Estetyka parapetów z kamienia
Estetyka parapetów z kamienia | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak dbać o trwałość parapetów marmurowych?

Parapety marmurowe są trwałe, doskonale prezentują się we wnętrzach, a ponadto elegancko wykańczają przestrzeń okienną. Jednakże, by ich wygląd był satysfakcjonujący przez długi czas, należy odpowiednio zadbać o ich powierzchnię. Zacznijmy jednak od początku.

Dlaczego warto wybrać parapety marmurowe?

Wysoka klasa twardości (7 w 10-stopniowej skali) sprawia, że marmur doskonale sprawdza się jako materiał na parapety tak wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jego nieprzemijająca elegancja zapewnia możliwość dopasowania do różnych typów wystroju. Naturalne pochodzenie oraz duże zróżnicowanie kolorystyczne powoduje, że łatwo połączyć go z innymi materiałami, otrzymując efektowny design.

Pielęgnacja marmuru od samego początku

Już na etapie obróbki kamienia zalecane jest właściwe oczyszczenie oraz zaimpregnowanie go, zwłaszcza w miejscach dokonywanych cięć. Dzięki temu późniejsza pielęgnacja będzie wymagała znacznie mniej wysiłku i czasu. Dlatego też pamiętaj o tym, by zamontowane w twoim domu parapety marmurowe posiadały odpowiednio zabezpieczone krańce. Szczególnie ważne jest to w przypadku, gdy zdecydujesz, że materiał ten wykorzystasz na zewnątrz. Nie bez znaczenia pozostaje również jakość montażu. Podciekanie wody opadowej, bądź inne wady konstrukcji wnęk okiennych, mogą negatywnie wpływać na trwałość i wygląd tego kamienia.

A jaki jest podstawowy sposób utrzymania czystości? Parapety marmurowe najłatwiej jest wyczyścić za pomocą wody. Oczywiście tyczy się to klasycznego sprzątania, które nie wymaga usuwania trwałych plam. Regularne przecieranie powierzchni wilgotną szmatką – bez używania dodatkowych płynów – to podstawa. Branża chemii gospodarczej zapewnia bogaty wybór produktów specjalistycznych przeznaczonych do marmuru – warto z tych osiągnięć chemii domowej korzystać, ale ich nie nadużywać.

Więcej przydatnych informacji o parapetach marmurowych znaleźć można na stronie dobrykamieniarz.pl

Trwałe i praktyczne parapety z marmuru
Trwałe i praktyczne parapety z marmuru | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak usunąć plamy z parapetów marmurowych?

Nawet pozornie gładka powierzchnia marmuru posiada delikatnie porowatą strukturę, która może okazać się kłopotliwa przy usuwaniu plam. Czysta woda, wnikająca w te mikroszczeliny wyschnie i nie spowoduje negatywnych skutków. W przypadku wody z dodatkami (np. odżywka do kwiatów wypływająca z doniczki czy nawet nie do końca czysta deszczówka) niewystarczająco szybko usunięte plamy, mogą tworzyć stałe przebarwienia. Dlatego też zawsze należy usuwać rozlany płyn z parapetów marmurowych i nie stosować metody szorowania zabrudzonego miejsca, gdyż uszkodzenie struktury kamienia spowoduje jego zmatowienie oraz jeszcze większą podatność na kolejne zabrudzenia.

Właściwa impregnacja zapewnia parapetom marmurowym długowieczność

Dostępne na rynku preparaty do impregnacji marmuru sprawdzają się doskonale w pielęgnacji parapetów. Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni, należy nałożyć impregnat (sposobem i ilością zgodną ze wskazaniami producenta), powtarzając ten zabieg co najmniej dwa razy do roku. W przypadku parapetów marmurowych zewnętrznych można zwiększyć częstotliwość nawet do czterech. Impregnat zapewni ochronę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz zalaniem kolorowymi płynami. W przypadku pojawienia się na powierzchni marmuru rys, warto usunąć je za pomocą odpowiedniej pasty polerskiej. Jeżeli uszkodzenia są głębokie i rozległe, jedynym ratunkiem może okazać się ponowne szlifowanie powierzchni – to zadanie trzeba jednak powierzyć fachowcom.

Jeżeli zależy ci na utrzymaniu parapetów marmurowych w jak najlepszej kondycji przez długie lata, to zadbaj o ich cykliczną impregnację i czyść regularnie czystą wodą, a odwdzięczą się nieskazitelnym wyglądem.

Dla osób zastanawiających się nad wyborem odpowiedniego parapetu polecamy artykuł „Kamieniarz podpowiada: jakie parapety do jakich pomieszczeń”

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

drzwi wewnętrzne

Jak dopasować drzwi wewnętrzne do stylu mieszkania?

Wybierając drzwi wewnętrzne, warto się zastanowić, w jakim stylu będzie urządzone wnętrze mieszkania. Klasyczne, nowoczesne, …