K2 pozostaje niezdobyta zimą | fot.: Fotolia

Polacy wycofują się spod K2. Komunikat o zakończeniu akcji górskiej na K2

Niestety w tym roku nie uda się zdobyć K2. Krzysztof Wielicki w imieniu zespołu przekazał wiadomość o zakończeniu działań pod górą z powodu bardzo wysokiego prawdopodobieństwa schodzenia lawin i niekorzystnej prognozy pogody.

Dziś rano Adam Bielecki i Janusz Gołąb wyruszyli na rekonesans do C1. Wyniki ich obserwacji nie pozostawiają złudzeń, dlatego kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki, po naradzie z zespołem podjął decyzję o wycofaniu się z zimowej próby zdobycia K2.

Cytat za Polski Himalaizm Zimowy (profil facebookowy):

W oparciu o głęboką analizę sytuacji w porozumieniu z zespołem zdecydowałem dziś o zakończeniu akcji górskiej na K2.

Wpływ na decyzję o zakończeniu akcji miały następujące czynniki:

1. Wynik rekonesansu zespołu Adam Bielecki i Janusz Gołąb w dniu dzisiejszym. Okazało się, że na drodze do C1 wszystkie liny są zasypane, namiot w bazie wysuniętej jest uszkodzony, istnieje również duże prawdopodobieństwo zniszczenia obozów C1,C2 oraz C3.

[…]

4. Zagrożenie lawinowe w górnych partiach drogi. W ostatnich 8 dniach zanotowaliśmy łącznie ponad 80cm opadów śniegu.

5. Ostrzeżenie z Portalu Ventusky o dużych opadach na wys.7600m

6. Złe prognozy na okres po 11.03.2018

Jak podkreślono w oświadczeniu priorytetem wyprawy jest bezpieczeństwo uczestników.

Wyprawa zasłynie bohaterską akcją ratunkową Bieleckiego i i Urubki w celu ocalenia zimowych zdobywców Nanga Parbat: Tomasza Mackiewicza i Elizabeth Revol. Udało się w jej wyniku sprowadzić cała i zdrową Francuzkę, Tomek „Czapkins” Mackiewicz został pod szczytem.

Pod koniec lutego samowolną próbę zdobycia K2 podjął Denis Urubko, który finalnie zrezygnował z ataku na szczyt oraz ostatecznie wycofał się z uczestnictwa w marcowej próbie wejścia, co było zgodne z jego filozofią himalaizmu. Dla Urubki cezurą zimowej próby wejścia na szczyt jest ostatni dzień lutego.

K2 pozostaje jedynym niezdobytym ośmiotysięcznikiem zimą.

RED

 

Sprawdź także

Messner stracił rekord

Reinhold Messner i kontrowersje wokół jego rekordów

Reinhold Messner, włoski himalaista i alpinista, znany ze zdobycia wszystkich 14 ośmiotysięczników bez dodatkowego tlenu, …