Wrzosy łąka
We wrześniu można też posadzić wrzosy. Warto jednak pamiętać, że warunkiem ich odpowiedniego rozwoju jest kwaśne podłoże | fot.: stock.adobe.com

Prace ogrodowe na koniec lata – o czym warto pamiętać?

Końcówka lata to bardzo pracowity czas dla osób zajmujących się ogrodem. Należy poświęcić sporo czasu na pielęgnację zieleni, aby za rok ogród w dalszym ciągu prezentował się dobrze i był odpowiednio zadbany. Do podstawowych zadań, które należy wykonać we wrześniu należy m.in. rozmnażanie, sadzenie, czy przesadzanie różnych gatunków roślin. Należy także pamiętać o innych zadaniach. 

Dbanie o drzewa i krzewy końcem lata

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że wrzesień to najlepszy czas na takie zadanie jak np. sadzenie różnych gatunków drzew i krzewów. Należy też przyciąć żywopłoty. Nie należy zbytnio odwlekać przycinania roślin, ponieważ powinny mieć one czas na zabliźnienie się ran i przygotowanie do zimniejszych pór roku.

Do połowy września można też przesadzać iglaki. Jest to odpowiedni czas, aby zdążyły przyjąć się na zimę. Kolejnym zadaniem jakie należy zrealizować w ogrodzie, jest usunięcie więdnących kwiatów z krzewów róż. Dzięki temu rośliny będą dłużej kwitły.

Rośliny jednoroczne i dwuletnie końcem lata

Kolejne zadania, o których należy pamiętać jest spulchnienie gleby, wyrywanie chwastów, a także podlewanie roślin. Koniec lata to także dobry moment na wyrwanie roślin jednoletnich i dwuletnich, które już przekwitły i przestały być ozdobą. Ponadto jest to ostatnia chwila na przesadzenie roślin ozdobnych jak np. goździki, laki, malwy, dzwonki ogrodowe, niezapominajki i stokrotki.

Osoby pracujące w ogrodzie powinny też pamiętać o przesadzeniu bylin, które kwitną wiosną i latem jak np. barwinki, dąbrówki, funkie, goździki, runianki, serduszniki okazałe, zawciągi, trawy zimozielone itd. Każdy fragment rośliny, która uległa podzieleniu, powinien posiadać kilka zdrowych pędów i swój system korzeniowy.

We wrześniu można też posadzić wrzosy. Warto jednak pamiętać, że warunkiem ich odpowiedniego rozwoju jest kwaśne podłoże.

Wrzesień w ogrodzie – renowacja trawnika

Wrzesień to także odpowiedni czas na zadbanie o dobry stan trawnika. Warto założyć nowy trawnik lub poprawić stan, tego który źle wygląda. Trawa w tym okresie rośnie jeszcze dość intensywnie, dlatego trzeba pamiętać o jej regularnym koszeniu. Zakładając trawnik, należy wykorzystać kompost. Można go wykonać samodzielnie np. z odpadków organicznych pochodzących z gospodarstwa domowego lub kupić gotowy produkt. Po przygotowaniu podłoża trzeba zasiać wybrany gatunek trawy i odpowiednio go nawadniać, jeżeli jest za sucho.

Wrzesień to miesiąc, w którym łączą się dwie pory roku: ciepłe lato i zimna jesień. Czasem mimo tego, że dni są słoneczne i upalne, to nocami temperatury znacznie spadają. Dlatego, warto wykorzystać ten czas na wykonanie wszystkich, najważniejszych prac ogrodowych. Nie można też zapomnieć o ochronieniu niektórych gatunków przed zimnem i chłodem. Rośliny doniczkowe, można stopniowo przenosić z balkonów czy tarasów do pomieszczeń, aby nie narazić je na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Odpowiednio zadbany ogród, z pewnością zachwyci nas wiosną.

AKU

Sprawdź także

ogród marzec

Kalendarz ogrodnika – marzec

Marzec to ważny miesiąc dla ogrodników. W tym czasie warto przygotować ogród na nadejście wiosny. …