Jak wybrać funkcjonalny okap, który pasuje do kuchni?

Nie będzie wielką przesadą stwierdzenie, że na konkretny rodzaj okapu warto się zdecydować już na początku projektowania kuchni. | fot.: Fotolia

Przy aranżacji kuchni zazwyczaj zwracamy uwagę na rodzaj i rozmieszczeni szafek oraz blatów. Natomiast wybierając sprzęty elektroniczne, duże znaczenie mają dla nas lodówka, zmywarka, piekarnik czy płyta grzewcza. Zbyt często zapominamy jednak o tym, że kluczowym elementem, który powinien być zarówno funkcjonalny, jak i dostosowany do wystroju wnętrza, jest okap kuchenny.

Można wymienić co najmniej kilka kwestii, które są istotne przy wyborze odpowiedniego okapu kuchennego. Głównym zdaniem takiego urządzenia jest oczywiście usuwanie nadmiaru wilgoci czy zapachów, powstałych podczas gotowania. Dlatego też ważne są parametry okapu, który chcemy zamontować w kuchni. Na rynku znajdziemy jednak zarówno modele kominowe, jak i podszafkowe, wyspowe czy nawet sufitowe. Co więcej, wiele urządzeń tego typu wyróżnia się eleganckim designem oraz posiada dodatkowe funkcjonalności, np. opcję regulowania oświetlenia.

Jaki rodzaj urządzenia okaże się najlepszy?

Nie będzie wielką przesadą stwierdzenie, że na konkretny rodzaj okapu warto się zdecydować już na początku projektowania kuchni. Taki rodzaj urządzenia powinien być bowiem dostosowany do układu szafek oraz miejsca, w którym zostanie zainstalowana płyta grzewcza. Zwłaszcza ostatnia kwestia jest kluczowa. Okap należy przecież zamontować nad przestrzenią, w okolicach której będziemy w przyszłości gotowali. Tylko wtedy urządzenie zagwarantuje skuteczne oczyszczanie powietrza z nadmiaru wilgoci oraz intensywnych zapachów. W związku z tym, jeżeli marzy nam się np. wyspa z blatem i płytą grzewczą, ustawiona na środku kuchni, dobrym wyborem będzie okap… wyspowy. W takim przypadku można również pokusić się o tzw. model sufitowy. Niemniej, wymaga to wtedy stworzenia podwieszanego sufitu i odpowiedniego rozprowadzenia instalacji elektronicznej oraz doprowadzenia wentylacji.

Opisane przed chwilą rozwiązania sprawdzają się jednak najczęściej w większych pomieszczeniach, w których mamy wystarczającą ilość miejsca na stworzenie wyspy. W mniejszych kuchniach lub aneksach nie będziemy mogli pozwolić sobie np. na okap podwieszany. Takie rozwiązanie nie miałoby też większego sensu – jeśli okap nie zostałby zainstalowany nad płytą grzewczą. Na szczęście na rynku znajdziemy zarówno urządzenia kominowe (przyścienne), jak i podszafkowe. W szczególności te drugie znajdują zastosowanie w mniejszych pomieszczeniach.

Przyjazne rozwiązania w dzisiejszych okapach

W omawianych tu urządzeniach, służących m.in. do odprowadzania nadmiaru wilgoci, stosuje się obecnie wiele ciekawych funkcji. Doskonałym przykładem są okapy kuchenne w sklepie www.nortberg.pl. Opcja regulowania oświetlenia LED, sterowanie za pomocą pilota, automatyczne wyłączanie (za pomocą wbudowanych czujników), różne tryby pracy, filtry węglowe – to tylko niektóre z przyjaznych rozwiązań. Ponadto, dzisiejsze okapy kuchenne cechują się często nie tylko solidnym wykonaniem, ale także eleganckim wzornictwem. W szczególności dotyczy to modeli wyspowych oraz kominowych. Chociaż wśród okapów sufitowych czy podszafkowych również znajdziemy takie, które podkreślą nowoczesną aranżację kuchni.

Wydajność, głośność pracy i inne parametry

Rodzaj, funkcje i design okapu to nie jedyne czynniki, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Istotne są również parametry takiego urządzenia kuchennego. Mowa tu zwłaszcza o jego wydajności, czyli mocy turbiny. Od tego zależy, jak szybko okap będzie usuwał nadmiary wilgoci czy zapachy towarzyszące gotowaniu. W tym przypadku warto uwzględnić zarówno intensywność naszej pracy w kuchni, jak i powierzchnię tego pomieszczenia (oraz salonu, jeżeli mamy do czynienia z aneksem kuchennym). Co więcej, przy wyborze okapu ważne są: emisja hałasu (głośność pracy), liczba stopni prędkości czy rodzaj obsługiwanych filtrów.


OLI

Sprawdź także

barek na alkohol

Jak wybrać stylowy barek na alkohol?

Kilkunastoletnia whisky, długo leżakujące wino lub rzemieślnicza nalewka podawana w dekoracyjnym szkle, obowiązkowo prosto z …