podnośniki do mebli
Dobór odpowiedniej pielęgnacji mebli jest zależny przede wszystkim od tego, z jakiego materiału zostały one wykonane | fot.: materiał partnera

Jak czyścić meble z różnych materiałów?

Meble mogą być wykonane z różnych materiałów. Większość osób chce, aby zakupione przez nich meble były inwestycją na lata. Meble mogą posłużyć Ci wiele lat jeśli wiesz, jak odpowiednio o nie zadbać, bowiem ich czyszczenie oraz pielęgnacja zależy od materiałów, z których są wykonane oraz tego jak zostały wykończone. Jeżeli szukasz informacji o tym, jak zadbać o meble drewniane, lakierowane czy tapicerowane, znajdziesz je poniżej. Zapraszamy do lektury!

Jak dbać o meble tapicerowane?

Zastanawiasz się, jak prawidłowo czyścić meble tapicerowane? Każdy, kto chce, aby jego meble tapicerowane prezentowały się pięknie przez długie lata, powinien poznać tajniki pielęgnacji tego typu materiału. Oczywiście wszystkie meble wypoczynkowe wymagają regularnego odkurzania. Warto o to zadbać szczególnie w zagłębieniach, gdzie najczęściej gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia, okruchy czy sierść zwierząt. Jak w takim razie usunąć wszelkie zanieczyszczenia tego typu? Używaj do tego miękkiej szczotki do ubrań lub odkurzacza ze specjalną nakładką do czyszczenia powierzchni tapicerowanych.

W jaki sposób jeszcze należy zadbać o meble tapicerowane? Należy zadbać również o jej odpowiedni kształt. W tym celu poleca się np. regularne wstrząsanie poduch służących jako oparcie, aby nadać im odpowiedni kształt. Od czasu do czasu można także skorzystać z usług firm, które profesjonalnie zajmują się konserwacją mebli tapicerowanych.

Jak dbać o meble drewniane?

W tym przypadku należy pamiętać o tym, że meble drewniane nie lubią nadmiaru wody. Do codziennego czyszczenia wystarczy lekko zwilżona ściereczka z mikrofibry. Naturalne drewno powinno czyścić się wzdłuż słojów miękką gąbką lub ściereczką.

Meble lakierowane należy pastować woskiem pszczelim. Ten rodzaj mebli powinniśmy czyścić, przecierając jedynie bardzo delikatnie zwilżoną miękką ściereczką. Jeśli na meblach lakierowanych pojawiają się większe zabrudzenia, powinniśmy sięgnąć też po odrobinę płynu do naczyń lub mydła. Następnie należy wytrzeć meble do sucha.

W przypadku mebli olejowanych dobrze jest wyposażyć się w ten sam rodzaj oleju, jakimi były one olejowane wcześniej. Do ich czyszczenia powinniśmy używać czystej, a najlepiej zupełnie nowej szmatki, lekko nasączonej olejem.

Jak czyścić meble na wysokie połysk?

Meble na wysoki połysk są nadal bardzo popularne. Ten sposób wykończenia można spotkać zarówno i)wśród mebli przeznaczonych do salonu, jak i do kuchni. Jak należy o nie zadbać, by zawsze prezentowały się tak dobrze? Gdy kupujesz meble na wysoki połysk, pokryte są one folią ochronną. W ciągu miesiąca od jej ściągnięcia nie powinno się ich czyścić środkami chemicznymi. To czas, w którym utwardza się powłoka lakieru i w związku z tym meble są wyjątkowo narażone na działanie detergentów. Po tym okresie możesz już bez obaw czyścić takie powierzchnie przy użyciu miękkiej, suchej lub delikatne zwilżonej szmatki.

Jak czyścić meble z różnych materiałów – podsumowanie

Dobór odpowiedniej pielęgnacji mebli jest zależny przede wszystkim od tego, z jakiego materiału zostały one wykonane. Warto regularnie czyścić ich powierzchnię, a od czasu do czasu zdecydować się także na profesjonalną konserwację. Polecamy, aby odpowiednią pielęgnację mebli zacząć już od samego początku. Jeżeli jesteś na etapie kupna lub skręcania mebli w swoim domy, wejdź na podnośniki marki blum na ekorex.pl, zamów je i zadbaj o to, aby codzienne użytkowanie mebli stało się jeszcze bardziej komfortowe niż dotychczas.

Materiał partnera

Sprawdź także

meble kuchenne na wymiar

Meble na wymiar sposobem na stworzenie kuchni marzeń

Meble kuchenne mają ogromny wpływ na wystrój wnętrza, jego funkcjonalność. Przy aranżacji kuchni warto mieć …