kratka kominkowa
Kratki wentylacyjne mogą współgrać ze stylem kominka i wnętrza | fot.: Fotolia

Kratka kominkowa: wentyluje i… zdobi!

Zwykle nawet się ich nie zauważa, choć montuje się je na każdym kominku. Kratki wentylacyjne są jednak niezwykle potrzebne w instalacji kominkowej. A skoro już muszą być, to warto zadbać o to, żeby były wyjątkowe!

W typowych instalacjach kominkowych główną funkcją kratek wentylacyjnych jest doprowadzenie powietrza w okolice wkładu. Potem nagrzane powietrze wydostaje się przez kratkę w drugą stronę i ogrzewa pomieszczenie. Przez kratki w innych pomieszczeniach wydziela się także ciepłe powietrze w instalacjach z systemem DGP (Dystrybucji Gorącego Powietrza). Nie bez znaczenia jest także, że kratki są niezwykle łatwe w montażu i demontażu, dzięki czemu w razie awarii można łatwo i szybko zajrzeć do środka okapu kominowego w celu regulacji i konserwacji kominka. Poza tym chłodniejsze powietrze, które się dostaje przez kratkę, pomaga uregulować temperaturę wkładu, a tym samym chroni go przed przegrzaniem.

Praktyczna może też być piękna

Poza standardowymi kratkami w sklepach z kominkami dostępne są także mniej typowe modele. Warto na nie zwrócić uwagę, ponieważ mogą być pięknym uzupełnieniem wkładu kominkowego i jego obudowy. Kratki wentylacyjne mogą współgrać ze stylem kominka i wnętrza. Dostępne są w różnych rozmiarach, kolorach, a nawet kształtach. W stylu nowoczesnym, klasycznym, barokowym czy retro. Poza stroną wizualną warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Kratek wentylacyjnych z żaluzją nie montuje się w czopuchu obudowy wkładu kominkowego. Takie kratki montowane mogą być jako zakończenie kanałów które rozprowadzają ciepło po pozostałych pomieszczeniach.
  • Liczba kratek do danej instalacji kominkowej oraz ich rozmiar, zależą od mocy wkładu. Najlepiej ustalić to ze specjalistą na etapie projektowania instalacji kominkowej.
  • Nie należy kupować innych kratek niż metalowe. Mogą być z blachy lub odlewu, odpowiednio zabezpieczone np. przez malowanie, galwanizowanie lub powlekanie. Kratki z plastiku mogą być przyczyną pożarów.

Szeroką ofertę kratek kominkowych znajdziesz na stronie Kratki.com

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

biała komoda kuchnia

Najlepsze białe komody do salonu

Stylowy salon to piękna wizytówka każdego mieszkania. To on jest miejscem, w którym przyjmujemy gości …