kobieta grająca w siatkówkę na boisku
Przy ilości wykonywanych ruchów obuwie do siatkówki spełnia niesamowicie ważną rolę w uprawianiu tego sportu, dlatego poszczególne części buta powinny być dokładnie dopasowane do naszej stopy | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Buty do siatkówki – jaką mają przewagę nad zwykłymi butami?

Siatkówka jest grą bardzo angażująca dolną partię naszego ciała. Wykonywane ruchy, dynamika gry oraz zaangażowanie innych partii mięśni wymagają odpowiedniego obuwia. Lecz co tak naprawdę odróżnia buty do siatkówki od zwykłego obuwia codziennego? Czy odpowiednie obuwie jest aż tak ważne? Postaramy się wyjaśnić tę kwestię!

Obuwie do siatkówki jest tak stworzone, aby spełniać każde wymagania, jakie za sobą niesie uprawianie tego sportu. Materiał, z jakiego są wykonane, z reguły dobierane są, by zagwarantować możliwie najmniejszy ciężar, co daje graczowi możliwość wykonywania ruchów bez uczucia spowolnienia. Wysokość obuwia jest specyficzna dla tej dyscypliny, zapewniając ochronę dla kostki (stawu skokowego). Prawidłowo dobrane buty do siatkówki umilą nam uprawianie tego sportu i pozwolą w pełni wykazać się na boisku.

Podeszwa – najważniejszy element butów do siatkówki

Część, która wyróżnia buty do siatkówki na tle innego obuwia oraz przynosi największe korzyści, to ich podeszwa. Stworzona jest z gumy kauczukowej, która w wielu przypadkach jest półprzezroczysta. Doskonale sprawdza się ona na halach sportowych, gdzie siatkarze wykonują wiele szybkich zrywów, wymagających ograniczenia poślizgu, pomaga to nie tylko pod kątem samej rozgrywki, lecz także uniknięcia ewentualnych kontuzji w przyszłości. Sport ten wymaga częstego wykonywania ruchów typu “start – stop” w krótkich odstępach czasu, co sprawia, że w butach do siatkówki to podeszwa jest najważniejszym elementem.

Lekkość ruchów, a waga butów

Obuwie do siatkówki charakteryzuje się przede wszystkim niską wagą. Dopasowywana jest tak, aby graczowi zapewnić jak największy wachlarz ruchów, nie ograniczając szybkości ich wykonywania. Takie możliwości dają materiały takie jak syntetyczna skóra, połączona ze specjalną siateczką, ograniczającą ich wagę do minimum oraz pozwalają naszym stopom na swobodne oddychanie. Nie musimy zatem martwić się o odparzenia czy też niechciane obtarcia. Producenci prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach, stosując m.in. materiały bezszwowe, czy “drugie skarpetki” ściśle przylegające do stopy.

Istotne wypełnienie – Podeszwa środkowa – Midsole

Przy ilości wykonywanych ruchów obuwie do siatkówki spełnia niesamowicie ważną rolę w uprawianiu tego sportu, dlatego poszczególne części buta powinny być dokładnie dopasowane do naszej stopy. Tylko to zapewni odpowiedni komfort i bezpieczeństwo. Jeśli chodzi o tzw. midsole, jest to element buta, który chroni ono nasze śródstopie, będące szczególnie narażone na wysiłek podczas gry. Siatkarz większość czasu spędza właśnie na przedniej części stopy, co pozwala na wykonanie szybkiego kroku w przód, lecz także z boku na bok. Każdy z producentów stosuje w swoich butach specjalną technologię mającą na celu zwiększenie amortyzacji, ograniczenie nacisku na stawy i tym samym , poprawiającą naszą wydajność na boisku oraz zmniejszą ryzyko kontuzji. Najczęściej używane materiały to pianki wysokoelastyczne (Eva), amortyzujące konstrukcje plastikowe, gel, czy nawet powietrze.

Czy cena jest ważna?

Jeśli zdecydujemy się na kupno butów do siatkówki warto, aby były one wybrane jak najdokładniej, gdyż będzie to wpływało na naszą dalszą przygodę z tym sportem, więc ten zakup musi być przemyślany.
Przed podjęciem decyzji zastanów się nad wysokością butów, ich systemami amortyzacji, czy materiałem, z jakiego są wykonane. Koszt powinien dla nas być tematem pobocznym, a głównym nasze zdrowie. Źle dobrane buty mogą przysporzyć nam wielu problemów, które finalnie będą nas kosztowały więcej niż same buty. Otarcia, ból stawów, czy w konsekwencji kontuzja nie są warte oszczędności.
Po dokonaniu wyboru pozostaje zamówienie, tutaj również zachęcamy do korzystania z oficjalnych dystrybutorów poszczególnych marek – uniknie się wtedy problemów w przypadku awarii czy reklamacji. Sprawdzonym dystrybutorem różnych marek posiadającym szeroki wybór obuwia do siatkówki jest sport-partner.pl.

Materiał partnera zewnętrznego