barek na alkohol
Obecnie, w dobie olbrzymiej konkurencji na rynku meblowym i wszechobecności internetu, bez problemu możemy znaleźć barek na alkohol, który idealnie wkomponuje się w styl i przestrzeń naszego salonu lub jadalni | fot.: stock.adobe.com

Jak wybrać stylowy barek na alkohol?

Kilkunastoletnia whisky, długo leżakujące wino lub rzemieślnicza nalewka podawana w dekoracyjnym szkle, obowiązkowo prosto z barku – tak przed laty wyglądała gościna w domach elit. Barki na alkohol, czy to stacjonarne, czy na kółkach wykonane były wtedy z drogich gatunków drewna, często zdobione okuciami, dzięki czemu prezentowały się efektownie i podkreślały nie tylko wystrój wnętrza, ale i majętność właściciela.

Kilkunastoletnia whisky, długo leżakujące wino lub rzemieślnicza nalewka podawana w dekoracyjnym szkle, obowiązkowo prosto z barku – tak przed laty wyglądała gościna w domach elit. Barki na alkohol, czy to stacjonarne, czy na kółkach wykonane były wtedy z drogich gatunków drewna, często zdobione okuciami, dzięki czemu prezentowały się efektownie i podkreślały nie tylko wystrój wnętrza, ale i majętność właściciela. Z biegiem czasu takie meble zyskały na popularności, tracąc jednocześnie swój wytworny charakter. W okresie PRL-u niemal każdy Polak posiadał barek na alkohol, jednak już całkiem zwyczajny, wręcz typowy dla ówczesnej tradycji meblarskiej, czyli robiony na tzw. wysoki połysk, z lakierowanej płyty. Z początkiem lat 90. ubiegłego wieku, gdy cały PRL-owski design zaczął ustępować zachodniej nowoczesności, barki poznikały z większości wnętrz. Na szczęście nie na zawsze, bo jak nie od dziś wiadomo, historia lubi się powtarzać, a koneserów dobrych trunków nie brakowało w dziejach nigdy.

Domowy barek na alkohol znowu w modzie

Wyraźnie daje się zauważyć, że barki na alkohol przeżywają dziś swój renesans. Możemy je zobaczyć zarówno w ekskluzywnych, loftowych wnętrzach, jak i wszelkich innych niebanalnych aranżacjach pomieszczeń. Domowy barek na alkohol doskonale łączy w sobie funkcję praktyczną z aspektem dekoracyjnym, w związku z czym jego obecność w naszym salonie lub gabinecie będzie zupełnie naturalnym wyborem. Niewielki metraż nie stanowi przeszkody, gdyż bez problemu można kupić naprawdę mały barek na alkohol, który i tak będzie nadzwyczajnie efektowny. Może być to barek na kółkach lub wiszący – w każdym z nich jakościowe trunki da się przecież przechowywać w sposób elegancki, dyskretnie zachęcający gości do skosztowania ich. Z poradnika zamieszczonego na stronie https://costway.pl/_blog/6-Domowy_barek_-_jak_urzadzic_miejsce_na_alkohol_w_domu.html dowiadujemy się też o innych meblach na alkohole, specjalnych regałach oraz stojakach, aczkolwiek barek zdecydowanie najlepiej współgra z wystrojem prywatnych wnętrz. Pod względem użyteczności nie ustępuje innym rozwiązaniom, a czasem okazuje się nawet bardziej funkcjonalny.

Barek na alkohol do salonu, jadalni, a może na taras?

Obecnie, w dobie olbrzymiej konkurencji na rynku meblowym i wszechobecności internetu, bez problemu możemy znaleźć barek na alkohol, który idealnie wkomponuje się w styl i przestrzeń naszego salonu lub jadalni. Co więcej, barek da się umieścić nie tylko w pomieszczeniach bezpośrednio kojarzących się ze spożywaniem posiłków czy przyjmowaniem gości – świetnie będzie prezentował się również na tarasie. Nikt zresztą nie powiedział, że barek musi stać w jednym miejscu. O ile przesunięcie lub przeniesienie klasycznego mebla, wykonanego z litego drewna faktycznie byłoby problematyczne, tak barek na alkohol na kółkach jest wręcz stworzony do tego, aby ułatwiał nam serwowanie trunków bez ograniczeń, a więc nawet podczas kameralnych imprez w ogrodzie. 

Barek praktyczny czy stylowy?

Nie potrafisz zdecydować, czy wybrać elegancki barek, czy po prostu praktyczny? Współczesne stolarstwo umożliwia kompromis. Dzięki pomysłowości projektantów nasz barek na alkohol będzie pełnił rolę dekoracji, nie tracąc przy tym na użyteczności. Odpowiednio pojemny, wygodny w obsłudze, należycie chroniący alkohole przed ekspozycją na promienie słoneczne barek będzie komponował się doskonale zarówno z industrialnym designem, jak i wystrojem domu w stylu retro. Posiadaczom sporej kolekcji trunków najprawdopodobniej najbardziej przypadną do gustu barki na pierwszy rzut oka przypominające masywny, zamykany kredens, którego zawartość pozostaje na co dzień tajemnicą. Dyskrecję na takim samym poziome zapewni jednak również mniejszy i mobilny barek na alkohol globus wykonany w stylu kolonialnym. Butelki i kieliszki sprytnie ukryte wewnątrz kopuły globusa pozostają niewidoczne dopóki okazja temu nie sprzyja. W domach lub mieszkaniach, gdzie nie ma dzieci i zwierząt, z powodzeniem sprawdzi się także barek typu organizer bądź wiszący stojak wykonany z metalu. Są to najtańsze opcje, jednak atrakcyjne pod względem wizualnym – zwłaszcza dla osób lubiących minimalizm.

Materiał partnera

Sprawdź także

zasłony do kuchni

Jakie kolory zasłon do kuchni będą pasować do Twojego wnętrza? 3 zasady doboru

Zasłony kuchenne zazwyczaj pełnią funkcję dekoracyjną, a nie praktyczną. Podczas gdy w salonie i w …