lampy wiszące
Lampy wiszące do sypialni świetnie sprawdzą się w przypadku przestronnych pomieszczeń oraz tych urządzonych w eleganckim stylu | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Lampy wiszące z abażurem – kto powinien się na nie decydować?

Lampy wiszące są jednym z najstarszych modeli produktów przeznaczonych do oświetlania różnego rodzaju pomieszczeń. Ich prawidłowy dobór sprawia, że wnętrze zyskuje zupełnie nowy blask. Poznaj lampy wiszące z abażurem i dowiedz się, kiedy sprawdzą się one najlepiej.

Lampy wiszące z abażurem – jaka jest ich historia?

Lampy wiszące z abażurem znane są już od dawna. Ich rozwój przypada na koniec XIX wieku, natomiast w XX wieku zdecydowanie zyskały one na popularności. Abażur może przyjmować najróżniejsze formy oraz występować w różnych kolorach. Najbardziej popularne są te w kolorze czarnym oraz odcieniach bieli. Dawniej dużą popularnością cieszyły się abażury uzupełnione o florystyczne printy lub dodatki wykonane z barwnych tkanin. Współcześnie wybór jest naprawdę duży. Możemy zdecydować się na lampy wiszące z abażurem wykonanym z miękkiej tkaniny, szkła, a nawet metalu. Dzięki temu stworzenie wyjątkowego wnętrza jest naprawdę proste. W przypadku pomieszczeń zaaranżowanych w minimalistycznym stylu wystarczy lampa z ozdobnym abażurem, aby całość zyskała zupełnie nowego charakteru. Z podobną sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy wnętrze urządzone jest w konkretnym stylu. Dobór odpowiedniej lampy wiszącej z abażurem pozwala na podkreślenie aranżacji dowolnego pomieszczenia.

Lampy wiszące z abażurem do salonu

Salon jest zazwyczaj największym pomieszczeniem w domu czy mieszkaniu. Właśnie z tego powodu tak istotny jest dobór odpowiedniej lampy wiszącej z abażurem. Duża powierzchnia sufitu powoduje, że przy wyborze produktu dobrze jest wziąć pod uwagę także jego wielkość. Niewielka lampa może nie być widoczna, przez co ani nie da potrzebnego światła, ani nie spełni swojej funkcji dekoracyjnej. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy decydujemy się na umieszczenie na suficie więcej niż jednego punktu świetlnego. W takim wypadku możemy pozwolić sobie na dobór nawet dwóch różnych lamp, jednak warto zadbać o to, aby były one spójne w reprezentowanym przez siebie stylu. Na zdecydowanie większą różnorodność możemy pozwolić sobie wtedy, gdy w salonie wyraźnie wyznaczone są strefy, w których stosuje się zupełnie inne aranżacje. Niezbędne modele znajdziesz pod tym linkiem https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/800-lampy-wiszace-z-abazurem. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju rozwiązania dobrze prezentują się tylko w przypadku wyjątkowo przestronnych salonów.

A może lampy do kuchni?

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym również możemy zdecydować się na klasyczne lampy. Rozwiązanie to jest szczególnie chętnie wybierane, kiedy pomieszczenie to połączone jest z jadalnią. W takim wypadku stosując lampy wiszące, możemy podkreślić, że w kuchni nie tylko przygotowuje się posiłki, ale także je spożywa. Wybierając tego rodzaju oświetlenie, należy jednak zwrócić uwagę, aby nie znajdowało się ono zbyt nisko. Wynika to po prostu z funkcji praktycznych. Lampy wiszące, które umieszczone są zbyt nisko w stosunku do blatu roboczego, będą się bardzo szybko brudzić. Wszelkiego rodzaju opary i tłuszcze powstające w wyniku gotowania szybko osadzają się bowiem na ażurowych zdobieniach umieszczonych przy oświetleniu. Jeżeli zależy nam więc na zachowaniu czystości i jednocześnie zapewnieniu odpowiedniego światła warto zdecydować się na warianty znajdujący się zdecydowanie bliżej z sufitu, lecz mające więcej niż jeden punkt oświetleniowy. Tutaj możesz sprawdzić, jakie wersje lamp są dostępne u jednego z producentów https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/16-lampy-do-kuchni. Takie rozwiązania dodadzą twojej kuchni szyku i elegancji.

Lampy wiszące do sypialni – kiedy się na nie decydować?

Lampy wiszące do sypialni świetnie sprawdzą się w przypadku przestronnych pomieszczeń oraz tych urządzonych w eleganckim stylu. W tym wypadku dużą popularnością cieszą się modele ze szklanym abażurem uzupełnionym o szykowne kryształki. Tego rodzaju lampy wiszące świetnie sprawdzą się w przypadku aranżacji w minimalistycznym stylu lub też nowoczesnym. Jeżeli sypialnia urządzona jest w jasnych wręcz białych lub kremowych barwach, możemy całości nadać kontrastu, wybierając oświetlenie czarne lub grafitowe. Osoby uwielbiające wnętrza w jasnych beżach chętnie decydują się na lampy wiszące w odcieniach brązu. Jak widać, wybór jest naprawdę duży dlatego przy wyborze odpowiedniego oświetlenia, dobrze jest w pierwszej kolejności zadać sobie pytanie, jaki efekt chcemy uzyskać.

Materiał partnera zewnętrzego

Sprawdź także

oświetlenie salon

Optymalne źródło światła do salonu

Oświetlenie odgrywa niebagatelną rolę, definiując atmosferę i funkcjonalność każdego pomieszczenia. Jednakże, gdy przychodzi do aranżacji …