

Przestań kupować wodę w plastikowych butelkach

Butelki na wodę i papierowe kubki do kawy to ogromne odpady materiału. Kup trwałą butelkę z wodą i termos do kawy, dzięki czemu będziesz mógł zabierać swoje napoje, gdzie tylko zechcesz. Poczujesz się lepiej – ograniczasz w ten sposób marnotrawstwo plastikowych i papierowych kubków, a i zaoszczędzisz trochę grosza.

MRA

Sprawdź także

wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe – kto może skorzystać, do kiedy złożyć wniosek w banku?

Już od 29 lipca kredytobiorcy mogą składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli wstrzymanie płatności rat kredytu hipotecznego. Jednak …