5 sposobów na kuchnie idealną – od szafek po blaty

Kuchnia to serce domu, więc każdemu zależy na tym, aby była wygodna i funkcjonalna. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kuchnia to serce domu, więc każdemu zależy na tym, aby była wygodna i funkcjonalna. Taki efekt da się osiągnąć przez odpowiednie rozplanowanie stref pracy, wdrożenie odpowiedniego układu mebli oraz zastosowanie dobrej jakości materiałów. Jak urządzić kuchnię marzeń? Wskazówki znajdziesz w dalszej części artykułu.

Poznaj strefy pracy

Pierwsza kwestia to stworzenie w kuchni pięciu stref pracy, a więc strefy zapasów, przechowywania, przygotowywania posiłków, gotowania i pieczenia oraz zmywania. Naturalnie kluczową z nich jest strefa przygotowywania posiłków, w związku z czym należy wydzielić ją w centralnej części, a resztę „zbudować” wokół niej. Oczywiście pomiędzy wszystkimi strefami powinny znaleźć się robocze blaty do kuchni, najlepiej o szerokości 90 cm, co zapewni wygodę ich użytkowania.

Zdefiniuj swój styl

Następna rzecz, o której wypada wspomnieć, to styl. Dopasuj go do reszty mieszkania. Nowoczesna stylistyka uwielbia minimalizm, proste formy, nowoczesne materiały i jednolite kolory, natomiast tradycyjna wyróżnia się przytulnością, elegancją, stonowanymi kolorami i naturalnością pochodzącą z drewna. Jeżeli zaś chodzi o odcienie, to najlepiej sprawdzają się uniwersalne i klasyczne rozwiązania, a więc czerń, biel, beż czy brązy. Niemniej można też trochę zaszaleć i wstawić do kuchni meble w intensywnym kolorze. Trzeba jednak pamiętać, że będą dobrze wyglądać wyłącznie w dużych pomieszczeniach. Co do małych kuchni – zdecydowanie lepiej urządzić je w jasnych barwach.

Blaty do kuchni - aranżacja
Kolejną rzeczą decydującą o prezencji kuchni jest układ mebli. Możesz wybierać spośród kilku. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Układ kuchni

Kolejną rzeczą decydującą o prezencji kuchni jest układ mebli. Możesz wybierać spośród kilku. Podstawowym jest układ jednorzędowy, który sprawdzi się w kuchni otwartej na salon. Można go uzupełnić o wyspę. Oprócz niego do dyspozycji masz układ w kształcie litery L, dwurzędowy, układ w kształcie litery U i w kształcie litery G. Pierwsze dwa warto zastosować w niewielkich pomieszczeniach, a pozostałe w dużych, gdzie przestrzeń nie jest tak ograniczona.

Blaty do kuchni - wyspa kuchenna
Podstawowym jest układ jednorzędowy, który sprawdzi się w kuchni otwartej na salon. Można go uzupełnić o wyspę. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Materiały i meble

Do stworzenia kuchni idealnej potrzebne są też odpowiedniej jakości materiały i meble. Podstawę stanowią wytrzymały blat do kuchni oraz estetycznie wykonane szafki. Powierzchnię roboczą najlepiej zrobić z konglomeratu lub z kamienia naturalnego, ale jest to dość droga opcja. Dlatego też zamiast nich można użyć drewna czy płyty MDF. Są tańsze, ale i mniej odporne na uszkodzenia. Co do szafek – możesz wybierać między drewnem, płytą wiórową, płytą MDF, a nawet szkłem, stalą i aluminium (z tych trzech ostatnich robi się fronty). Meble mogą mieć wykończenie matowe lub lakierowane, w zależności od tego, które z nich wpisuje się w twoje gusta.

Blaty do kuchni - ciemne
Meble mogą mieć wykończenie matowe lub lakierowane, w zależności od tego, które z nich wpisuje się w twoje gusta. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nie zapomnij o oświetleniu!

Ostatnia sprawa to oświetlenie. W kuchni powinno się znaleźć kilka źródeł światła: górne, punktowe i naturalne, pochodzące z zewnątrz. Dobrego doświetlenia wymagają przede wszystkim miejsca, w których przygotowuje się posiłki i zmywa. Co ważne, światło nie może być ani za mocne, ani za słabe, bo nie zapewni odpowiedniego efektu.

Mam nadzieję, że artykuł okazał się pomocny i już wiesz, jak urządzić swoją kuchnię marzeń. Kieruj się rozsądkiem, zadbaj o projekt i wybieraj dobre jakościowo materiały, a z pewnością będziesz zadowolony!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

tradycyjna kawka

Róże sposoby parzenia kawy: dlaczego warto sięgnąć po tradycyjne metody?

Tradycyjne metody parzenia kawy cieszą się rosnącą popularnością wśród kawoszy i entuzjastów kawy na całym …