siatkówka Polacy
Gratulacje dla Biało-Czerwonych, nowych mistrzów Europy w siatkówce mężczyzn! | fot.: stock.adobe.com

Polska Mistrzem Europy w siatkówce 2023

Reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn zdobyła drugi złoty medal mistrzostw Europy w swojej historii, pokonując Włochy w emocjonującym finale w Rzymie. Wynik meczu to 3:0 (25:20, 25:21, 25:23). Pierwszy raz Polacy zdobyli złoto w tej imprezie w 2009 roku, a od tamtego czasu trzykrotnie zdobywali brąz.

Rachunki do wyrównania

Z Włochami Polacy mieli rachunki do wyrównania, ponieważ to właśnie z tym rywalem przegrali w ubiegłorocznym finale mistrzostw świata. Wyjściowy skład Biało-Czerwonych był taki sam jak w poprzednich meczach i zawierał takie nazwiska jak Wilfredo Leon, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Marcin Janusz, Łukasz Kaczmarek, Norbert Huber oraz libero Paweł Zatorski. Niestety, w finale nie mógł zagrać kapitan zespołu, Bartosz Kurek, z powodu odnowionej kontuzji biodra.

Dominacja od początku

Polacy doskonale zaczęli spotkanie, prowadząc już 4:0 po asach serwisowych Hubera. Kontrola nad meczem utrzymywała się, a po ataku z szóstego metra przez Leona, prowadzenie wynosiło 10:6. Podopieczni trenera Nikoli Grbicia kontynuowali dobrą grę, zwłaszcza w zagrywce i defensywie. Pierwszy set zakończył się wygraną Polski 25:20.

Walka do końca

W trzecim secie Włosi zaczęli lepiej, prowadząc 7:4 i 10:6. Polacy musieli poprawić przyjęcie i wyeliminować proste błędy. Po raz kolejny, świetnie serwujący Huber i przebudzony Kaczmarek doprowadzili do remisu 11:11. Gra toczyła się punkt za punkt, aż do końcówki, kiedy to poddenerwowani Włosi zaczęli popełniać błędy. Polska wykorzystała to, zdobywając złoty medal.

Podsumowanie

To był mecz pełen emocji i niesamowitej walki. Polska pokazała, że potrafi wygrywać nawet w trudnych warunkach, na wyjeździe i w obliczu silnej konkurencji. Gratulacje dla Biało-Czerwonych, nowych mistrzów Europy w siatkówce mężczyzn!