oświetlenie salonu
Oświetlenie salonu, należy obmyślić już na etapie prac budowlanych, ewentualnie w trakcie remontu | fot.: pixabay.com

Jak wybrać oświetlenie do salonu? Poradnik dla urządzających mieszkanie

Salon to wizytówka mieszkania. To właśnie tam domownicy spędzają większą część dnia – wykonują codzienne obowiązki, relaksują się czy przyjmują gości. To miejsce, z uwagi na różne  funkcje, które może spełniać, wymaga wielorakiego oświetlenia. Oświetlenie w salonie należy umiejętnie rozplanować, tak, aby spełniało trzy główne funkcje: dobrze oświetlało pokój, dekorowało wnętrze oraz podkreślało wybrane elementy wyposażenia.  

Oświetlenie salonu, należy obmyślić już na etapie prac budowlanych, ewentualnie w trakcie remontu. Szczególnie chodzi tu o żyrandole, które mają być umieszczone na stropie. Wybór lampy sufitowej  w nowo wyremontowanym pomieszczeniu może zmusić właścicieli do ponownego kucia  ścian i mocowania niezbędnego okablowania. Przy wybieraniu mebli, dobrze też zastanowić się, jaka forma oświetlenia sprawdzi się w danym pomieszczeniu najlepiej: tradycyjna lampa sufitowa, podłogowa, stołowa, a może kinkiet?

Oświetlenie sufitowe

Lampa zawieszona pod sufitem lub w niego wbudowana to rodzaj oświetlenia najczęściej spotykany w salonach. W wysokich pomieszczeniach dobrze sprawdzi się efektowny żyrandol, zaś w niższych wnętrzach, lepiej zastosować płaskie plafony, czyli minimalistyczne oprawy świetlne w kształcie koła, idealnie przylegające do sufitu. Instalując lampę należy pamiętać, że powinna się znajdować co najmniej 2 m od podłogi. W przypadku pomieszczeń o tradycyjnym kształcie, lampę najlepiej umieścić na środku sufitu, dzięki czemu wszystkie punkty salonu będą równomiernie oświetlone. W miejscach zaprojektowanych w nietypowy sposób, lepiej zamontować kilka punktów świetlnych, co spowoduje, że światło dotrze do wszystkich  stref wydzielonych w pokoju. Przy doborze oświetlenia istotna jest również kwestia koloru ścian. Do białych sufitów najlepiej sprawdzą się lampy, których strumień światła zwrócony jest ku górze , bo wtedy idealnie odbijają  światło. W przypadku ciemnych sufitów, dobrze zastosować halogeny, które rozświetlą salon, nie męcząc przy tym oczu.

Lampy podłogowe

Lampy podłogowe nie są w stanie oświetlić całego pomieszczenia, dlatego najlepiej wykorzystać je w mniejszych strefach, takich jak kącik do czytania czy miejsce, w którym znajduje się telewizor. Ich standardowa wysokość to od 150 do 180 cm. Tego typu oświetlenie, może pełnić dwie funkcje: dekoracyjną (dotyczy egzemplarzy z ozdobnym kloszem, które kierują światło w dół), a także typowo oświetlającą, do czego nadają się modele skierowane w stronę sufitu. Ich montaż i późniejsza eksploatacja, czyli np. konieczność wymiany żarówki czy czyszczenie, są niesłychanie proste.

Lampy stołowe

Zazwyczaj osiągają nie więcej niż 1 m wysokości. Pełnią głównie funkcję dekoracyjną i pozwalają wyeksponować konkretny fragment wnętrza. Zgodnie z nazwą, najczęściej umieszczane są na stole, jednak można je również spotkać na biurkach, półkach, parapetach czy stolikach. Dzięki temu, że są w pełni mobile, bez problemu można je przenieść w inne miejsce, zmieniając przy tym świetlną aranżację.

Kinkiety

Kinkiety to typ lamp, które są mocowane do ściany. Dzięki temu, że rzucają światło na dużą płaszczyznę, są równie skuteczne jak lampy podłogowe.  Dzięki temu, że nie zajmują dużo miejsca na podłodze i nie są wyposażone w kabel, który może wyglądać nieestetycznie, powodują, że wnętrze jest bardziej przestronne i wygląda elegancko. Najbardziej efektowne i funkcjonalne jest zawieszanie kinkietów parami, po obydwu stronach elementu, który ma zostać podkreślony za pośrednictwem światła.

Idealne oświetlenie salonu to takie, które łączy w sobie funkcję dekoracyjną i praktyczną. Dobrze dobrane lampy pozwalają nie tylko zmienić proporcje małego pomieszczenia i optycznie je powiększyć, ale też umożliwiają zbudowanie określonego nastroju. Kształt i rodzaj oświetlenia dobrze jest dostosować do stylu, w jakim urządzony jest salon. Duży wybór najróżniejszych modeli lamp sufitowych, podłogowych, stołowych oraz kinkietów, które idealnie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, można znaleźć na tej stronie: http://iluve.com/.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

oświetlenie LED

Lampy LED – jak działa technologia LED w oświetleniu?

Lampy LED to coraz bardziej popularne źródła światła stosowane w różnego rodzaju oświetleniu. Ich popularność …