Łózko dwuosobowe
Łóżka mogą być proste i klasyczne, ale nie brakuje też modeli bardziej zdobionych | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Kiedy sprawdzą się łóżka podwójne? Jakie wybrać?

Zanim kupimy łóżko i materac, musimy dobrze się zastanowić, jakie są nasze potrzeby i co sprawi, że nasz sen będzie relaksujący i zdrowy.

Spoglądając na zalecenia WHO, powinniśmy w łóżku spędzać blisko jedną trzecią życia. To długo. Z tego względu wyboru łóżka nie można bagatelizować, bo jeśli wybierzemy źle, nie będziemy się wysypiać, a ostatecznie przełoży się to na nasze zdrowie i nastrój.

Ważny nie tylko materac

Najczęściej na ramę łóżka patrzy się przez pryzmat estetyki i tego, żeby łóżko pasowało do aranżacji. Natomiast materac jest niezbędny do prawidłowego snu. Na pewno jest to prawdą, ale rama łóżka pełni znacznie ważniejszą funkcję. Dużo przyjemniej kłaść się w łóżku, którego rama nie jest zimna, co ma miejsce w przypadku łóżek metalowych. Pamiętajmy również o tym, że wszystkie materiały, jakie pojawiają się w domu, mają wpływ na nasz organizm. Jeśli mamy alergię lub cierpi na nią któryś z domowników, to najlepiej kupować meble o właściwościach antystatycznych, a takie są meble drewniane. Oprócz tego drewno wycisza i uspokaja, a łóżko będzie zachęcać, do tego, by się położyć. Kolejnym elementem łóżka jest stelaż i tutaj ponownie najlepiej sprawdzą się stelaże drewniane, które są znacznie wygodniejsze niż inne.

Łóżka pojedyncze i podwójne

Najczęściej do pokoju dziecięcego i młodzieżowego kupuje się łóżka jednoosobowe. Są one w kilku wymiarach od 80×200 cm do 120×200 cm. Długość ta jest odpowiednia dla osoby, która ma maksymalnie 180 cm wzrostu. Dla wyższych osób może to być mało komfortowy wymiar i lepiej sprawdzi się coś większego.

Jeżeli jednak planujemy aranżację sypialni małżeńskiej lub dla osoby, która mieszka sama i ma dużą sypialnię, to zdecydowanie lepsze będą łóżka podwójne. Ponownie są one w kilku wymiarach. Najmniejsze mają wymiar 140×200 cm, a największe 180×200 cm. Można jednak pokusić się o zrobienie większego łóżka na zamówienie, ale trzeba się liczyć z tym, że będzie problem np. z prześcieradłami. Nawet kiedy z łóżka podwójnego korzysta jedna osoba, to jest ono wygodniejsze niż łóżko pojedyncze. Poza tym niektóre z nich mogą mieć pojemniki na pościel, czego przykładem są łóżka podwójne w sklepie The Beds. To wyjątkowo praktyczne i zarazem ciekawe rozwiązanie.

Łóżko nie tylko do spania

Chociaż w łóżku przede wszystkim śpimy, warto spojrzeć na nie pod innym kątem. W pierwszej kolejności powinniśmy się przyjrzeć swojemu stylowi życia. W przypadku kiedy przed snem lubimy pooglądać telewizję lub czytać w łóżku książkę, to praktycznym rozwiązaniem będzie obecność zagłówka.

Łóżko można też wykorzystać jako dodatkowy schowek. Posłuży do tego pojemnik na pościel. To, że powstał z myślą o tym, by chować pościel, nie znaczy, że właśnie w tym celu, należy go używać. W niektórych aranżacjach można pozwolić sobie na to, by w ciągu dnia pościel zostawić na łóżku i przykryć narzutą. A wtedy w pojemniku na pościel możemy chować na przykład odzież na zimę lub inne przedmioty, których używamy rzadziej.

Mało tego, podwójne łóżko może być bardzo efektowne. Oznacza to, że możemy potraktować je jako dekorację. Łóżka mogą być proste i klasyczne, ale nie brakuje też modeli bardziej zdobionych. Niezależnie od tego, czy szukamy łóżka do aranżacji nowoczesnej, retro, rustykalnej, będziemy mogli bez trudu znaleźć coś idealnego. Wybierając łóżko najlepiej od razu zastanowić się nad szafkami nocnymi. Dzięki nim zawsze jest gdzie odłożyć książkę, telefon, czy szklankę z wodą. Podobnie jak łóżka szafki nocne mogą przybierać różne formy, więc pełnią też istotną funkcję dekoracyjną.

Łóżko do sypialni
Niezależnie od tego, czy szukamy łóżka do aranżacji nowoczesnej, retro, rustykalnej, będziemy mogli bez trudu znaleźć coś idealnego | fot.: Materiał partnera zewnętrznego
Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

stelaż do łóżka dla osoby otyłej

Jaki wybrać stelaż do łóżka dla osoby z nadwagą?

Czy wiesz, że osoby z nadwagą powinny zwrócić szczególną uwagę na wybór dobrego stelaża do …