zbliżenie na panele fotowoltaiczne
Zwrot instalacji fotowoltaicznej bezpośrednio zależy od tego, czy właściwie dobrano ilość paneli fotowoltaicznych w odniesieniu do przeszłych rachunków za energię | fot.: materiał partnera

Czy fotowoltaika się opłaca? Rzut oka na rachunki za prąd przed i po…

Fotowoltaika jest dzisiaj na ustach wielu inwestorów, zarówno tych prywatnych, jak i przedsiębiorców. Rozwijająca się w naszym kraju technologia sprawia, że instalacje fotowoltaiczne stają się przystępne, mają wiele zalet czysto praktycznych, a sama inwestycja zwraca się w niedługim czasie.

Dzisiaj przeanalizowaliśmy rachunki za prąd klientów, którzy zdecydowali się na instalacje fotowoltaiczne dla domu? Zapytaliśmy specjalistów z firmy Brewa, czy fotowoltaika się opłaca? Zobaczmy zatem…

Fotowoltaika dla domu – jak zmniejszają się rachunki za prąd?

Jak podaje brewa.pl, rachunki za prąd po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych mogą zmniejszyć się nawet o 90%. Istotą tego systemu jest produkcja energii na własne potrzeby – pochodzi ona z promieniowania słonecznego, a zatem to ekologiczna energia, zwana czasem „zieloną energią”. Fakt, że przy jej produkcji nie spala się paliw, sprawia, że jest bardzo ekonomiczna.

Jedno z gospodarstw domowych, które przed inwestycją płaciło za prąd ponad kilkaset złotych miesięcznie (średnio ponad 300 zł) za prąd (rodzina czteroosobowa), zdecydowało się właśnie na panele fotowoltaiczne w programie Słoneczny Dom (sprawdź szczegóły na brewa.pl). Dofinansowanie do fotowoltaiki pozwoliło im w całości sfinansować inwestycję i szybko zacząć produkować energię elektryczną na własne potrzeby. Efekt? Roczny rachunek wystawiony przez firmę Energa wykazał, że za dwa miesiące prąd kosztował to gospodarstwo domowe zaledwie 35,06 zł. Fotowoltaika zmniejszyła cenę netto kWh do 0,08 zł/kWh. Ponadto przez cały okres pracy, system fotowoltaiczny dla domu zgromadził aż 6 kWh energii, którą można wykorzystać w przyszłości.

Fotowoltaika – czy się opłaca?
Fotowoltaika – czy się opłaca? | fot.: materiał partnera

Fotowoltaika – czy się opłaca? A co z czasem zwrotu za inwestycje?

Wiemy już, jak znacząco zmniejszają się rachunki za energię – pod tym względem fotowoltaika jest opłacalna, a z każdym rokiem jest także bardziej przystępna. Zwiększa się ilość firm, które proponują dostawę i montaż paneli fotowoltaicznych, polskie firmy posiadają know how, oferują więc optymalne projekty fotowoltaiczne dla domu, oszczędne i z krótkim czasem zwrotu inwestycji. Ponadto ofertę na dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych poszerzyły także polskie banki, przez co zdecydowanie łatwiej dzisiaj sfinansować taki projekt.

Fotowoltaika dla domu – jak zmniejszają się rachunki za prąd?
Fotowoltaika dla domu – jak zmniejszają się rachunki za prąd? | fot.: materiał partnera

Fotowoltaika – ile czasu się zwraca?

Ile czasu zwraca się instalacja fotowoltaiczna? Nie ma sztywnych ram czasowych, wiele zależy od tego, ile paneli fotowoltaicznych dla domu trzeba kupić, jaka jest ekspozycja tych paneli, czy w danym roku przeważają dni słoneczne, czy też jest wiele dni pochmurnych, gdy instalacja fotowoltaiczna jest mniej wydajna. Zwrot instalacji fotowoltaicznej bezpośrednio zależy od tego, czy właściwie dobrano ilość paneli fotowoltaicznych w odniesieniu do przeszłych rachunków za energię. Gdy fotowoltaika jest przewymiarowana, czas zwrotu będzie wydłużony, gdy jest zbyt mała, zajdzie konieczność pobierania energii z sieci, a to także nie jest korzystne pod kątem kosztów. Aktualnie za średni czas zwrotu zakłada się 6 do 8 lat.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

doradca finansowy

Czym zajmuje się doradca finansowy? 

Doradca finansowy w Białymstoku to specjalista, który zajmuje się pomaganiem klientom w zarządzaniu ich finansami. …