jazda na rolkach
Skating, jak każdy inny sport, może być uprawiany bardzo szybko i intensywnie, ale także rekreacyjnie | fot.: stock.adobe.com

Jazda na rolkach – porady dla początkujących

Poszczególne dyscypliny sportu cieszą się większym lub mniejszym zainteresowaniem w zależności od osiągnieć rodzimych sportowców w danej dziedzinie, dostępności miejsc do ich uprawiania, warunków atmosferycznych i wreszcie kondycji fizycznej i predyspozycji danej osoby do konkretnego rodzaju aktywności.

Sport dla wszystkich

Są jednak dyscypliny sportowe, które nie wymagają ponadprzeciętnych umiejętności ani specjalistycznego sprzętu, aby je uprawiać. Z całą pewnością do takich sportów należą: biegi, pływanie amatorskie, jazda na rowerze, jazda na łyżwach czy też rolkach. I właśnie na tym ostatnim sporcie warto się zatrzymać, gdyż w ostatnich latach ponownie zyskuje on na popularności.

Zalety skatingu

Jazda na rolkach, czyli z angielskiego skating pomaga wzmacniać ogólną kondycję fizyczną organizmu i jest sportem bezpiecznym niemal dla każdego, bez ograniczeń wiekowych. Ponadto, ze względu na płynność ruchów podczas jazdy nie obciąża stawów tak jak bieganie, a dodatkowo poprawia koordynację ruchową i pomaga w ćwiczeniu zmysłu równowagi. Rolki to doskonały wybór dla osób chcących spalić tkankę tłuszczową, zwiększyć wydolność i dotlenienie organizmu, poprawić krążenie, wzmocnić mięsnie całego ciała, a w szczególności ud i pośladków, a jednocześnie zrelaksować się.

Praktyczne porady dla nowicjuszy

Jeśli Twoim celem jest nauka prawidłowej jazdy na rolkach, to na początek poznaj podstawowe zasady, które pomogą Ci uniknąć błędów i pozwolą na bezpieczną i efektywną jazdę.

  • Przed rozpoczęciem treningu wykonaj rozgrzewkę. Rozpocznij od ćwiczeń rozgrzewających mięśnie karku, następnie rąk, tułowia, kończyn dolnych, stawów skokowych. Wykonaj przysiady, skłony i inne ćwiczenia, które pozwolą dostatecznie rozgrzać mięśnie wszystkich partii ciała.
  • Tak jak w przypadku każdego innego sportu, ważne jest, aby używany sprzęt był dobrze dostosowany do indywidulanych potrzeb. W tym wypadku, takim sprzętem są rolki. Należy odpowiednio dobrać rozmiar, gdyż zarówno za małe jak i za duże rolki uniemożliwią płynną jazdę.
  • Bardzo ważna jest pozycja rolkarza. Musi on pamiętać, aby zarówno podczas jazdy jak i podczas postoju mieć zawsze nogi lekko ugięte w kolanach, tułów pochylony nieznacznie do przodu, a nogi rozstawione na tyle szeroko, aby się ze sobą nie stykały. Taka pozycja zapewni odpowiednią równowagę ciała i ochroni przed upadkiem.
  • Na początku treningu należy wykonać różnorakie ruchy takie jak: chodzenie, obroty wokół własnej osi, utrzymywanie równowagi na jednej nodze, wykonywanie kroków odstawno-dostawnych. Ruchy te należy początkowo wykonywać bardzo powoli, stopniowo zwiększając tempo. Takie postępowanie ma na celu naukę przystosowanie się dodatkowej wysokości rolek oraz naukę balansu własnym ciałem.
  • Bardzo istotne w jeździe na rolkach jest upadanie, które szczególnie w fazie początkowej jest nieuniknione. Generalna zasad brzmi tak, że lepiej jest wykonać kontrolowany upadek niż za wszelką cenę bronić się przed nim, wykonując niebezpieczne i nieskoordynowane ruchy. Zatem w momencie utraty równowagi należy zrobić przysiad na nogach i podeprzeć się rękoma. W takiej pozycji środek ciężkości ciała będzie bliżej ziemi i nawet jeśli zdarzy się upadek to nie będzie on tak bolesny.

Kiedy już podstawy jazdy na rolkach zostaną opanowane, aktywność ta staje się niewątpliwą przyjemnością. Skating, jak każdy inny sport, może być uprawiany bardzo szybko i intensywnie, ale także rekreacyjnie. W każdym przypadku trening poprawi zdrowie, a także wpłynie korzystnie na wygląd i samopoczucie rolkarza.

KHG