Blachodachówka na domu
Jeżeli zastanawiasz się nad pokryciem dachu tradycyjną dachówką, przeczytaj o interesującej alternatywie dla ceramicznego klasyka. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Blachodachówka – ładna, lekka, wytrzymała

Jeżeli zastanawiasz się nad pokryciem dachu tradycyjną dachówką, przeczytaj o interesującej alternatywie dla ceramicznego klasyka. To blachodachówki z posypką wulkaniczną. Są lżejsze, odporne na ogień i nawet ekstremalną pogodę oraz świetnie tłumią hałas. Warto poważnie rozważyć takie rozwiązanie, tym bardziej że jego cena nie jest wysoka.

Najlepsze blachodachówki produkowane są z wysokiej jakości stali pokrytej obustronnie cynkiem i aluminium. Tworzy to warstwę ochronną, gwarantującą im wysoką żywotność, którą dodatkowo zwiększa gruntowne tłoczenie. Wykańcza się je nakładając polimer akrylowy. W przypadku dachówek teksturowanych całość pokryta jest jeszcze granulatem kamienia naturalnego lub powlekanego kamienia ceramicznego i przezroczystym szkliwem akrylowym.

Lekka i wytrzymała

Dachówka blaszana cechuje się znacznie mniejszym ciężarem niż ceramiczna. Dzięki temu zużywa się mniej drewna na konstrukcje dachu. Ponadto wytrzyma ona właściwie każdą pogodę, co ma coraz większe znaczenie w czasach zmian klimatycznych prowadzących do ekstremalnych zjawisk pogodowych. Blachodachówka odporna jest na wiatr o prędkości nawet 200 km/h dzięki mocowaniom, które niwelują siłę unoszącą wiatru. Nie groźny jest jej także grad, a także zatrzymują na sobie śnieg. Dzięki chropowatej posypce wulkanicznej nie ześlizguje się on, co usuwa konieczność stosowania płotków antyśniegowych. Na drugim biegunie zagrożeń jest ogień, na który blachodachówka również jest odporna.

Dla każdego gustu

Może się wydawać, że tradycyjne dachówki będą atrakcyjniejsze z wyglądu niż ta blaszane. Tak jednak nie jest. Gont blaszany z posypką wulkaniczną pozwala na różne kolory dachów. Dostępna jest także cała gama tłoczeń profilów, które dobierzemy zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego domu. Można również wybierać w rodzajach posypki. Wszystko to sprawia, że blachodachówki wyglądają znacznie ciekawiej niż dachówki ceramiczne lub gliniane.

Ekologiczny dach

Kolejną zaletą wysokiej klasy blachodachówek jest przyjazność dla środowiska. Stal to materiał, który można przetwarzać dowolną ilość razy bez obawy, że utraci ona swoje właściwości. Przez to blachodachówka nie musi trafić na wysypisko. Ponadto materiał ten jest lżejszy niż klasyczne dachówki i jedna ciężarówka przewiezie go 10-krotnie więcej, co przekłada się na mniejszą emisję dwutlenku węgla. Ze względu na niski ciężar blachodachówek do budowy dachu zużywa się też mniej drewna.

Blachodachówka jest trwała, ładna, lekka oraz wytrzyma każdą pogodę. Jest także przyjazna dla środowiska. Warto wziąć ją pod uwagę przy projektowaniu domu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Zadaszenie drzwi do domu i witryn – charakterystyka

Zadaszenie jest bardzo istotnym elementem, który chroni przed zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Poza tym wiele …