kratka kominkowa
Kratki wentylacyjne mogą współgrać ze stylem kominka i wnętrza | fot.: Fotolia

Kratka kominkowa: wentyluje i… zdobi!

Zwykle nawet się ich nie zauważa, choć montuje się je na każdym kominku. Kratki wentylacyjne są jednak niezwykle potrzebne w instalacji kominkowej. A skoro już muszą być, to warto zadbać o to, żeby były wyjątkowe!

W typowych instalacjach kominkowych główną funkcją kratek wentylacyjnych jest doprowadzenie powietrza w okolice wkładu. Potem nagrzane powietrze wydostaje się przez kratkę w drugą stronę i ogrzewa pomieszczenie. Przez kratki w innych pomieszczeniach wydziela się także ciepłe powietrze w instalacjach z systemem DGP (Dystrybucji Gorącego Powietrza). Nie bez znaczenia jest także, że kratki są niezwykle łatwe w montażu i demontażu, dzięki czemu w razie awarii można łatwo i szybko zajrzeć do środka okapu kominowego w celu regulacji i konserwacji kominka. Poza tym chłodniejsze powietrze, które się dostaje przez kratkę, pomaga uregulować temperaturę wkładu, a tym samym chroni go przed przegrzaniem.

Praktyczna może też być piękna

Poza standardowymi kratkami w sklepach z kominkami dostępne są także mniej typowe modele. Warto na nie zwrócić uwagę, ponieważ mogą być pięknym uzupełnieniem wkładu kominkowego i jego obudowy. Kratki wentylacyjne mogą współgrać ze stylem kominka i wnętrza. Dostępne są w różnych rozmiarach, kolorach, a nawet kształtach. W stylu nowoczesnym, klasycznym, barokowym czy retro. Poza stroną wizualną warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Kratek wentylacyjnych z żaluzją nie montuje się w czopuchu obudowy wkładu kominkowego. Takie kratki montowane mogą być jako zakończenie kanałów które rozprowadzają ciepło po pozostałych pomieszczeniach.
  • Liczba kratek do danej instalacji kominkowej oraz ich rozmiar, zależą od mocy wkładu. Najlepiej ustalić to ze specjalistą na etapie projektowania instalacji kominkowej.
  • Nie należy kupować innych kratek niż metalowe. Mogą być z blachy lub odlewu, odpowiednio zabezpieczone np. przez malowanie, galwanizowanie lub powlekanie. Kratki z plastiku mogą być przyczyną pożarów.

Szeroką ofertę kratek kominkowych znajdziesz na stronie Kratki.com

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

projekt łazienki

Gotowe projekty łazienek. Czemu warto z nich skorzystać?

Urządzanie łazienki to niełatwe zadanie, wymagające doświadczenia, wyczucia i specjalistycznej wiedzy. Jeśli chcemy, by pomieszczenie …