Zioła na nerwy
Zioła to idealne remedium na skołatane nerwy oraz problemy z zasypianiem, jednak aby zauważyć szybko efekty ich działania, należy przyjmować je regularnie | fot.: Fotolia

Zioła na uspokojenie

Praca od świtu do zmierzchu, ciągły stres i zdenerwowanie oraz bezsenność to problemy znane niejednej z nas, z którymi należy rozpocząć jak najszybszą walkę, ponieważ w najgorszym przypadku mogą one doprowadzić do ogólnego osłabienia organizmu, a także do załamania nerwowego. W takiej sytuacji warto sięgnąć po naturalne specyfiki, które nie wywołują skutków ubocznych, a w zamian mogą przynieść ulgę w cierpieniu. Zioła to idealne remedium na skołatane nerwy oraz problemy z zasypianiem, jednak aby zauważyć szybko efekty ich działania, należy przyjmować je regularnie. Które zatem zioła powinny na stałe zagościć w domowej apteczce?

Melisa

Melisa od tysiącleci stosowana jest w naturalnej medycynie jako jeden z najlepszych środków na uspokojenie. W czasach starożytnych melisa stanowiła idealny środek na wiele dolegliwości, jednak obecnie stosuje się ją głównie w celu uspokojenia skołatanych nerwów, jednak pomaga również uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami układu pokarmowego takimi jak wymioty oraz kolki. W celach leczniczych na szeroką skalę wykorzystuje się przede wszystkim pełen dobroczynnych substancji olejek eteryczny, który pozyskiwany jest głównie z górnych pędów oraz liści melisy. Uspokajający napar z melisy najlepiej przygotowywać z sypanego ziela, ponieważ w większości torebek do zaparzania znajdują się pokruszone i mało wartościowe łodygi oraz liście.

Rumianek

Najpopularniejszym ziołem, które stosowane jest z powodzeniem na wiele dolegliwości, jest rumianek, który nie tylko pomaga załagodzić problemy żołądkowe, ale działa również uspokajająco na stargane nerwy. Regularne picie herbatki rumiankowej to idealny sposób na wyciszenie organizmu, jednak warto również wiedzieć o tym, iż związki aktywne znajdujące się w tej roślinie wpływają bardzo korzystnie na dobry sen, pomagają pozbyć się sennych koszmarów oraz łagodzą pojawiające się sporadycznie napady histerii.

Kozłek lekarski

Picie naparu z kozłka lekarskiego poleca się przede wszystkim kobietom w okresie menopauzy, ponieważ substancje, które znajdują się w tej roślinie, pomagają załagodzić wahania nastrojów oraz uderzenia gorąca. To jednak niejedyne zastosowanie kozłka, ponieważ z powodzeniem jest on również dodawany do naturalnych leków uspokajających, jednak warto z tej rośliny przygotowywać leczniczy napar pomagający się wyciszyć oraz uspokoić. Wyciąg z waleriany polecany jest w szczególności osobom nadpobudliwym, ponieważ nie uzależnia, jednak w skuteczny sposób pomaga pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Lawenda

Przepiękny zapach lawendy działa na zmysły uspokajająco, dlatego też przed snem warto kilkoma kroplami lawendowego olejku eterycznego pokropić poduszkę lub też zapalić specjalny domek przeznaczony do aromaterapii. Lawenda pomaga nie tylko zasnąć, ale również działa uspokajająco pomagając się wyciszyć.

Chmiel

Szyszki chmielu kojarzą się głównie z produkcją piwa, jednak warto również wiedzieć o tym, iż chmiel to roślina, która pomaga się uspokoić, a także wspomaga sen, za co odpowiedzialne są substancje aktywne znajdujące się w olejku eterycznym pozyskiwanym z tej rośliny. Pomimo tego, iż zarówno melisa, jak i kozłek lekarski są najczęściej stosowanymi roślinami na problemy układu nerwowego, to jednak szyszki chmielu wykazują silniejsze działanie, dlatego też w razie pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości warto w szczególności sięgnąć po leczniczy chmielowy napar.

Passiflora

Passiflora zwana również kwiatem męki pańskiej to roślina, która do Polski dotarła wprost z terenów Ameryki Południowej, stając się jednym z najlepszych składników preparatów uspokajających. Regularne picie ziołowej herbatki z passiflory pomaga nie tylko uspokoić układ nerwowy, ale również wspomaga pracę serca, które w trakcie zbyt dużego stresu oraz wahań emocjonalnych pracuje na najwyższych obrotach.

KPA

Sprawdź także

stres w życiu

Wpływ stresu na skórę: Jak codzienne napięcie wpływa na naszą cerę i jak sobie z nim radzić?

Stres to codzienny towarzysz wielu z nas, ale niestety ma on zdolność do wpływania nie …